Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 książek na lato

Z bogatej oferty wydawnictw, które doszły do siebie po lekkim pandemicznym zastoju, wybraliśmy dla was kilka nowych książek, po które naprawdę warto sięgnąć.
Powieść o życiu eurosierot.

Anna Cieplak 'Rozpływaj się'

Anna Cieplak jest autorką solidnych powieści o życiu polskiej młodzieży. Na motywach jej debiutanckiej książki 'Ma być czysto’ powstał film 'Ostatni komers’, który właśnie trafił na ekrany kin i zbiera entuzjastyczne recenzje. 'Rozpływaj się’ to czwarta w jej dorobku powieść. Opowiada o życiu eurosierot – osób, które dorastały bez rodziców, bo ci wyruszyli zagranicę, by zarabiać pieniądze. W Polsce szczytowym momentem tego ruchu był 2004 rok, kiedy to nasz kraj dołączył do Unii Europejskiej, dzięki czemu Polacy mogli legalnie zatrudniać się w krajach wspólnoty. Cieplak w powieści przygląda się dzieciom tych, którzy wyjechali za pracą. Losy czwórki bohaterów z Rudy Śląskiej przedstawione są tu na przestrzeni 20 lat – od 1999 do 2019 roku. Okazuje się, że eurosieroctwo ma swoje konsekwencje i rzuca cień na przyszłość bohaterów. Nawet jako dorośli dobrze pamiętają o tym, że kiedyś zostali porzuceni.

Zdjęcie: Wydawnictwo Literackie

Spojrzenie na rozmodloną polską wieś.

Anna Ciarkowska 'Dewocje'

Okazuje się, że popularna instapoetka jest też niezłą pisarką. W 'Dewocjach’ rozprawia się z polskim katolicyzmem. I niech was nie zwiedzie skrojona do potrzeb Instagrama okładka – Ciarkowska nie ma pozytywnego stosunku do opisywanych zjawisk. Polska dewocja zdecydowanie ją uwiera. W swojej książce przedstawia wieś, gdzie ksiądz jest bogiem, królują modlitwy, obłuda i plotki. Znane? Może i tak, ale jeśli podczas urlopu zachłyśniecie się wsią spokojną, wsią wesołą, to warto sobie zrobić taki reality check.

Zdjęcie: Wydawnictwo W.A.B.

Coś w klimacie grozy.

Mariana Enriquez 'Nasza część nocy'

Teraz coś w klimacie grozy. Mariana Enriquez była w tym roku nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, a na polskim rynku znana jest ze zbioru opowiadań 'To, co utraciłyśmy w ogniu’, który w 2017 roku ukazał się w wydawnictwie Czarna Owca. Teraz wydawnictwo Echa opublikowało prawdziwą cegłę – 'Nasza część nocy’, przełożona przez Martę Jordan i Katarzynę Okrasko, ma ponad 700 stron. I gwarantujemy, choć akcja rozgrywa się w gorącej Argentynie, podczas lektury z pewnością zrobi się wam chłodniej… Czego tu nie ma! Tajne bractwo, kontakty z demonami i zaświatami, tajemnicze rytuały, a do tego jeszcze życie w cieniu wojskowej junty. Więcej nie będziemy zdradzać, powiemy tylko tyle, że jeśli lubicie powieści grozy, 'Nasza część nocy’ to lektura obowiązkowa. Nie lubicie ich? I tak sięgnijcie po tę książkę, aby przekonać się, że literatura grozy nie kończy się na Stephenie Kingu i Grahamie Mastertonie.

Zdjęcie: Wydawnictwo Echa

Nie lubicie powieści? Sięgnijcie po książkę o postwzroście.

Jason Hickel 'Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat'

Lato to wbrew pozorom dobry czas na poszerzenie swojej wiedzy. Jason Hickel jest antropologiem politycznym, który zajmuje się globalnymi nierównościami, ekonomią polityczną i ekonomią ekologiczną. Książka 'Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat’, która ukazuje się właśnie w wydawnictwie Karakter w przekładzie Jerzego Pawła Listwana, to klasyczna już pozycja przybliżająca czytelnikowi koncepcję o nawie degrowth, czyli po polsku dewzrost bądź postwzrost. Ten ruch oparty jest na ekonomii ekologicznej, ideach antykapitalistycznych i antykonsumpcjonistycznych. Konsumpcja i produkcja musi zostać zredukowana, jeśli chcemy by zmniejszyły się nierówności społeczne i zanieczyszczenie środowiska. Ale jak stworzyć świat, który nie będzie dążyć do ciągłego wzrostu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Hickela.

Zdjęcie: Wydawnictwo Karakter

Coates bierze pod lupę amerykański rasizm.

Ta-Nehisi Coates 'Między światem a mną'

W Stanach Zjednoczonych Coates jest absolutnie kultowym autorem – ma na swoim koncie nie tylko głośne zbiory esejów, ale także dobrze przyjętą powieść oraz scenariusze do komiksów z serii 'Black Panther’. Jest też znanym orędownikiem reparacji za niewolnictwo, wielokrotnie zabierał publicznie głos w tej sprawie. 'Między światem a mną’ to pierwsza książka Coetsa, która ukazuje się na polskim rynku (przekład Dariusz Żukowski). Jest to esej o amerykańskim rasizmie pisany w formie listu do syna autora. 'Rasa jest córką, a nie matką rasizmu’ – mówi Coates, nawiązując do brutalności policji i licznych morderstw Afroamerykanów, za które nikt nie poniósł odpowiedzialności. W Stanach Zjednoczonych ta książka ukazała się w 2015 roku, ale dziś, 6 lat później, wydaje się niestety tak samo aktualna. Lektura niewesoła, ale ważna.

Zdjęcie: Wydawnictwo Agora
Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA