Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze domy w Polsce: RB23 – współczesna rezydencja butikowa

Położony w otoczeniu lasu dom RB23 zasługuje na miano współczesnej butikowej rezydencji.
.get_the_title().

Współczesną, prawie trzystumetrową rezydencję o ascetycznym wyglądzie, która stanęła w Sękocińskich Lasach pod Warszawą, zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci, znana m.in. z realizacji Zet Domu na warszawskim Wawrze.

RB23 to budynek o lekkiej, dynamicznej kompozycji, na którą składają się trzy prostopadłościany. Każdy z nich został obłożony płytką klinkierową i kryje w sobie inną funkcję.

Strefa dzienna znajduje się od strony wschodniej, w prostopadłościanie równoległym do drogi. Wejście do niego zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu, do którego prowadzi alejka wykonana z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. Duże, kwadratowe okno w wiatrołapie pięknie kadruje wewnętrzne schody domu. Idąc w kierunku wejścia, mijamy najdalej wysuniętą bryłę, w której znajduje się dwustanowiskowy garaż z szerokim podjazdem.

Po wejściu do domu otwiera się widok na przestronny salon z kominkiem i jadalnią. Obok znajduje się kuchnia z wyspą. Po drugiej stronie korytarza są: gabinet, pokój gościnny, duża garderoba i toaleta. Obie strefy dzielą jednobiegowe schody swobodnie oparte na stropie piętra. Dzięki ażurowej konstrukcji biegu i szklanej barierce udało się osiągnąć wrażenie lekkości.

Na parterze, dzięki trzymetrowej wysokości pomieszczeń oraz braku betonowych podciągów nad dużymi oknami, które rozcinają ścianę od podłogi aż do sufitu, mamy poczucie otwartej przestrzeni.

Z salonu przez przesuwne okna wyjście prowadzi na taras – tutaj domownicy urządzili strefę relaksu. W cieniu, pod balkonem, ustawiono kanapy z widokiem na las i ogród. Zamiast dużego krytego basenu zdecydowano się na podgrzewany moduł basenu z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok  zaprojektowano zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni. Dzięki zewnętrznemu nagłośnieniu ukrytemu w zadaszeniu, domownicy mogą cieszyć się muzyką także na zewnątrz. Ze strefy wypoczynku roztacza się widok na ogród, w którym oprócz wieloletnich sosen i dębów, są nasadzenia jałowców, cisów i berberysów, a przed komarami chronią lawenda i kocimiętka.

Trzeci prostopadłościan stanowi piętro budynku – został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia.

Od strony wejściowej elewację trzeciego prostopadłościanu rozcięto długim, wąskim oknem, które zostało wciśnięte w głąb ściany. Efekt podkreśliły ukośne ścianki oprawione w ceramiczną, wąską ramę fasady. Piętro to strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj dwa dziecięce pokoje z łazienką, sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia. Z pokojów można wyjść na balkon, który jest jednocześnie zadaszeniem zewnętrznej strefy wypoczynku.

Oprócz standardowych instalacji rezydencja butikowa RB23 posiada rekuperację, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania światłem i dźwiękiem. Zewnętrzne nagłośnienie ukryto w ociepleniu zadaszenia. Wielkoformatowe okna wykonano w systemie ślusarki aluminiowej, a elewacja została wykonana z płytek klinkierowych. Do wykończenia podjazdu i chodników użyto płyt betonu architektonicznego.

Zdjęcia: Radek Gałczyński

Źródło: pawellis.pl
Opracowanie: AB

DESIGN