Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Neuralink rozpoczyna eksperymenty na ludziach pomimo zastrzeżeń etycznych

Krzyki cierpiących małp nie powstrzymały Elona Muska przed decyzją o rozpoczęciu eksperymentów na ludziach.
.get_the_title().

Neuralink to firma Elona Muska, której celem jest wprowadzenie na rynek implantów mózgowych umożliwiających połączenie mózg-komputer. Ostatnio ogłosiła, że poszukuje chętnych do przetestowania na sobie działania tej dość kontrowersyjnej technologii. Na stronie internetowej Neuralink możemy przeczytać, że badanie PRIME (skrót od Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) ma na celu ocenę bezpieczeństwa implantu i robota chirurgicznego, a także ocenę funkcjonalności interfejsu w zakresie umożliwienia osobom z paraliżem kontrolowania ich zaawansowanej technologicznie protezy za pomocą myśli.

Firma Neuralink uzyskała w maju akceptację Agencji Żywności i Leków i jest gotowa do przetestowania zarówno interfejsu, jak i robota, którego użyje do wszczepienia urządzenia ludziom.

Na stronie internetowej firmy czytamy też, że każdy, kto cierpi na porażenie czterokończynowe i jest zainteresowany nowymi sposobami współpracy z komputerem, może zakwalifikować się do badania. Uczestnicy mieliby poddać się zabiegowi chirurgicznego umieszczenia implantu w obszarze mózgu odpowiadającym za ruch. Badanie ma potrwać 6 lat. Początkowy okres obejmuje dziewięć wizyt domowych w regularnych odstępach w ciągu 18 miesięcy. W tym czasie specjalna aplikacja ma przełożyć myśli użytkownika na działanie komputera.

Neuralink

Implant rejestruje aktywność nerwową za pomocą ponad tysiąca elektrod rozmieszczonych na 64 niciach, z których każda jest cieńsza od ludzkiego włosa.

Przed badaniami na ludziach Neuralink przeprowadzał testy na małpach. Opublikowany w 2021 roku film promujący wynalazek prezentował małpę, która dzięki chipowi gra w MindPonga, czyli grę wideo przypominającą ping-ponga, wykorzystując do tego jedynie swój umysł. Jednak rok później amerykańscy śledczy federalni wszczęli śledztwo w sprawie okrucieństwa wobec zwierząt, które nadal jest w toku. Nawet jeśli firma Muska rzeczywiście odniesie sukces, może to nastąpić strasznym kosztem.

Komitet Lekarzy na rzecz Medycyny Odpowiedzialnej (Physicians Committee for Responsible Medicine) stwierdził, że przeżyło tylko 7 z 23 małp, które brały udział we wczesnych eksperymentach Neuralink. Według Muska te zwierzęta były już i tak bliskie śmierci. Miliarder oznajmił na Twitterze, że żadna małpa nie zmarła z wyniku wszczepienia implantu Neuralink.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: Neuralink

FUTOPIA