Czy męskość może być nietoksyczna? Twórcy tego spektaklu online dekonstruują i odkrywają ją na nowo

"Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi" to nowatorski projekt teatralno-performatywny, w którym grupa mężczyzn tworzy spektakl o doświadczeniu bycia facetem, wychodzący od wspólnych spotkań nastawionych na dzielenie się historiami z okresu dzieciństwa, dorastania i dojrzałości.
.get_the_title().

Feminizm od prawie dwustu lat ewoluuje i przekształca świadomość kobiet (i nie tylko) na temat ich pozycji w tradycyjnym, patriarchalnym systemie społeczno-politycznym. Rozwój tego ruchu poskutkował nie tylko rewolucją w głowach milionów ludzi, ale i głębokimi zmianami w porządkach prawnych państw na całym świecie. A jeśli ktoś ma wątpliwości co do znaczenia feminizmu dla zmian społecznych, to obecne protesty w Polsce skutecznie je rozwiewają.

Zostawiając jednak na boku przemiany polityczne, na co dzień możemy dostrzec szereg innych oblicz feminizmu.

Jednym z nich jest fakt, że kobiety coraz częściej zrzeszają się w bardziej lub mniej formalnych grupach oraz wszelkiego rodzaju „kobiecych kręgach”, powstałych w celu eksplorowania kobiecości i zrywania ze stereotypami oraz wpojonymi w dzieciństwie przekonaniami na temat tego, co znaczy być kobietą.

To właśnie taka forma kręgu stała się punktem wyjścia dla utworzenia Grupy Performatywnej Chłopaki. Jak mówią jej twórcy, trochę pozazdrościliśmy kobietom, bo mieliśmy wrażenie, że one już od dawna te tematy przepracowują i już w miarę wiedzą, o co im chodzi, a my wciąż jesteśmy w lesie.

Co oznacza to „bycie w lesie”? Większość mężczyzn wciąż czuje, że istnieje mityczny model prawdziwego faceta, co przekłada się choćby na przekonanie, że jeśli okazują czułość innym istotom ludzkim (a w szczególności innym mężczyznom), to coś jest z nimi nie tak.

Źródło: Grupa Performatywna Chłopaki

Te oraz inne fałszywe przekonania o męskości wciąż pokutują w naszym społeczeństwie, po prostu nas krzywdząc. I to z nimi postanowili zmierzyć się członkowie kręgu Chłopaków.

Uczestnicy procesu, którego zwieńczeniem jest spektakl online, przeprowadzają nas przez intymne historie czasem zwykłe i zabawne, niekiedy trudne, ale zawsze osobiste i prawdziwe. Przyglądają się związkom męskości z lękiem, przemocą, wspólnotowością czy seksualnością. Zastanawiają się, w jaki sposób kształtują one współczesnych facetów, zarówno w swojej tradycyjnej, często toksycznej i patriarchalnej formie, jak i w nowym, otwartym, plastycznym obliczu, które nie wymaga od mężczyzn bycia samcem alfa, ale daje całkowitą wolność w kształtowaniu siebie.

Źródło: Grupa Performatywna Chłopaki

Podczas spektaklu, który odbędzie się online 8 oraz 9 grudnia, możecie podejrzeć ich proces i skonfrontować się z nim – również poprzez interakcje i wejście w dialog z twórcami w trakcie jego trwania. Kolejną „żywą” tkanką tworzącą wyjątkowość doświadczenia będzie muzyka kreowana i przetwarzana na żywo przez duet IKARVS.

Na spektakl możecie zapisać się tutaj.

Tekst: Przemysław Pstrongowski

KULTURA I SZTUKA