Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwszy tęczowy serial podcastowy w Polsce. „Familia” już dostępna w sieci

„Familia” to pierwszy polski serial podcastowy opowiadający o społeczności LGBT+. Śledzimy w nim losy warszawskiej nieheteronormatywnej rodziny i ich przyjaciół. Serialu można posłuchać za darmo na Youtube, SoundCloud i Spotify.
.get_the_title().

Słuchowisko jest autorskim konceptem kobiecej grupy artystycznej TERAZ POLIŻ. Do współpracy zaproszony został reżyser Jakub Skrzywanek, którego wcześniejszymi projektami były m.in. „Mein Kampf” (tak, ten napisany przez austriackiego malarza), „Kordian” czy „Duchologia polska”. Internetowa premiera podcastu odbyła się 18 października.

„Familia” powstała w odpowiedzi na sytuację polityczną w Polsce i mowę nienawiści skierowaną w stronę osób LGBT+. Ma na celu zwiększenie tolerancji i świadomości o prawach człowieka.

Za muzykę odpowiadają Natalia Szczepańska i Julek Ploski. W obsadzie znaleźli się Marta Jalowska, Kamila Worobiej, Dorota Glac, Ada Kornecka, Maciej Pesta, Twoja Stara oraz gościnnie Michał Piróg. Nagrania realizowała Agnieszka Szczepańczyk, a za produkcję odpowiada Agnieszka Różyńska. Scenariusz napisała Weronika Murek, autorka nominowanego do nagrody Nike zbioru opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” oraz zbioru dramatów „Feinweinblein”.

Historia przedstawiona w „Familii” opowiada o wielopokoleniowej rodzinie – babci, matkach i córce, które prowadzą założoną w 1920 roku restaurację „Jak u Mamy”.

Bohaterami są także ich znajomi – Marta gotuje, Reporter Telewizji Publicznej oraz Prezes Organizacji Orzeł i Gniazdo. Tematyka serialu dotyczy podziałów politycznych, różnych postaw wobec świata i opowiada o mechanizmie władzy oraz tęsknocie za różnorodnością.

Twórcy „Familii”, fot. Pat Mic

Słuchowisko po raz pierwszy zostało zaprezentowane na żywo w klubie Resort Komedii w Warszawie 8 października. Premierę miały wtedy dwa pierwsze odcinki serialu.

Źródło grafiki głównej: TERAZ POLIŻ
Tekst: Miron Kądziela

KULTURA I SZTUKA