Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kostiumy na Halloween generują tony plastikowych odpadów

Brytyjskie organizacje charytatywne doszły do wniosku, że najstraszniejszą rzeczą związaną z obchodami Halloween jest plastik.
.get_the_title().

Szykujecie się już do imprezy z okazji Halloween? Nawet jeśli nie, to halloweenowe gadżety, które pojawiły się ostatnio w dziesiątkach sklepów, z pewnością nie uszły waszej uwadze. Należy jednak pamiętać o tym, że efektem tego zaimportowanego święta jest całkiem pokaźna ilość plastikowych odpadów. Większość kostiumów czy gadżetów jest wykorzystywana raz, a następnie kurzy się w szafie czy ląduje na wysypisku.

Jak donosi National Retail Federation, Amerykanie wydadzą w tym sezonie aż 500 mln dolarów na halloweenowe stroje… dla swoich zwierząt – to aż dwa razy więcej niż dekadę temu.

A przecież wydatki z okazji tej imprezy nie kończą się na przebraniu swego pupila. Zajmująca się ekologią organizacja Hubbub wzięła z kolei pod lupę Brytyjczyków. Popularność nadchodzącego święta rośnie także na Wyspach, gdzie chęć przebrania się z jego okazji zadeklarowało aż 30 mln obywateli. Jak wynika z sondy Hubbub, aż 90 proc. rodzin rozważa kupienie specjalnych strojów. Tymczasem każdego roku w Wielkiej Brytanii na śmietnik trafia aż 7 mln kostiumów – i tylko niewielka część z nich podlega recyclingowi. Z przeprowadzonych w 2017 roku badań wynika, że zaledwie 1 proc. materiału z halloweenowych strojów przerabiany jest na nowe ubrania.

źródło: unsplash / fot. Janko Ferlič

Organizacja charytatywna Fairyland Trust donosi, że z okazji Halloween tylko w Wielkiej Brytanii wyprodukowane zostanie aż 2 tys. ton plastikowych odpadów.

To ekwiwalent aż 83 mln butelek po Coca-Coli. Hubbub przebadało skład kostiumów dostępnych w 19 popularnych w Wielkiej Brytanii supermarketach i sklepach (m.in. Aldi, Amazon, Marks&Spencer, Tesco czy Next). Okazało się, że aż 83 proc. użytego do ich produkcji materiału to tworzywa sztuczne pozyskiwane z ropy naftowej. Pod lupę wzięto aż 324 oddzielne artykuły tekstylne – 69 proc. wszystkich materiałów stanowił poliester, podczas gdy bawełna zaledwie 10 proc. – Obecnie najstraszniejszą rzeczą związaną z Halloween jest plastik. Wraz z rosnącą ilością osób biorących udział w obchodach, rośnie liczba kupowanych kostiumów. Konsumenci mogą jednak podjąć działania, aby uniknąć zakupu nowego plastiku i nadal przebierać się na Halloween, kupując w sklepach charytatywnych, ponownie wykorzystując kostiumy lub wykonując własne z materiałów nieplastikowych – mówi Chris Rose z Fairyland Trust. Sądzimy, że warto wziąć sobie do serca jego rady i przynajmniej ograniczyć ilość plastikowych gadżetów kupowanych z okazji Halloween.

Zdjęcie główne: Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu