Najbardziej zaawansowane technologicznie muzea na świecie

Te muzea pokazują przyszłość, a nie przeszłość.
.get_the_title().

Większość z nas, gdy słyszy hasło ‘muzeum’, wyobraża sobie rząd przeszklonych gablot ze średniowiecznymi znaleziskami, rękopisami, porcelaną i elementami garderoby. Chociaż takie miejsca będą jeszcze istniały bardzo długo, ostatnio pojawiły się także muzea, które nie boją się zmian i technologii. Przedstawiamy listę kilku takich placówek. Niezależnie od tego, czy zachwycają futurystyczną architekturą czy zaawansowanymi technologicznie interaktywnymi eksponatami – zdecydowanie stawiają na innowacje.

Muzeum ArtScience, Singapur

ArtScience Museum, Singapore

W sercu Singapuru znajduje się budynek inspirowany kwiatem lotosu. Wewnątrz sztuka przeplata się z nauką i technologią. Muzeum ArtScience stało się znane ze swoich wystaw przekraczających różne – najczęściej fizyczne – granice. W zeszłym roku wystawa VR przeniosła odwiedzających do kalifornijskiego Parku Narodowego Sekwoi w ramach wielozmysłowego doświadczenia ‘We Live in an Ocean of Air’.

Autorzy projektu – kolektyw artystyczny Marshmallow Laser Feast – wykorzystali dźwięk stereo, systemy roznoszenia zapachów i wiatraki, aby ‘zanurzyć’ odwiedzających w lesie.

Muzeum ArtScience regularnie współpracuje również z wielokrotnie nagradzanym kolektywem artystycznym teamLab przy tworzeniu interaktywnych instalacji. Stała wystawa ‘Future World: Where Art Meets Science’ to cyfrowy plac zabaw z dynamicznie zmieniającymi się instalacjami. Jedna z nich, zatytułowana ‘Crystal Universe’, to zapierająca dech w piersiach podróż do gwiazd. Odwiedzających, którzy przez nią przechodzą, otacza ponad 170 tys. diod LED reagujących na ich obecność.

Muzeum Przyszłości, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Museum of the Future, Dubai, UAE

Muzea zwykle dokumentują naszą przeszłość. Muzeum Przyszłości w Dubaju reprezentuje zupełnie odwrotne podejście. W 7-piętrowym budynku odwiedzający mogą zapoznać się z najnowocześniejszymi ciekawostkami. Jedną z nich jest choćby metaliczny, ‘latający’ pingwin unoszący się nad głowami zwiedzających, znajdują się tam również rzędy wiszących cylindrycznych kapsuł zawierających cyfrowe rendery roślin i zwierząt oraz biblioteka 4,5 tys. zwierzęcych kodów DNA – ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Muzeum jest także domem dla prawdziwej rodziny robotów, w tym baristy o imieniu Bob i humanoidalnego robota napędzanego sztuczną inteligencją o imieniu Ameca.

W tym roku do rodziny dołączył robot-pies, zaprojektowany przez amerykańską firmę technologiczną Boston Dynamics, który przemierza lobby, wchodząc w interakcje z gośćmi.

Muzeum Robotów i Sztucznej Inteligencji, Seul, Korea Południowa

Seoul Robot and AI Museum, South Korea

Wielu z nas obawia się, że roboty oparte na sztucznej inteligencji już niedługo na stałe zagoszczą w naszym codziennym życiu. To muzeum ma nas uspokoić, sprowadzić na ziemię i poszerzyć naszą wiedzę z zakresu robotyki. Instytucja ma promować naukę, technologię i innowacje w społeczeństwie. Roboty będą obecne w całym muzeum, a sama instytucja ma również pełnić funkcję centrum inteligentnych technologii, z którymi odwiedzający będą mogli wchodzić w interakcje, w tym ze sztuczną inteligencją, rzeczywistością rozszerzoną (AR) i wirtualną (VR).

Turecka firma Melike Altınışık Architects wygrała konkurs na zaprojektowanie budynku. Pierwotnie miał on zostać otwarty w 2023 roku, termin został jednak przesunięty na koniec 2024 roku.

Muzeum Omanu Przez Wieki, Oman

Oman Across Ages Museum, Oman

Niedawno otwarte w pobliżu starożytnego miasta Nizwa muzeum wykorzystuje najnowocześniejsze technologie do tego, by w ciekawy sposób przeprowadzać odwiedzających przez wystawy, zapoznając ich z kolejnymi dynastiami i cywilizacjami, z którymi związany jest kraj. Muzeum wykorzystuje drony do mapowania stanowisk archeologicznych, druk 3D do produkcji replik i modeli miejsc oraz połączenie CGI i AR do odtworzenia starożytnych osad.

Odwiedzający mogą wejść do wirtualnej rzeczywistości i przenieść się do słynnych budynków kraju, takich jak pałac Al Alam, jedna z rezydencji sułtana Omanu.

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Waszyngton, USA

Smithsonian National Air and Space Museum, Washington D.C.

To muzeum posiada największą na świecie kolekcję historycznych samolotów i statków kosmicznych, obejmującą ponad 68 tys. obiektów. W zeszłym roku instytucja zainaugurowała wystawę ‘One World Connected’, która opiera się na serii interaktywnych doświadczeń. Jednym z obiektów jest 10-metrowa projekcja kuli ziemskiej. Korzystając z sześciu interaktywnych stoisk, odwiedzający mogą wyświetlać wizualizacje danych, od sieci satelitarnych po trasy migracji zwierząt, bezpośrednio na rzucie kuli ziemskiej.

Na wystawie ‘Walking on Other Worlds’ odwiedzający mogą z kolei poczuć się tak, jakby znajdowali się na powierzchni siedmiu różnych planet. Wystawa ta wykorzystuje panoramiczny ekran o prawie 360 stopniach, który łączy rzeczywiste dane i obrazy statków kosmicznych.

Muzeum Dalego, Floryda, USA

Dalí Museum, Florida

W Muzeum Dalego doszło do technologicznego zmartwychwstania artysty. Umożliwiło to odwiedzającym interakcję z hiszpańskim surrealistą za pomocą sztucznej inteligencji. Projekt zatytułowany ‘Dalí Lives’ jest realizowany we współpracy z agencją reklamową Goodby Silverstein & Partners, która wykorzystała ponad 1 tys. godzin uczenia maszynowego do wytrenowania algorytmu sztucznej inteligencji w celu odtworzenia wszystkich szczegółów twarzy artysty, które następnie naniesiono na twarz aktora. W rezultacie powstało 125 interaktywnych filmów z tysiącami różnych kombinacji, dzięki którym odwiedzający mogą poczuć się jak podczas spotkania z prawdziwym artystą.

W zeszłym roku muzeum otworzyło ‘Dream Tapestry’, które wykorzystało generator sztucznej inteligencji OpenAI DALL·E do zwizualizowania snów odwiedzających. Po prostu opisywali oni to, co im się ostatnio przyśniło. Każda z historii stała się częścią filmu wyświetlanego ostatecznie w muzeum na 12-metrowym ekranie.

Muzeum Niewspółosiowości, USA

Misalignment Museum, US

Sztuczna inteligencja może czynić dobro i zło, a Muzeum Niewspółosiowości ma na celu pokazanie ludziom potencjalnych zagrożeń. Ponad muzealnymi eksponatami na ścianie widnieje napis ‘Przepraszam za zabicie większości ludzkości’. W instytucji odwiedzający mogą znaleźć m.in. ‘Stworzenia Adama’ Michała Anioła w interpretacji sztucznej inteligencji, interaktywną świątynię zwaną Kościołem GPT lub posłuchać niekończącej się dyskusji między wygenerowanymi przez AI modelami Wernera Herzoga i Slavoja Žižka.

Są też muzea, które choć pozostają wierne tradycyjnej formie, wprowadzają poszczególne nowoczesne rozwiązania.

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej przekształca swoje 5-hektarowe ogrody, dodając do nich sieć czujników, która będzie śledzić w czasie rzeczywistym dane na temat aktualnych poziomów miejskiej różnorodności biologicznej w Wielkiej Brytanii. Zaprojektowane na nowo ogrody, które mają zostać otwarte w 2024 roku, pozwolą naukowcom opracować i przetestować nowe metody monitorowania miejskiej przyrody.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: ArtScience Museum, Singapore

KULTURA I SZTUKA