Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Badania dowodzą, że wyższa inteligencja jest skorelowana z przekonaniami lewicowymi

Dużo ma również zależeć od genetycznych predyspozycji.
.get_the_title().

Badacze psychologii z University of Minnesota Twin Cities przebadali ponad 200 rodzin, które składały się z dzieci adoptowanych i biologicznych. Podczas eksperymentu naukowcy zwracali uwagę na zróżnicowanie pod względem wychowania oraz edukacji, które wpływa na lepsze wyniki w testach IQ.

Liczne testy wykazały, że bycie inteligentniejszym jest połączone z występowaniem lewicowych i liberalnych przekonań politycznych.

Odkryliśmy, że zarówno IQ, jak i genetyczne wskaźniki inteligencji, zwane wynikami wielogenowymi, pomagają sprawdzić, które z rodzeństwa wychowywanego pod jednym dachem jest bardziej liberalne – powiedział autor badania Tobias Edwards. – Inteligencja jest więc powiązana z przekonaniami politycznymi nie tylko ze względu na środowisko czy wychowanie, lecz przez genetyczną zmienność, która może wpływać na nasze poglądy.

poglądy/Fot. Kelly Sikkema, unsplash.com
Fot. Kelly Sikkema/ unsplash.com

Naukowiec podkreśla jednak, że przekonania polityczne są złożonymi konstruktami konkretnych momentów historycznych, których nigdy nie da się zredukować do jednej zmiennej. – Nie ma prawa mówiącego, że inteligentni ludzie muszą zawsze popierać określone przekonania lub ideologie. Sposób, w jaki inteligencja wpływa na nasze przekonania, prawdopodobnie zależy też od środowiska i kultury – mówi Edwards. – Patrząc wstecz na historię, widzimy, że inteligentne jednostki interesowały się często różnymi sprzecznymi ideami. Intelektualistów pociągały w dużej mierze niebezpieczne ideologie i tyrańskie reżimy, którym dali się uwieść.

To kolejne badanie, które sugeruje, że osoby z wyższym poziomem inteligencji mają tendencję do wykazywania większej otwartości na doświadczenia, co może wiązać się z większą akceptacją dla liberalnych czy progresywnych poglądów i lewicowymi przekonaniami.

Przykładem mogą być badania Satoshi Kanazawy, ewolucjonisty z London School of Economics, który w swojej analizie danych z National Longitudinal Study of Adolescent Health stwierdził, że wyższa inteligencja w młodości jest związana z lewicowymi przekonaniami politycznymi w dorosłości.

Wyniki tego typu badań są często krytykowane za metodologię, w tym sposób pomiaru inteligencji (na przykład przez testy IQ, o których szerzej pisaliśmy tutaj) oraz interpretację tego, co oznacza bycie lewicowym. Krytycy argumentują, że skomplikowane zagadnienia polityczne i społeczne nie mogą być adekwatnie zredukowane do prostej skali lewica-prawica.

Zdjęcie główne: Tara Winstead/Pexels.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO