Podróże w czasie bez paradoksu dziadka? To teoretycznie możliwe

Młody naukowiec sądzi, że nie ma co sobie łamać głowy podchwytliwymi paradoksami.
.get_the_title().

Podróże w czasie fascynują nie tylko filmowców, ale i fizyków. Niedawno próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy są one możliwe, a dziś pochylimy się nad kolejnym paradoksem, który potencjalnie stwarzają, znanym choćby z filmu Podróż do przyszłości. To tak zwany paradoks dziadka. Powiedzmy, że podróżnik, chce się cofnąć w czasie, by zabić swego dziadka, zanim dojdzie do poczęcia jego ojca lub matki. Czy to jest w ogóle możliwe, skoro podróżnik się narodził?

To sytuacja, w której działania podjęte podczas podróży w czasie w przeszłość, uniemożliwiają jej odbycie się w przyszłości.

Jednak kilka lat temu student fizyki Germain Tobar z Uniwersytetu w Queensland w Australii wymyślił, jak można się rozprawić z tym paradoksem.

Germain Tobar (z prawej)

Klasyczna dynamika mówi, że jeśli znasz stan systemu w określonym czasie, możesz nam powiedzieć o całej historii systemu. Jednak ogólna teoria względności Einsteina przewiduje istnienie pętli czasowych lub podróży w czasie – gdzie zdarzenie może mieć miejsce zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości – teoretycznie wywracając badania dynamiki do góry nogami – wyjaśnia Tobar.

Jego obliczenia pokazują, że teoretycznie czasoprzestrzeń może się dostosować, by uniknąć paradoksów.

Na przykład w przypadku podróżnika, który cofa się, by zapobiec wybuchowi pandemii – jeśli jego misja by się powiodła, nie byłoby żadnej choroby wymagającej cofania się w czasie, prawda? Zdaniem Tobara – nieprawda. Choroba i tak by się pojawiła i niezależnie od starań podróżnika, nie udałoby się jej zniwelować.

Zagadnienia, które bada Tobar są dość skomplikowane. W skrócie można powiedzieć, że przygląda się on wpływowi procesów deterministycznych na dowolną liczbę obszarów kontinuum czasoprzestrzennego i pokazuje, w jaki sposób obie zamknięte krzywe podobne do czasu może wpisywać się w zasady wolnej woli i fizyki klasycznej. Co ciekawe, naukowcy, którzy przyglądali się badaniom Tobara, sądzą, że to ma sens – przynajmniej z matematycznego punktu widzenia. Oczywiście trudno powiedzieć, kiedy okaże się, czy Tobar rzeczywiście ma rację – póki co podróże w czasie nie są możliwe i nie wygląda na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić, z paradoksami czy bez nich.

Tekst: NS

FUTOPIA