Co zamiast Open’era? 8 sposobów na kulturalne pokazanie marki
Dla wielu firm niezwykle ważne jest zaangażowanie w lokalną kulturę i interakcja ze społeczeństwem. W czasie pandemii stoiska reklamowe, promocja podczas wydarzeń czy możliwość samplingu produktów praktycznie przestały istnieć, a organizatorzy festiwali, spektakli i koncertów musieli i nadal muszą szukać innej drogi i nowego, kreatywnego sposobu nie tylko na tworzenie kultury, ale także na zaangażowanie parterów i zaprezentowanie ich obecności.
Aby z nadzieją wkroczyć w nieznane, trzeba było postawić na zaufanie i wypracowane przez lata relacje.
Poniżej prezentujemy 8 najlepszych sposobów na kulturalne pokazanie marki, które w mijającym roku miały miejsce w Krakowie:
PLAY KRAKÓW
Dystans społeczny uniemożliwił dotychczasowe spotkania podczas festiwali, koncertów, spektakli czy wystaw. W Krakowie – stolicy polskiej kultury – takich inicjatyw odbywało się naprawdę dużo.
To właśnie dlatego Miasto Kraków i miejska instytucja kultury czyli KBF zdecydowali o założeniu pierwszej w Polsce miejskiej platformy VOD.
Za pośrednictwem PLAY KRAKÓW można oglądać transmisje wielu krakowskich wydarzeń organizowanych przez różne instytucje kultury i choć w taki sposób przenieść się do normalności sprzed pandemii. Co więcej, platforma nie tylko umożliwia udostępnianie materiałów odbiorcom, ale pozwala także na zaangażowanie partnerów i pokazanie ich wkładu w dany projekt. Taka sytuacja miała miejsce przy organizacji koncertu „Życia mała garść”, podczas którego PGE Energia Ciepła zostało zaprezentowane jako marka odpowiadająca na współczesne potrzeby i trendy – marka nowoczesna, niebojąca się angażować w nowe, nieodkryte dotąd inicjatywy.
BĄDŹ TURYSTĄ W SWOIM MIEŚCIE
To z kolei kampania promocyjna łącząca lokalną społeczność z lokalnym biznesem. Jej głównym celem było zachęcenie krakowian do wspierania lokalnych firm, restauracji, kawiarni oraz kwiaciarni.
Całą akcję wsparły Wodociągi Miasta Krakowa, które dodały do kampanii także wymiar edukacyjny związany z zachęcaniem do picia odpowiedniej ilości wody i korzystania z kranówki.
W ramach współpracy Miasta Kraków, KBF oraz MPWiK powstały dwa filmy edukacyjne oraz wspólne akcje polegające na rozdawaniu bidonów i szklanek, które zachęcały do picia wody kranowej. Marki aktywnie dzieliły się organizowanymi inicjatywami w mediach społecznościowych, co umocniło także ich relacje z lokalną społecznością.
INNOWACYJNE PROJEKTY
Szalenie dynamiczne czasy pandemii sprawiły, że staliśmy się bardziej otwarci i pełni zapału do uczestnictwa w innowacyjnych projektach.
Jednym z nich było znane z amerykańskich filmów kino samochodowe – inicjatywa która w Polsce nie była nigdy szczególnie popularna, a tak naprawdę o uczestnictwie w niej marzył niejeden z nas!
Kino samochodowe w dalszym ciągu pozwala na współdzielenie emocji, zapewniając jednocześnie dystans i bezpieczeństwo. W Krakowie odbyło się kilka seansów kina samochodowego, które wspierane były przez marki Suempol i TAURON PE S.A. Obecność przy organizacji tych wydarzeń pozwoliła utrzymać wizerunek wśród uczestników, a także pokazać swoje zaangażowanie nawet w tak trudnych i dynamicznych czasach.
#MŁODOŚĆ – WSPÓLNE PIELĘGNOWANIE EMOCJI
W tym roku festiwal Sacrum Profanum, który uznawany jest za jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy i od lat wspierany jest przez Bank Millennium, obchodził swoje osiemnaste urodziny. To szczególna edycja nie tylko ze względu na osiągnięcie „pełnoletności”, ale także z uwagi na to, że w całości została zrealizowana w formie cyfrowej.
Aby podkreślić tę wyjątkowość, Miasto Kraków i KBF wspólnie z Bankiem postanowili zorganizować dodatkową sesję zdjęciową mającą uchwycić istotę młodości.
Powstały piękne zdjęcia wraz z piękną historią nie tylko o młodości, ale przede wszystkim o ludziach, emocjach, uczuciach, doświadczaniu, przeżywaniu.
MARKA W BEZPIECZNEJ PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
W pandemicznych czasach wielu z nas woli udać się w miejsca mniej zatłoczone i pozwalające na zachowanie odpowiedniego dystansu. Czasowe ekspozycje, które dają nam możliwość uniknięcia tłumów, cieszą się coraz większym powodzeniem. Tak właśnie jest z projektem Wokół Szopki, który polega na zaangażowaniu lokalnego biznesu i pokazywaniu tradycyjnych, krakowskich szopek w witrynach sklepów, restauracji czy we wnętrzach budynków, które krakowianie mijają każdego dnia.
Szopki eksponowane są przez dwa miesiące, dzięki czemu można je obejrzeć o dowolnej porze, w dowolnej kolejności i dowolnym towarzystwie.
Projekt jest także kolejnym bezpiecznym sposobem na pokazanie marki w przestrzeń miejskiej i nawiązanie relacji z mieszkańcami. Wieloletni partner projektu – Galeria Kazimierz obecna była wizerunkowo na elementach kampanii outdoorowej, a także w kampanii social media. Jedna z krakowskich szopek znalazła się także przed samą Galerią.
Efekt? Umocnienie zaangażowania marki i motywacja dla mieszkańców do jej odwiedzania.
NOWA PRZESTRZEŃ MIEJSKA: PIKNIKI NA OTWARTEJ PRZESTRZENI, KAMERALNE KONCERTY WIANKOWE W KNAJPACH
Ograniczenia ilości osób w przestrzeniach zamkniętych wymusiły szukanie innych opcji. Organizacja letnich pikników krakowskich okazała się świetnym rozwiązaniem. W otwartej, bezpiecznej przestrzeni możliwy był wspólny odpoczynek przy równoczesnym zachowaniu dystansu.
Pikniki i ich luźna atmosfera sprzyjały nawiązywaniu bezpośrednich relacji i budowaniu wizerunku marki wśród odbiorców.
Takie działania podjęła IKEA, która zdecydowała się w tym roku wziąć udział w projekcie. Mogła eksponować swoje produkty i tym samym nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami.
Nową formą prezentowania lokalnych przestrzeni bez konieczności zapraszania gości była także organizacja małych wydarzeń w ich siedzibie, a następnie transmitowanie ich w internecie, tak jak miało to miejsce na tegorocznych Wiankach – Święcie Muzyki. Koncerty zrealizowano w Kawiarniach Bon Ami, Tasca Ruczajnik, Fiorentina oraz Hard Rock Cafe, a następnie udostępniono przez Facebooka czy wspomnianą wyżej platformę PLAY KRAKÓW.
DŁUGOTRWAŁA WSPÓŁPRACA I ZAUFANIE: SUEMPOL JAKO MECENAS KBF
I wreszcie istota pandemicznych działań, czyli pielęgnowanie długotrwałych relacji i wzajemnego zaufania. Nawet w tak ciężkich czasach są to niezwykle ważne aspekty, bez których współdziałanie po prostu się nie uda.
Wzajemne wsparcie to klucz do przetrwania trudnych chwil.
Dowodem na to jest aktywność marki Suempol, która nosi tytuł Mecenasa KBF. Marka nie zrezygnowała z wsparcia i zaangażowania w krakowską kulturę nawet w czasach pandemii. Suempol wspierał między innymi wspomniane kino samochodowe oraz projekt Wokół Szopki, pokazując tym samym solidarność i równocześnie realizując swoje marketingowe strategie obejmujące działania wizerunkowe i promocyjne.
Za sprawą pandemii działania obejmujące kulturalne prezentowanie marki stały się współczesnym wyzwaniem. Mowa tu zarówno o organizatorach wydarzeń, jak i firmach, które do tej pory aktywnie angażowały się w kulturę.
Niepewność 2020 roku odsłoniła nam istotę połączenia strefy kultury i biznesu. To obustronny przejaw solidarności i współodpowiedzialności, który pozwala kulturze trwać i nieustannie się rozwijać.
Trudna, niepewna sytuacja wymaga teraz jeszcze bardziej precyzyjnych działań, które dają poczucie wzajemnej korzyści i satysfakcji. Dzięki temu udało się pokazać marki, które pomimo trudnej sytuacji nie zrezygnowały z zaangażowania w działania kulturalne i być może w innej formie, ale wciąż aktywnie je wspierają.
Podobają się wam działania KBF? Sprawdźcie, jak wy możecie zaangażować się we wspieranie kultury. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Zdjęcie główne: Edyta Dufaj dla KBF
Tekst: materiały prasowe