Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polki nie chcą mieć dzieci. Deklaruje to aż 68 procent kobiet w wieku 18-45 lat

Okazuje się, że Polki coraz częściej myślą o bezdzietności.
.get_the_title().

Badania na temat planów prokreacyjnych przeprowadził w drugiej połowie 2022 roku CBOS. W wynikach widać dosyć wyraźnie społeczne tendencje, które są raczej mało entuzjastyczne. Okazuje się bowiem, że aż 68 procent Polek w wieku 18-45 lat nie zamierza zajść w ciążę. Zaledwie 32 procent deklaruje, że planuje potomstwo, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat.

Odsetek kobiet, które zamierzają mieć dzieci, zmniejszył się o 9 punktów procentowych w porównaniu z 2017 rokiem.

 
’Spadek ten można po części tłumaczyć zmianami demograficznymi, jakie nastąpiły w tym czasie. W stosunku do 2017 roku w analizowanej grupie relatywnie spadł odsetek kobiet młodszych, do 34. roku życia, a wzrósł starszych, w wieku 35–39 lat, a przede wszystkim tych w wieku 40–45 lat’ – czytamy w komunikacie CBOS. W rozmowach kobiet przewijają się natomiast mniej dyplomatyczne argumenty…

Z badania dowiadujemy się również, że od 2017 roku spadł odsetek najmłodszych Polek, które myślą o macierzyństwie. Pięć lat temu chęć zajścia w ciążę w bliskiej perspektywie deklarowały ankietowane w wieku 25-29 lat. Teraz Polki zbliżają się do średniej europejskiej i decydują się na dziecko raczej w wieku 30-34 lat.

Rodzinę powiększyć chcą głównie kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.).

Kim są kobiety, które w najbliższych latach chcą mieć dziecko? To panie będące w związkach (20 proc.), mieszkanki ponad półmilionowych miast (23 proc.), z wykształceniem wyższym (22 proc.), o dochodach na osobę wynoszących co najmniej 2 tys. zł (od 23 proc. do 29 proc., w zależności od kategorii). W ciągu 5 lat znacznie wzrósł odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18–45 lat, które nie chcą mieć dzieci – z 22 proc. w 2017 roku do 42 proc. obecnie.

Tekst: AC
Zdjęcie: sam manns/unsplash

SPOŁECZEŃSTWO