Młodsze pokolenia wolą prostsze teksty piosenek

'Cocaine and drinkin' with your friends/ You live in the dark, boy, I cannot pretend/ I'm not fazed, only here to sin/ If Eve ain't in your garden, you know that you can'.
.get_the_title().

Badania wykazały, że teksty piosenek odzwierciedlają kluczowe cechy i aspekty ważne dla pokolenia, dla którego i przez które są tworzone. Starsi nie rozumieją muzyki młodych pokoleń ani wartości w nich przekazywanych – są wręcz zdania, że wartości nie ma tam żadnych. I nie sposób im się dziwić. Chyba nikt nie zaprzeczy, że na przestrzeni kilku ostatnich lat doszło do prawdziwej rewolucji tekstowej. Porównując teksty piosenek z lat 80. i tych powstałych niedawno, łatwo można zauważyć przeniesienie zainteresowania z innych na siebie. Skąd to się bierze? Czy młodsze pokolenia są po prostu mniej zainteresowane złożonością pisania piosenek?

To pytanie skłoniło zespół amerykańskich i kanadyjskich psychologów do zbadania różnych czynników ekologicznych, kulturowych i technicznych w ciągu ostatnich 60 lat.

Naukowcy zebrali informacje o niedoborze zasobów, poziomach chorób zakaźnych, zagrożeniach zewnętrznych, takich jak zmiany klimatyczne czy wojny, imigracji, konserwatyzmie, kolektywizmie, PKB per capita, wzroście PKB, bezrobociu, heterogeniczności, mobilności mieszkaniowej i wielkość populacji.

Alfonso Scarpa / Unsplash.com

Wyniki tych badań wskazują, że o ile wiele czynników ekologicznych czy kulturowych mogło faktycznie odegrać tu rolę, to największy wpływ statystyczny miała liczba nowych piosenek ukazujących się każdego roku.

Oznacza to, że gdy dostępnych jest więcej utworów, słuchacze preferują te, które są prostsze.

Dlaczego liryczna prostota może rozwijać się w okresie zwiększonego wyboru nowych piosenek? Naukowcy przedstawili szereg wyjaśnień: wśród nich większą ekspozycję elementów piosenki poprzez ich powtarzanie, ich ubogą wartość poznawczą i niewykorzystywanie zasobów mentalnych. Badacze nie chcą, by ich dane interpretowane były przyczynowo. Niemniej jednak ich odkrycia są kulturowo i psychologicznie intrygujące. Z pewnością pomogą w przyszłości lepiej zrozumieć, w jaki sposób wytwory kulturowe odzwierciedlają podstawową i wspólną psychologię danego społeczeństwa.

Zdjęcie główne: Austin Neill / Unsplash
Tekst: MZ

KULTURA I SZTUKA