Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy ’Lucky Girl Syndrome’ przestał być szczęśliwy?

Osoby promujące trend wierzą, że ślepa wiara w szczęście, może doprowadzić do spełnienia naszych najskrytszych marzeń. Badacze pochylili się nad tym zagadnieniem.
.get_the_title().

Lucky Girl Syndrome, czyli Syndrom Szczęśliwej Dziewczyny, to spopularyzowany na TikToku trend, który polega na manifestowaniu szczęścia i wierze w siłę pozytywnego nastawienia. W ciągu ostatnich miesięcy liczba wyświetleń hasztagu #luckygirlsyndrome przekroczyła 993 mln, okazując tym samym jego siłę. Trend nie umknął także psychologom, który przyjrzeli się jego mrocznej stronie.

Jak się okazało, takie kształtowanie sposobu myślenia może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie psychiczne.

Badacze zwrócili uwagę na możliwość wystąpienia przewlekłego stresu, zwątpienia w siebie i obniżenia samooceny z powodu wiary w nierealistyczne marzenia. Według psychologów skutki krzywdzącego trendu można jednak złagodzić.

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć sobie realistyczne cele. Jak wykazało jedno z najnowszych badań, osoby, które w wieku 16 lat nie posiadają sprecyzowanych i realnych planów na przyszłość, jako dorosłe są bardziej narażone na niższe zarobki. Dlatego też specjaliści radzą, by ustalać sobie możliwe do zrealizowania cele, które pomogą nam przy tym zrozumieć własne wartości i poznać mocne strony.

@skzzolno i don’t know why it works but… everything works out for us #luckygirlsyndrome #luckygirl #luckygirlsyndrom #manifestation #affirmationsoftheday #affirmations #collegelifehack #lifehack #college #collegegirls ♬ original sound – sammy k

Następnym krokiem jest podjęcie faktycznych działań. Wiara w marzenia może nas wspomóc, jednak proces tworzenia praktycznych planów, które przybliżą nas do osiągnięcia celów, zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu. Psychologowie dodają, że równie ważnym elementem jest pielęgnowanie poczucia osobistej sprawczości, które wzmocni wiarę we własne możliwości, a nie w szczęście.

Ostatnią radą od specjalistów jest zaakceptowanie możliwości wystąpienia porażek.

’Syndrom szczęśliwej dziewczyny’ przedstawia wszelkie niepowodzenia jako negatywne doświadczenia. Eksperci twierdzą inaczej. Zaakceptowanie porażki przekierowuje naszą uwagę na ustalenie nowych celów, poprawia samopoczucie oraz zmniejsza objawy depresyjne.

Zdjęcie główne: Becca Tapert/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO