Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’This War of Mine’ trafia do spisu lektur szkolnych

To pierwsza gra, która doczekała się statusu lektury ponadpodstawowej. Można ją pobrać za darmo ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.
.get_the_title().

O grze 'This War of Mine’, za którą stoi polskie studio 11 bit, kilka miesięcy temu znów zrobiło się głośno. Choć gra wypuszczona została w 2014 roku, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę na nowo zaczęła się cieszyć popularnością, bo uwrażliwia na wojenny koszmar. 'This War of Mine’ pozwala nam bowiem wcielić się w rolę cywili, którzy próbują jakoś przetrwać rzuceni w sam środek przygnębiającej wojennej zawieruchy (szerzej o grze pisaliśmy tutaj).

Ten symulator przetrwania wielokrotnie dyskutowany był w kontekstach społecznych i pedagogicznych.

Teraz gra trafiła także do spisu lektur szkolnych, a konkretnie znalazła się w spisie lektur uzupełniających. Od niedawna można ją więc pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

'This War of Mine’ to pierwsza gra, która doczekała się statusu lektury.

To zarazem początek rządowego projektu 'Gry w edukacji’.

’This War of Mine to wyjątkowa gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń’ – czytamy w opisie przygotowanym przez MEN.

'This War of Mine’ to gra dla osób pełnoletnich, dlatego też MEN rekomenduje ją dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Ministerstwo zachęca, by korzystać z niej na lekcjach języka polskiego, etyki czy wiedzy o społeczeństwie. Na stronie znajdziemy więc także przykładowy scenariusz lekcji z wykorzystaniem gry.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO