Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Brakuje wam w polskich mediach wywiadów na poziomie? Przypominamy 5 najlepszych rozmów z programu '7 niebo, 8 niebo’

Tomasz Raczek przepytujący wielkie postaci polskiej kultury. Czy może być lepiej?
.get_the_title().

Jakościowy zjazd, z jakim w ostatnich latach mamy do czynienia w polskich mediach – zwłaszcza tych głównych – woła o pomstę do nieba. Oczywiście, na pojedyncze perełki można natrafić na TVP Kultura, do samodzielnej wirtualnej przebieżki zachęcają zbiory Ninateki, zaś z odsieczą przychodzi również choćby YouTube, gdzie obok tysięcy agresywnych materiałów z tytułami pokroju „zmasakrował”, znajdziemy też sporo wspaniałych treści (niestety często z marnymi, z racji braku kontrowersji, zasięgami).

Na tym tle czymś absolutnie wyjątkowym był nadawany na antenie Canal+ program „7 niebo, 8 niebo”, w którym Tomasz Raczek rozmawiał z największymi osobistościami polskiej kultury i nie tylko.

Oto 5 takich wywiadów, które urzekły nas najbardziej.

1. Jerzy Waldorff

Mistrz słowa, erudyta, pisarz, krytyk muzyczny, człowiek reprezentujący intelektualnie i kulturalnie epokę, która przeminęła.

Szczegóły biograficzne nieustannie przeplatają się w jego opowieści z barwnymi anegdotkami, społecznymi diagnozami czy ciekawostkami o życiu w międzywojennej Warszawie. Najwięcej mówi jednak zachowanie prowadzącego rozmowę Tomasza Raczka, który cały czas wpatruje się w Waldorffa jak w mistrza.

2. Czesław Niemen

Wiele osób zna Niemena tylko z piosenek, tymczasem był on naprawdę oryginalnym i ciekawym rozmówcą. Świetnie widać to w powyższym nagraniu, gdzie obok tematyki jego bogatej kariery i różnych kolei losu, dyskusja toczy się np. o… komputerach i grach. A jego specyficzna maniera mówienia dodaje jeszcze całości kolorytu.

3. Xymena Zaniewska

Następna po Jerzym Waldorffie postać będąca łącznikiem epok i prezentująca spojrzenie na świat nieskażone licznymi współczesnymi zniekształceniami. Imponujący dorobek Zaniewskiej w zakresie mody czy scenografii to jedno, ale najciekawszy w tej rozmowie jest obraz silnej, niezwykłej kobiety, jaki się z niej wyłania.

4. Jerzy Duda-Gracz

Kolejny z wielkich, tym razem na polu malarstwa, rysunku i innych wizualnych realizacji (np. scenograficznych).

Od kuchni, a przy tym od bardzo ludzkiej strony możemy tu poznać konteksty i okoliczności stojące za działalnością artysty. A że słowo mówione zdecydowanie mu nie przeszkadza, słucha się tego świetnie. Swoją drogą, jak gigantyczny dysonans poznawczy musi występować dziś u Tomasza Raczka, gdy po takich rozmówcach musi radzić sobie np. w takich kontekstach jak premiera „Kac Wawy”.

5. Kora

Od śmierci wokalistki Maanamu minęło już 2,5 roku. Na zakończenie załączamy więc jeden z najlepszych wywiadów z Korą dostępnych w sieci, obfitujący w szczerość i bardzo przyjemne flow między przepytującym i przepytywaną. Polecamy wszystkim – i fanom, i osobom, które frajdę z poznawania jej dorobku mają dopiero przed sobą.

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: polskieradio.pl

KULTURA I SZTUKA