Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co wpływa na sukces twórcy?

Sztuczna inteligencja przeanalizowała ponad 800 tys. dzieł sztuki, filmów i prac naukowych, żeby odpowiedzieć na to pytanie.
.get_the_title().

Było, jest i zawsze będzie wielu artystów, których kariera to nieustająca passa samych powodzeń, podczas której każdy kolejny wytwór jest lepszy od poprzedniego. Aby dowiedzieć się, co wywołuje to pasmo sukcesów, które pomaga artyście wspiąć się na szczyt, badacze przyjrzeli się uważnie tzw. ‘gorącym pasmom’ oraz seriom prac, które pozwoliły ich autorom osiągnąć sukces.

Główny naukowiec zaangażowany w badanie, Dashun Wang z Northwestern University, stwierdził, że w karierze naukowej okres, kiedy badacze publikują swoje najlepsze prace, trwa zazwyczaj od 4 do 5 lat. 90 proc. naukowców doświadcza ‘gorącej passy’ i zwykle zdarza się to raz.

Wanga zaintrygowało to, kiedy taka dobra passa może z największym prawdopodobieństwem wystąpić u twórcy. Okazało się, że trudno o precyzyjną odpowiedź.

Istnieje wciąż takie same prawdopodobieństwo, że ‘gorąca passa’ może wystąpić na początku, w środku lub na końcu kariery. Wydaje się, że to przypadkowy, magiczny okres – mówi Wang.

Frida Kahlo ‘Dwie Fridy’ 1939

W badaniu opublikowanym w 'Nature Communications’ wykorzystano sztuczną inteligencję do analizy karier artystów, reżyserów filmowych i naukowców. W badaniu przyjrzano się ponad 800 tys. dzieł zaliczanych do sztuk wizualnych z kolekcji muzeów i galerii, a także przeanalizowano sukces każdego z twórców. Zwrócono uwagę na cenę aukcyjną ich dzieł, ocenę na IMDb czy ilość cytatów zamieszczanych w innych artykułach naukowych. W taki sposób dokładnie przebadano ‘gorące passy’ 2128 artystów, w tym m.in. Jacksona Pollocka i Fridy Kahlo, 4337 reżyserów i 20040 naukowców.

Następnie sztuczna inteligencja analizowała te prace, które powstały przed i podczas ‘gorącej passy’.

Jeżeli prace twórcy w danym okresie charakteryzowały się dużą różnorodnością stylu, nazywano ten czas okresem ‘eksploracji’, a jeśli sztuczna inteligencja wykryła niewielką różnorodność – był to okres ‘eksploatacji’.

Okazało się, że jeśli po etapie ‘eksploracji’ nagle przychodzi okres ‘eksploatacji’, prawdopodobnie będzie to czas ‘gorącej passy’ dla artystów, ale także filmowców czy naukowców. Wang dodaje jednak, że nie zawsze eksploracja bywa owocna, a eksploatacja przy braku obiecujących nowych pomysłów może wcale nie być produktywnym okresem.

Zdjęcie główne: Jackson Pollock ‘Mural’ 1943
Tekst: MZ

KULTURA I SZTUKA