Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Żyjnia – sanatorium w centrum miasta

Żyjnia to miejskie sanatorium i miejsce spotkań zaprojektowane przez BUCK.STUDIO w Galerii Dizajn BWA Wrocław.
.get_the_title().

Żyjnia to miejskie sanatorium, które powstało w galerii Dizajn BWA Wrocław przy ul. Świdnickiej 2/4. Efektowna, stała instalacja to dzieło BUCK.STUDIO – multidyscyplinarnej pracowni znanej m.in. z projektu warszawskiej restauracji Opasły Tom, którą nominowano do nagrody Wallpaper* Design Awards 2020 w kategorii Best New Restaurant.

Otwarta dla wszystkich przestrzeń Żyjni, inspirowana atmosferą uzdrowisk oraz pałaców zdrojowych, służy chwili odpoczynku i wytchnienia.

Zarówno rozwiązania funkcjonalne, jak i materiały wykończeniowe zastosowanie przez BUCK.STUDIO nawiązują do wnętrz oraz atmosfery dolnośląskich uzdrowisk i sanatoriów.

Żyjnia – sanatorium w centrum miasta Żyjnia – sanatorium w centrum miasta

Żyjnia to miejsce spotkań, które promuje witalność w formie dostępnej dla każdego miejskiego kuracjusza. Rolę wód leczniczych pełnią tutaj prozdrowotne napary z ziół oraz aromatyczne inhalacje z pary wodnej.

Centralnym punktem Żyjni jest konstrukcja ze szklanych luksferów, z której wydobywa się aromatyczna mgła i w której parzone są ziołowe herbaty.

Przestrzeń otaczają zielone, półtransparentne firanki, które subtelnie odgradzają miejskie sanatorium od otoczenia, tworząc atmosferę wyciszenia i relaksu. W godzinach otwarcia galerii każdy ma możliwość spędzania czasu w Żyjni oraz korzystania z jej unikalnych właściwości.

Żyjnia – sanatorium w centrum miasta Żyjnia – sanatorium w centrum miasta

Miejskie sanatorium umeblowano wygodnymi siedziskami i leżankami z serii Lentil zaprojektowanymi specjalnie do jej wnętrza zrealizowanymi przy współpracy z marką Comforty.

Żyjnia to także współczesny salon miejski, w którym będą odbywały się różnorodne wydarzenia artystyczno-kulturalno-towarzyskie.

Jej otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy podsumowującej działalność projektową BUCK.STUDIO. Żyjnia to miejskie sanatorium, wytchnienie w centrum miasta, a także przestrzeń, w której chcemy rozmawiać o roli dizajnu w kontekście zmian klimatycznych – czytamy na stronie BWA Wrocław i czekamy na kolejne wydarzenia.

Żyjnia – sanatorium w centrum miasta
Żyjnia – sanatorium w centrum miasta
zdjęcia: Alicja Kielan

Tekst: AB
Źródła: buck.pl, bwa.wroc.pl

DESIGN