Przełamując granice sztuki, czyli polski urban art w DESA Unicum

Już dziś startuje wystawa 'Sztuka Współczesna. Urban Art', na której zobaczycie prace topowych polskich przedstawicieli urban artu: Chazme 718, Proembriona, Cekasa i Bartka Stypki. 27 maja odbędzie się panel dyskusyjny, a 29 maja aukcja.
.get_the_title().

Wielbiciele urban artu pod koniec maja powinni skierować swoje kroki do DESA Unicum. Dom aukcyjny przy ul. Pięknej 1a otwiera swoje drzwi dla miłośników sztuki i kolekcjonerów. Od 24 do 29 maja trwać będzie wystawa 'Sztuka Współczesna. Urban Art’, która zakończy się aukcją prac fantastycznych polskich artystów. 27 maja odbędzie się spotkanie z twórcami i kolekcjonerami urban artu.

Dla pasjonatów to niepowtarzalna możliwość zobaczenia unikatowych prac, zanim trafią do prywatnych kolekcji.

Wystawa odkrywa przed nami fascynującą historię, jaką przebyli w ostatnich latach prezentowani artyści. Początkowo wielu z nich związanych było z miejskim graffiti, ale z czasem ich twórczość znalazła uznanie najważniejszych galerii i zaczęła być prezentowana na targach sztuki na świecie.

Dziś twórcy związani z urban artem wystawiają swoje prace w renomowanych galeriach sztuki w Europie, USA, Azji i Australii.

Ich prace cieszą się dużym uznaniem zarówno galerii, instytucji, jak i kolekcjonerów.


’Long Distance Trip’ Michała Wręgi/Sepe

'Sztuka Współczesna. Urban Art’ pokazuje szeroką reprezentację polskich artystów tworzących w tytułowym nurcie.

Po upadku komunizmu do Polski dotarła fala amerykańskiego graffiti, która wraz z całą kulturą hip-hopu stała się ogromną inspiracją dla nowych, alternatywnych ruchów artystycznych w Polsce.

Street art stał się dla artystów autonomiczną formą wypowiedzi artystycznej, czerpiącą z dokonań klasyków współczesności. Od początku lat dwutysięcznych, na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, urban art zyskał popularność oraz nobilitację instytucji artystycznych. Obecnie funkcjonuje on w światowym obiegu artystycznym jako kategoria sztuki współczesnej. Natomiast polscy reprezentanci urban artu należą do międzynarodowego grona artystów i z ogromnym powodzeniem działają na szerokim polu sztuki na całym świecie – opowiada Karolina Stanisławska z zespołu DESA Unicum.

Natalia Rak

Na wystawie zobaczycie stworzone specjalnie na tę okazję dzieła Chazme 718, Proembriona, Cekasa i Bartka Stypki – jednych z najlepszych artystów urban artu.

Na uwagę zasługują prace Roberta Procha, jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców murali i sztuki ulicznej młodego pokolenia.

Robert Proch został doceniony na całym świecie. Twórczością artysty zainteresował się promotor, współpracownik i kurator Banksy’ego Steve Lazarides. Już w 2014 roku Robert Proch jako pierwszy polski artysta zrealizował indywidualną wystawę w kultowej Lazarides Gallery w Londynie. Jedną z prac, która z pewnością przykuwa uwagę w Desie, jest obraz Procha pt. 'Hangover’ z 2018 roku, prezentowany na wspólnej wystawie 'From Dusk till Dawn’ Procha i Chazme 718 w Kirk Gallery w Danii. Należy on do serii kilkunastu ostatnich obrazów stworzonych przez artystę – komentuje koordynatorka.

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie, tworzą także w przestrzeni publicznej, przekazują szerokiej publiczności ważne społeczne i polityczne przesłania, wpisując się na stałe w krajobraz (nie tylko) polskich miast. Ich twórczość przyciąga uwagę – zarówno wizualnie, jak i swoją wymową.

Prace przedstawiane w DESA Unicum pokazują wszechstronność tego nurtu. Na wystawie odnajdziemy różnorodne tematy i środki wyrazu: od klasycznego graffiti po szablony (duet Monstfur, Czarnobyl), abstrakcję (m.in. Seikon) czy rzeźbę (Cekas). Różnorodność podejmowanych problemów oraz wykorzystywanych technik świadczy o dojrzałości segmentu urban artu, a także jego ważnej pozycji w szerszym kontekście sztuki współczesnej.

W historii sztuki co pewien czas zaobserwować możemy pewnego rodzaju fenomeny kulturowe, które stają się podstawą do utworzenia nieformalnych grup artystycznych. Właśnie takim zjawiskiem jest urban art. Jego początki w Polsce to lata 90., a obecnie stanowi on jeden z ciekawszych segmentów sztuki współczesnej – artyści, których prezentujemy na wystawie, wykształcili indywidulane i rozpoznawalne języki artystyczne – komentuje Joanna Wolan, koordynatorka ds. sprzedaży DESA Unicum

Już w sobotę 27 maja o godz. 13:00 w DESA Unicum odbędzie się spotkanie z udziałem twórców, kolekcjonerów i znawców tego kierunku. W rozmowie udział wezmą artyści oraz twórcy – Bartłomiej Stypka i Chazme 718, Paweł Kwiatkowski, autor książki 'Street Art Polska’, a także Paweł Kita, jeden z czołowych kolekcjonerów urban artu w Polsce.

Aukcja odbędzie się 29 maja o godz. 19:00. W ofercie znajduje się szeroki wachlarz cenowy. Od obiektów, których cena startowa waha się w okolicach 1,5 tys. – 3 tys. zł, po szeroką reprezentację w przedziale 6 tys. – 10 tys. zł. Najwyższą estymację osiąga 'Hangover’ Roberta Procha (35 tys. – 50 tys. zł), '[:expect nothing]’ Oskara Podolskiego / oesuone (22 tys. – 30 tys. zł) oraz 'Ściana nr 04′ z cyklu 'Nielegale’ autorstwa NeSpoon (20 tys. – 30 tys. zł).

Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Chazme

KULTURA I SZTUKA