Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

SCOPES driven by Porsche, czyli sztuka, muzyka i technologia na jednym evencie w Warszawie

Czego tu nie będzie! Alyona Alyona, voguing, postinternetowa sztuka, debata z Aleksandrą Przegalińską i Tomaszem Stawiszyńskim, jedzenie od Marii Przybyszewskiej... A to tylko część atrakcji! Możemy się więc założyć, że przyszły tydzień spędzicie w Szkole.

Gdzie najlepiej spędzić początek jesieni? Wiele wskazuje na to, że w samym centrum stolicy. Właśnie tam odbywać się będzie SCOPES driven by Porsche, podczas którego w pięć dni będziecie mogli zapoznać się ze wszystkim, co warto obecnie znać w dziedzinie sztuki, dizajnu, technologii i muzyki. Co widzą ci, którzy patrzą w przyszłość? Odpowiedzi na to pytanie możecie szukać od 6 do 10 października w budynku Szkoły przy ulicy Emilii Plater 31. Kiedyś działało tu liceum, a dziś wnętrza i dziedziniec placówki zostały oddane pod opiekę Komunie Warszawa, która dba o to, by dawna szkoła tętniła życiem – tym razem kulturalno-imprezowym. W jej murach odbędzie się performatywna konferencja SCOPES, która odbędzie się pod hasłem Tales od Tommorow – Warszawa to zresztą kolejne miasto po Berlinie, Amsterdamie czy Tokio, do którego zawita cykl eventów kuratorowanych przez Porsche. Marka, która nie bez powodu kojarzy się z prędkością i luksusem, chce się przedstawić nowej grupie odbiorców od innej strony i pokazać, że trzyma rękę na pulsie. Dowodem na to jest Porsche Taycan, czyli pierwszy elektryczny model w jej historii. Różnorodność, autentyczność, kreatywność i otwarcie na nowości to wartości, które przyświecają także cyklowi SCOPES, a najlepszym dowodem na to są osoby, które Porsche zaprosiło do udziału w warszawskim evencie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy – pamiętajcie tylko o tym, by odebrać bezpłatne wejściówki na stronie wydarzenia. Pod tym linkiem znajdziecie też szczegółowy rozkład jazdy.

Instalacja dźwiękowa, kreacje 3D i postinternet.

Sztuka

Część atrakcji będziecie mogli zobaczyć przez cały czas trwania warszawskiej edycji SCOPES driven by Porsche – począwszy od T-shirtów, w które ubrane będą osoby obsługujące wydarzenie. Zaprojektuje je Tomasz Armada, jeden z najoryginalniejszych współczesnych projektantów, wykorzystując materiały z odzysku. Inspiracji dla tego związanego z Łodzią artysty dostarczy tym razem tamtejsza dzielnica Bałuty. Lubomir Grzelak, znany też pod pseudonimem Lutto Lento, pokaże z kolei stworzoną wraz z Jaquelinie Sobiszewski instalację dźwiękową, której towarzyszyć będzie pokaz świetlny. Dzięki niej zanurzycie się w mikrotonach.

Ada Sokół to artystka działająca w 3D, która pokazywała swoje prace na całym świecie i ma na koncie współprace z takimi firmami jak KENZO, Alexander Wang czy Louis Vouitton. W swojej twórczości dokonuje fuzji natury i technologii, wywołując niezwykły, futurystyczny efekt. Na wydarzenie przygotowała wyjątkowe kreacje 3D – będzie je można obejrzeć w Szkole, ale też pobrać na smartfona i wydrukować na drukarce 3D. Ada Zielińska i Rafał Dominik to duet, który także działa w technologii 3D. W Szkole pokażą instalację 'Hide and Seek’, w której dzięki specjalnej pelerynie zlejecie się z otaczającą was przestrzenią.

Zobaczcie też, co przygotowały Eternal Engine, czyli dwie cyber-wróżki Jagoda Wójtowicz i Marta Nawrot. Artystki obiecują nawiązania do demosceny, wczesnych gier komputerowych i grafiki low poly. Czyli sztuka postinternetowa pełną gębą!

VTSS, Aloyna Alyona, set didżejski talentów wyłowionych przez Girls* to the Front.

Muzyka

Nie możecie się doczekać przyszłorocznego Off Festivalu? Na pewno ucieszy was więc fakt, że jedna z jego gwiazd będziecie mogli zobaczyć w Warszawie podczas SCOPES. To Alyona Alyona, pochodząca z Ukrainy raperka, która ma na koncie świetnie przyjęty album 'Pushka’. Z Ukrainy przyjedzie także raper Skofka, zespół Kalusz i KRUTЬ – piosenkarka i kompozytorka, która w 2020 roku zdobyła… trzecie miejsce na Eurowizji. Wszyscy oni wystąpią na żywo obok obok niemieckiej artystki konceptualnej Leny Marie Emrich, która zaprezentuje performance 'A total burnout’.

To wszystko w czwartkowy wieczór, a piątkowych wrażeń dostarczy wydarzenie muzyczne kuratorowane przez VTSS – największą eksportową gwiazdę polskiej sceny techno. Spodziewajcie się… braku ograniczeń. VTSS znana jest bowiem z miksowania najróżniejszych brzmień. – Puszczenie Vengaboys w klubie i zagranie tego w taki sposób, żeby publiczność podchwyciła ten pomysł, nie skreślając go jako mało śmieszny żart, było na moim bucket list od dawna – mówiła VTSS w wywiadzie opublikowanym w książce ’30 lat polskiej sceny techno’. To marzenie udało się zrealizować, ale co pokaże tym razem? Okaże się już w piątek. Obok niej zobaczymy Lutto Lento i kolektyw voguingowy Bożna.

Sobotni wieczór będzie należeć do kolektywu Girls* to the Front i Radia Kapitał. To queerowa inicjatywa Oli Kamińskiej i Agaty Wnuk – dziewczyny wydają zina, organizują koncerty i imprezy, promując wszystko, co warto promować. – Jako Girls* to the Front zależy nam na promowaniu i wspieraniu dziewczyn i queerowych osób w muzyce. Osoby, które nie są cis-mężczyznami, wciąż mają trudniejszy start, a występując często mogą usłyszeć seksistowskie albo queerfobiczne uwagi. Cieszymy się, że muzyczki i artystki będą mogły zaprezentować się szerszej publiczności. Zależy nam też, żeby osoby robiące muzykę dostawały za to godne wynagrodzenie. Do udziału w naszym segmencie na SCOPES zaprosiłyśmy przede wszystkim początkujące muzyczki, które zdecydowanie zasługują na więcej uwagi: Milę Jaśnic z Katowic, która podczas festiwalu zagra swój czwarty w życiu koncert, SVET pochodzącą z Donbasu, która debiutowała na wydarzeniu Girls* to the Front dwa lata temu, oraz dwie queerowe DJ-ki: Carolle Suss i peploid V. Towarzyszącą wydarzeniu scenografię przygotuje Katarzyna Olma – mówi Ola Kamińska.
Z kolei Radio Kapitał to warszawskie radio społecznościowe, którego ramówka jest tak bogata, że nie starczyłoby tu nam miejsca nawet na jej pobieżne opisanie. Po secie Girls* to the Front zapraszają na występ DJ-ów i VJ-ów z całej Polski.

Ostatnim wydarzeniem muzycznym podczas warszawskiej odsłony SCOPES będzie koncert zespołu Pokusa. Warszawiakom nie trzeba go pewnie przestawiać, ale i tak na wszelki wypadek to zrobimy – to awangardowe trio jazzowe, które tworzą saksofonista Natan Kryszk, perkusista Teo Olter oraz basista Tymek Bryndal.

Banner Image
VTSS / fot. George Nebieridze
Banner Image
Girls* to The Front / fot. Katarzyna Szenajch
Banner Image
Alyona Alyona / źródło: CGM
Dużo smacznego jedzenia, dyskusja o zdrowiu psychicznym i premiera filmu Ogi Ugonoh – polsko-nigeryjskiej artystki i aktywistki.

Dizajn i technologia

Ale SCOPES driven by Porsche to nie tylko sztuka i muzyka – to także design, technologia i szereg ciekawych wykładów i paneli. A czasem mieszkanka tych czynników. Tak jest w przypadku tego, co przygotował Piotr Baczyński – twórca firmy Immersion, która jako jedna z pierwszych opracowuje dla biznesu rozwiązania z dziedziny VR i AR. W piątek zaprezentuje on projekt Immersion VR i poprowadzi panel dyskusyjny 'Więcej niż gra: jak technologia gier wideo zmienia świat’, w którym wezmą udział Jagoda Wójtowicz, Marta Nawrot, Ada Sokół oraz jeden z czołowych projektantów UI/UX z Porsche. Tego samego dnia odbędzie się wykład artystki Johanny Jaskowskiej, która projektuje digitalowe filtry, z których korzysta Grimes czy Lil Miquela, a kilka lat temu znalazła się na liście Dazed100. – Pasjonuje mnie sztuka, moda i technologia i chciałabym łączyć je ze sobą w pozytywny sposób. Widzimy dużo pesymizmu, jeśli chodzi o podejście do technologii – dużo postapokaliptycznych, maskulinistycznych, ponurych wizji jak z 'Black Mirror’. Nie jest tak, że tego nie lubię, ale nie widzę, w jaki sposób może to pozytywnie wpłynąć na społeczeństwo. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy cyborgami, więc wolałabym o tym myśleć pozytywnie – mówiła wówczas artystka. Podczas piątkowego wykładu z pewnością opowie więcej o swoim podejściu do technologii. Zaprezentuje też instalację połączoną z zaprojektowanym przez siebie instagramowym filtrem, który sprawia, że twarze wyglądają jakby znalazły się pod strumieniem wody.

Z kolei sobota rozpocznie się od panelu Aleksandry Hirszfeld. Filozofka, aktywistka i twórczyni inicjatywy 'Entuzjastki’ przeprowadzi debatę, której tytuł to 'Pokolenie przyszłości – co chcemy zmienić we współczesnym świecie?’. Wezmą w niej udział specjalistka od AI Aleksandra Przegalińska, twórca podcastu 'Skądinąd’ i filozof Tomasz Stawiszyński, a także aktywistka Janka Świerżawska i Hubert Sobecki ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Następnie przygotujcie się na premierę filmu Ogi Ugonoh – polsko-nigeryjskiej artystki i aktywistki. 'I am/Jestem’ jest głosem w sprawie systemowych niesprawiedliwości w naszym społeczeństwie. – To film, short, kampania społeczna – nazwijmy to w taki sposób – o Afropolakach i o afropolskich doświadczeniach. To trochę artpiece, bo nie jest to film, który ma początek i koniec, po prostu sekwencja w naszej historii. Nie stworzyłam go sama – pracowałam z fantastyczną ekipą swoich przyjaciół i osób, które teraz są jak przyjaciele, bo z racji tego, że pracowaliśmy przy tak delikatnym projekcie o takiej treści, to bardzo się ze sobą zbliżyliśmy i szybko dowiedzieliśmy się dużo o swoich poglądach oraz doświadczeniach. Chciałam zrobić film, bo studiując kostiumografię w Irlandii zdałam sobie sprawę z tego, jak mocny jest film jako sposób przybliżania ludziom doświadczeń, do których może nigdy inaczej niemieliby dostępu. Nie mogę ludziom pozwolić przejść się w moich butach, ale mogłabym pokazać jak to przejście by wyglądało – opowiada Ogi Ugonoh. – Urodziłam się w Polsce, bohaterowie filmu również – to jest Polska historia, ale z zupełnie innej perspektywy. Jako osoba aktywistyczna nie oczekuję, że ludzie będą po prostu wiedzieć, ale oczekuję, że będą otwarci – tak samo jak ja jestem otwarta na różne rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszałam. To nie jest bardzo długi film, to jest filmik, który ludzie mogą sobie przesłać w social mediach i właśnie o to chodzi – o to, żeby pomyśleli, jak się przyczynić do tego, żeby był to bardziej akceptujący kraj dla nas wszystkich. Bo Polska nie będzie zawsze tak białym, homogenicznym krajem, jakim jest teraz. W końcu chcemy właśnie różnorodności. Dla mnie ten film jest początkiem dyskusji społecznej nie tylko o Afropolakach – dyskryminacja osób niebiałych nie dotyczy wyłącznie osób ciemnoskórych. W przyszłości chciałabym zobaczyć projekty, w których biorą udział wszyscy i żeby w Polsce również zaczęło się mówić o różnorodności pochodzenia i koloru skóry tak samo jak o innych mniejszościach. To nie musi być taki niewygodny temat. Mówmy o tym otwarcie, z empatią i faktami, bo jest wielka różnica między nauczaniem dzieci o osobach innego pochodzenia, o innym kolorze skóry z punktu widzenia faktów, czyli że jestem ciemniejsza przez melaninę, a uczeniem, że Afryka jest jakimś odległym miejscem gdzieś na mapie, gdzie ludzie są niecywilizowani. Projekt wziął się z potrzeby dodania nowej narracji do pewnych historii, które niby od lat są opowiadane – nawet przestrzenie, w których będziemy widzieć bohaterów, dla wielu z nas są dosyć znajome. Później odbędzie się panel dyskusyjny, bo oprócz filmu warto dowiedzieć się też, na co patrzymy, skąd to się wzięło i dlaczego jest to takie ważne.

Niedziela natomiast rozpocznie się od panelu o zdrowiu psychicznym, w którym weźmie udział Cleo Ćwiek z fundacji Można Zwariować oraz psycholożka i psychoterapeutka Anna Cyklińska. Dzięki technologii VR przekonacie się na własnej skórze, jak wygląda epizod psychotyczny. Zewsząd słyszycie o terapii psychodelikami, ale nie mieliście jeszcze szansy, by zgłębić ten temat? Podczas panelu dowiecie się i o tym! Następny event z pewnością ucieszy wszystkich, którym bliska jest idea zrównoważonej mody – panel 'Timeless design’ dotyczyć będzie kultury ubioru i przemyślanych decyzji zakupowych, a wezmą w nim udział Independent House i Ted Gushue z TYPE7. Jak zapachy wpływają na produkty i emocje? Odpowiedzi na to pytanie poszukają bohaterowie kolejnego panelu: twórca niszowej perfumerii Mood Scent Bar Victor Kochetov i szef studia projektowego Porsche Tobias Huttla.

Ale czym byłaby uczta dla zmysłów bez jedzenia? Dlatego SCOPES będzie także towarzyszyć kulinarny pop-up Marii Przybyszewskiej, szefowej kuchni, która promuje świadome gotowanie i jedzenie, oraz warszawskiej restauracji The Eatery – szykujcie się więc na pyszne lunche i brunche!

W każdym razie szykuje się kilka dni z doskonałą muzyką, wybiegającą w przyszłość sztuką, wspaniałym jedzeniem i przeciekawymi panelami. Rezerwujcie czas i wejściówki na stronie scopes.pl!

Banner Image
Ogi Ugonoh
Banner Image
Aleksandra Przegalińska
Banner Image
Maria Przybyszewska
Banner Image

KULTURA I SZTUKA