Ruszył konkurs na mural inspirowany twórczością Lema. Czas tylko do końca października!

Punktem wyjścia ma być wybrany cytat zaczerpnięty z utworów Stanisława Lema.

Rok Stanisława Lema trwa w najlepsze i z tej okazji wszyscy jego fani, wielbiciele, ale i okazjonalni sympatycy mają wspaniałą okazję do przelania swoich lemowskich fantazji na papier i pokazania ich całej Polsce. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju organizuje konkurs na projekt muralu, którego tematem przewodnim jest ‘Technologia w edukacji’.

Inspiracją do pracy ma być jeden z cytatów znanych z jego twórczości.

Ilustracja: Daniel Mróz
‘Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic.’

Lem: symbol

Stanisław Lem zasłynął między innymi obnażaniem absurdów komunistycznych reżimów i autorytarnych rządów, metaforyzując ówczesną Polskę w odległych, kosmicznych społecznościach. Przede wszystkim jednak w swoich dziełach sięgał głównie do nurtu hard sci-fi. Oznacza to, że jego fantastyczne wizje opakowane były szczegóły dotyczące technologii, nauki i konkretnych sposobów działania przedstawionego świata. Lem potrafił wchodzić we wielostronicowe detale mechanizmów będących podszewką kreowanego uniwersum, zachowując jednak w swoich utworach pewną niewyjaśnioną, magiczną naturę bytów i planet wymykających się ludzkiemu poznaniu. Pokazywał tym samym, że antropocentryczna interpretacja wszechświata jest niezwykle uboga.

Kto więc byłby lepszym kulturowym symbolem ‘Technologii w edukacji’, jeśli nie ten, kto zainspirował pokolenia Polaków do nauki, pokazując, że mimo całej naszej wiedzy, znajduje się w niej nutka tajemnicy, a horyzont poznania ciągnąć się może w nieskończoność? Łap więc za ołówek, pędzel czy rysik i niech Lem będzie dumny!

Ilustracja: Kasia Walentynowicz

Banner Image

‘Człowiek, wbrew pozorom, nie stwarza sobie celów. Narzuca mu je czas, w którym się urodził, może im służyć albo buntować się przeciw nim, ale przedmiot służby czy buntu jest dany z zewnątrz.‘

‘Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...’

Szczegóły konkursu

Tematem przewodnim pracy powinna być ‘Technologia w edukacji’, a inspiracją do niej cytat zaczerpnięty z utworów Stanisława Lema. Projekt muralu może być wykonany dowolną techniką malarską, lecz są jednak pewne wymogi techniczne – format projektu muralu ma zawierać się w przedziale A2-B0 i mieć orientację pionową lub poziomą. Dla wyróżnionych artystów przewidziane są nagrody pieniężne, a najlepsza, zwycięska praca zostanie zrealizowana w przestrzeni Centralnego Domu Technologii w Warszawie w formie muralu. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 października 2021 roku. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, załączyć skan lub zdjęcie pracy i podać wybrany cytat, który był źródłem inspiracji. Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie młodzi artyści – w wieku 18-30 lat. Każdy może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Wszelkie informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Zgłoszenia zostaną ocenione przez Komisję zgodnie z określonymi kryteriami: zgodność pracy z tematyką i celem konkursu, poziom artystyczny, innowacyjność i oryginalność, interpretacja cytatu oraz zgodność z wymogami technicznymi. Najważniejsza będzie oryginalność oraz innowacyjność pracy. Wyniki konkursu zostaną przekazane uczestnikom telefonicznie lub mailowo oraz zostaną podane na stronie internetowej Fundacji PFR oraz CDT.

Ilustracja: Kasia Walentynowicz

‘Normalny człowiek jest istotą wysoce nielogiczną i w tym jego człowieczeństwo.’

KULTURA I SZTUKA