Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ruszył konkurs na mural inspirowany twórczością Lema. Czas tylko do końca października!

Punktem wyjścia ma być wybrany cytat zaczerpnięty z utworów Stanisława Lema.

Rok Stanisława Lema trwa w najlepsze i z tej okazji wszyscy jego fani, wielbiciele, ale i okazjonalni sympatycy mają wspaniałą okazję do przelania swoich lemowskich fantazji na papier i pokazania ich całej Polsce. Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju organizuje konkurs na projekt muralu, którego tematem przewodnim jest ‘Technologia w edukacji’.

Inspiracją do pracy ma być jeden z cytatów znanych z jego twórczości.

Ilustracja: Daniel Mróz
‘Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic.’

Lem: symbol

Stanisław Lem zasłynął między innymi obnażaniem absurdów komunistycznych reżimów i autorytarnych rządów, metaforyzując ówczesną Polskę w odległych, kosmicznych społecznościach. Przede wszystkim jednak w swoich dziełach sięgał głównie do nurtu hard sci-fi. Oznacza to, że jego fantastyczne wizje opakowane były szczegóły dotyczące technologii, nauki i konkretnych sposobów działania przedstawionego świata. Lem potrafił wchodzić we wielostronicowe detale mechanizmów będących podszewką kreowanego uniwersum, zachowując jednak w swoich utworach pewną niewyjaśnioną, magiczną naturę bytów i planet wymykających się ludzkiemu poznaniu. Pokazywał tym samym, że antropocentryczna interpretacja wszechświata jest niezwykle uboga.

Kto więc byłby lepszym kulturowym symbolem ‘Technologii w edukacji’, jeśli nie ten, kto zainspirował pokolenia Polaków do nauki, pokazując, że mimo całej naszej wiedzy, znajduje się w niej nutka tajemnicy, a horyzont poznania ciągnąć się może w nieskończoność? Łap więc za ołówek, pędzel czy rysik i niech Lem będzie dumny!

Ilustracja: Kasia Walentynowicz

Banner Image

‘Człowiek, wbrew pozorom, nie stwarza sobie celów. Narzuca mu je czas, w którym się urodził, może im służyć albo buntować się przeciw nim, ale przedmiot służby czy buntu jest dany z zewnątrz.‘

Banner Image
Ilustracje Gosi Herby
Banner Image
Ilustracje Rity Kaczmarskiej
Banner Image
Ilustracje Kasi Walentynowicz
Banner Image
Ilustracje Dawida Ryski (po lewej) oraz Pawła Mildnera (po prawej)
‘Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...’

Szczegóły konkursu

Tematem przewodnim pracy powinna być 'Technologia w edukacji’, a inspiracją do niej cytat zaczerpnięty z utworów Stanisława Lema. Projekt muralu może być wykonany dowolną techniką malarską, lecz są jednak pewne wymogi techniczne – format projektu muralu ma zawierać się w przedziale A2-B0 i mieć orientację pionową lub poziomą. Dla wyróżnionych artystów przewidziane są nagrody pieniężne, a najlepsza, zwycięska praca zostanie zrealizowana w przestrzeni Centralnego Domu Technologii w Warszawie w formie muralu. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 października 2021 roku. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, załączyć skan lub zdjęcie pracy i podać wybrany cytat, który był źródłem inspiracji. Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie młodzi artyści – w wieku 18-30 lat. Każdy może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Wszelkie informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Zgłoszenia zostaną ocenione przez Komisję zgodnie z określonymi kryteriami: zgodność pracy z tematyką i celem konkursu, poziom artystyczny, innowacyjność i oryginalność, interpretacja cytatu oraz zgodność z wymogami technicznymi. Najważniejsza będzie oryginalność oraz innowacyjność pracy. Wyniki konkursu zostaną przekazane uczestnikom telefonicznie lub mailowo oraz zostaną podane na stronie internetowej Fundacji PFR oraz CDT.

Ilustracja: Kasia Walentynowicz

‘Normalny człowiek jest istotą wysoce nielogiczną i w tym jego człowieczeństwo.’

KULTURA I SZTUKA