Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Corecore – antykapitalistyczna melancholia TikToka

Balsam dla umysłów, które zepsuł TikTok.
.get_the_title().

Smutne konstatacje, z którymi jakoś się utożsamiamy. Przejmująca, melancholijna muzyka. Strumień szybko zmieniających się obrazów, które pokazują ciemną stronę kapitalizmu, koszmar społeczeństwa technologicznego czy naszą wynaturzoną relację z technologią. Efekt: przygnębiający filmik opatrzony hasztagiem #corecore. To kolejny nurt, który podbija TikToka – tym razem jednak nie ma nic wspólnego ze stylem ubierania się.

Hasztag #Corecore ma na TikToku już niemal 932 mln wyświetleń.

W większości opatrzone są nim w dziwny sposób poruszające filmiki, które zazwyczaj ukazują współczesność jako koszmarną technokapitalistyczną dystopię.

@flicksaga Yea #nichetok #corecore ♬ The Sound of Myself – Disasterpeace

@sebastianvalencia.mp4 Wake up. #corecore #nichetok ♬ original sound – Sebastian V

Przyrostek -core służy w internecie do nazywania najróżniejszych estetyk czy trendów (np. goblincore czy cottagecore). Dlaczego więc w przypadku corecore użyty jest dwukrotnie? Po pierwsze: chodzi o to, by podkreślić dowolność. Po drugie: 'core’ to po angielsku 'rdzeń’, co wskazuje na to, że filmiki z tego nurtu mają być w pewnym sensie rdzeniem z naszej zbiorowej świadomości. To dlatego oglądając je, odczuwamy najróżniejsze emocje. Trzeci powód jest najprostszy: nawiązanie do popularnego przedrostka -core jest po prostu ironiczne.

@nichelovercore #nichetok #corecore ♬ QKThr – Aphex Twin

Jakie są wyznaczniki tego wizualnego antytrendu? – To coś jak wiersze w formie memów, pełne krótkich klipów filmowych, muzyki i dźwięków, które często są nieco nostalgiczne, nihilistyczne lub przejmujące – wyjaśnia Kieran Press-Reynolds, bloger kulturalny, który jako pierwszy opisał ten nurt.

Same mashupy video to w internecie nic nowego, ale corecore dodaje do tego szczyptę antykapitalistycznego niepokoju.

Samotność i depresja przeplatają się tu z nihilizmem, fragmenty znanych filmów mieszają się z memami i wiadomościami telewizyjnymi, a wszystko razem wywołuje w widzu uczucie, które można określić połączeniem nostalgii i niepewności.

@diosgf.fr #nichetok #corecore ♬ Silence 3 Minutes – Silence for Meditation

Myślę, że dla niektórych osób te filmy mogą mieć coś w rodzaju jakości terapeutycznej – mówi Press-Reynold. – Chaotyczna i nieuporządkowana struktura tych klipów […] zręcznie oddaje uczucia technologicznego chaosu i nudy, z którymi, jak sądzę, utożsamia się obecnie wielu młodych ludzi. To jak balsam na zepsute przez TikTok mózgi.

@isaulgood sometimes i feel like i am a fish #fyp #real #corecore #nichetok #niche #fish #industrialsocietysnditsfuture #industrialsociety #society #schizopost ♬ original sound – it is not all good man

@.fish.finesser #climatechange #real #corecore #nature #aware #destruction #nichecore ♬ original sound – fish finesser

Przez niektórych corecore porównywany jest do dadaizmu. To nurt artystyczny, który narodził się w Szwajcarii pod koniec I wojny światowej. Jego najbardziej znanym reprezentantem jest 'Fontanna’ Marcela Duchampa, czyli… po prostu pisuar. Dadaizm w oryginale nazywa się po prostu 'dada’, to po francusku konik na biegunach, a w wielu językach 'tak, tak’.

Nie tylko prostota nazwy łączy dadaizm i corecore – oba nurty pokazują znane treści w innym kontekście, by wydobyć z nich nowe znaczenie czy przesłanie.

Na koniec tylko jedno ale: niestety przez swoją zawrotną popularność na TikToku corecore zjadł już własny ogon. Zatrzęsienie filmików rozmyło główny przekaz, który przyświecał tworzącym w tym gatunku osobom na początku. A szkoda.

@aamirazh #corecore #postmodernism #dada #art ♬ original sound – aamir

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Know Your Meme

KULTURA I SZTUKA