Żyjnia – sanatorium w centrum miasta
Żyjnia to miejskie sanatorium, które powstało w galerii Dizajn BWA Wrocław przy ul. Świdnickiej 2/4. Efektowna, stała instalacja to dzieło BUCK.STUDIO – multidyscyplinarnej pracowni znanej m.in. z projektu warszawskiej restauracji Opasły Tom, którą nominowano do nagrody Wallpaper* Design Awards 2020 w kategorii Best New Restaurant.
Otwarta dla wszystkich przestrzeń Żyjni, inspirowana atmosferą uzdrowisk oraz pałaców zdrojowych, służy chwili odpoczynku i wytchnienia.
Zarówno rozwiązania funkcjonalne, jak i materiały wykończeniowe zastosowanie przez BUCK.STUDIO nawiązują do wnętrz oraz atmosfery dolnośląskich uzdrowisk i sanatoriów.
Żyjnia to miejsce spotkań, które promuje witalność w formie dostępnej dla każdego miejskiego kuracjusza. Rolę wód leczniczych pełnią tutaj prozdrowotne napary z ziół oraz aromatyczne inhalacje z pary wodnej.
Centralnym punktem Żyjni jest konstrukcja ze szklanych luksferów, z której wydobywa się aromatyczna mgła i w której parzone są ziołowe herbaty.
Przestrzeń otaczają zielone, półtransparentne firanki, które subtelnie odgradzają miejskie sanatorium od otoczenia, tworząc atmosferę wyciszenia i relaksu. W godzinach otwarcia galerii każdy ma możliwość spędzania czasu w Żyjni oraz korzystania z jej unikalnych właściwości.
Miejskie sanatorium umeblowano wygodnymi siedziskami i leżankami z serii Lentil zaprojektowanymi specjalnie do jej wnętrza zrealizowanymi przy współpracy z marką Comforty.
Żyjnia to także współczesny salon miejski, w którym będą odbywały się różnorodne wydarzenia artystyczno-kulturalno-towarzyskie.
Jej otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy podsumowującej działalność projektową BUCK.STUDIO. Żyjnia to miejskie sanatorium, wytchnienie w centrum miasta, a także przestrzeń, w której chcemy rozmawiać o roli dizajnu w kontekście zmian klimatycznych – czytamy na stronie BWA Wrocław i czekamy na kolejne wydarzenia.
Tekst: AB
Źródła: buck.pl, bwa.wroc.pl