Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 zasad bezpiecznego bankowania



Nowoczesne usługi bankowe w Polsce są coraz bezpieczniejsze, a aż 90 proc. klientów banków uważa, że ich pieniądze są dobrze chronione. Najsłabszym ogniwem jest wciąż człowiek. Jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnej bankowości elektronicznej?

.get_the_title().

Badania wykonane na zlecenie Związku Banków Polskich i Centrum Prawa Bankowego i Informacji z grudnia 2019 roku pokazują, że Polacy korzystający z bankowości elektronicznej czują się bezpiecznie – 90 proc. respondentów uznało, że z bankowością internetową nie wiążą się wyjątkowe niebezpieczeństwa i nie odczuwają większych obaw przy korzystaniu z niej.

To właśnie sektor bankowy Polacy wskazują jako instytucjonalnego lidera w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Takiego zdania w 2019 roku było 59 proc. ankietowanych. Cieszy nie tylko fakt, że to banki wśród Polaków uznane zostały za instytucję pierwszego wyboru, ale zwraca również uwagę wzrost poziomu zaufania do instytucji finansowych w ostatnim roku. W ciągu 12 miesięcy poziom wskazań w odniesieniu do banków wzrósł aż o 17 punktów procentowych.

Aby jednak bankowość elektroniczna odbywała się w bezpieczny sposób, użytkownicy powinni pamiętać o kilku prostych zasadach. Dane z raportu Związku Banków Polskich pokazują, że z tym niestety bywa różnie. Na przykład tylko połowa Polaków zmieniła hasło do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku, a zaledwie 39 proc. aktualizuje hasło do bankowej aplikacji mobilnej.

Dlatego poniżej przedstawiamy 5 zasad, o których powinni pamiętać wszyscy aktywnie korzystający z bankowości elektronicznej.

1. Stosuj nieoczywiste hasła

Kiedy definiujesz hasła do różnych serwisów w internecie, a szczególnie do bankowości online, nie idź na łatwiznę. Data urodzenia czy ciąg kolejnych cyfr „12345” nie są szczególnie skomplikowane i trudne do złamania. Najlepiej stosować tzw. hasła frazowe, tj. 3–4 wyrazy, które kojarzą się autorowi hasła, ale jednocześnie nie są cytatem z ulubionej książki czy filmu. Takie hasło jest dłuższe, ale – wbrew pozorom – łatwiejsze do zapamiętania. Oczywiście można i należy zastosować w nim duże, małe litery, cyfry i znaki specjalne, np. J@ponskaHerbata2razy. Pamiętaj, by co jakiś czas zmieniać hasło na inne.

2. Chroń dane do logowania i kody PIN

Login i hasło do bankowości internetowej należą tylko do Ciebie i tylko Ty możesz je znać. Nie powinieneś nikomu udostępniać tych danych (nawet najbliższym), a tym bardziej absolutnie nie możesz ich przesyłać mailem ani SMS-em. Nie zapisuj też tych danych na kartce trzymanej w portfelu czy w notatkach w telefonie. Takie same zasady obowiązują odnośnie kodu PIN do aplikacji bankowej czy karty płatniczej.

3. Korzystaj z bezpiecznych aplikacji mobilnych

Bankowa aplikacja mobilna usprawnia korzystanie z konta i zarządzanie finansami. Musisz jednak mieć pewność, że pochodzi ona z zaufanego źródła. Dlatego instalację i wszystkie aktualizacje pobieraj tylko z oficjalnych sklepów: AppStore lub Google Play. Odnośnik do nich znajdziesz na oficjalnej stronie swojego banku.

4. Sprawdź, czy jesteś na oficjalnej stronie banku

Gdy logujesz się do bankowości internetowej, zawsze zwracaj uwagę na adres strony. Pharming to sprytny sposób złodziei na wyłudzenie dostępów do Twojego konta. Oszuści tworzą strony łudząco podobne do serwisów bankowych, a niczego nieświadomi użytkownicy myśląc, że logują się do swojego konta, przekazują im swoje dane do logowania. Jak się przed tym ustrzec? Zapamiętaj prawidłowy adres internetowy strony (www.santander.pl) i sprawdzaj go zawsze przed logowaniem! Nie daj się oszukać na niemal identycznych serwisach o nazwach np. „sandander” czy „sanntander”. Upewnij się też, że przed adresem jest skrót szyfrowanego połączenia „https” oraz charakterystyczna „kłódka”, która oznacza tzw. certyfikat bezpieczeństwa.

5. Korzystaj z aktualnych antywirusów

Na komputerze zainstaluj i regularnie aktualizuj program antywirusowy, który pomoże uchronić system przed wirusami, atakami hakerskimi czy spamem. Pamiętaj też, żeby nie otwierać załączników do wiadomości e-mail nadesłanych z nieznanych adresów. A jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że komputer nie działa prawidłowo, sprawdź, czy nie został zainfekowany przez wirusa. Do tego czasu lepiej nie korzystaj z bankowości internetowej.

Gdy korzystasz z bankowości internetowej, nie zapominaj o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli Ty nie zachowasz ostrożności.

Tekst powstał we współpracy Santander Bank Polska S.A.

Advertisement
Advertisement

FUTOPIA