Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Już za chwilę nie kupisz w kiosku mentoli

Niektórzy już zaczęli objazd po sklepach, wykupując zapas mentolowych papierosów. Sprawdzamy, jakie są alternatywy i skąd właściwie ta zmiana przepisów.
.get_the_title().

Mentole już teraz stały się wręcz towarem deficytowym, a wkrótce na stałe znikną ze sklepowych półek. Dlaczego właściwie wprowadzono zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i tych z kapsułką? Wszystko zaczęło się już w 2014 roku. Unia Europejska przyjęła wówczas dyrektywę, która miała za zadanie zniechęcić Europejczyków do palenia. Zaczęto od wprowadzenia nowych ostrzeżeń zdrowotnych (duże zdjęcia pokazujące skutki palenia) – teraz pora na wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych. 20 maja znikną one ze wszystkich sklepów, także tych wolnocłowych, kiosków oraz stacji benzynowych na terenie całej UE. Zakaz będzie dotyczył mentolowych papierosów oraz tych z kapsułką, tytoniu, a także smakowych dodatków jak bibułki, kapsułki czy filtry. Papierosów o aromacie mentolowym nie można też kupić m.in. w Kanadzie i niektórych stanach w USA.

Według decydentów z UE aromaty, które wpływają na smak papierosów i tytoniu, zachęcają do palenia.

A palenie ma oczywiście tragiczne skutki dla zdrowia, dlatego europarlamentarzyści postanowili na początek zakazać „aromatyzowanego palenia”. Eksperci nie przewidują jednak, żeby drastycznie wpłynęło to na spadek liczby palaczy w Unii Europejskiej. Pokazują to m.in. badania, które przeprowadziło Forum Konsumentów. Respondenci deklarowali, że będą kombinować, jak się da, czyli korzystać z nielegalnych źródeł pozyskiwania papierosów mentolowych, sami starać się podkręcić smak papierosów lub szukać legalnej alternatywy.

via GIPHY

Czy istnieje legalna alternatywa dla mentoli? Po 20 maja na rynku zostaną tylko dwa rodzaje mentolowych produktów nowej ery, czyli elektroniczne zamienniki: e-papierosy i urządzenia do podgrzewania tytoniu. Tylko te drugie bazują na wykorzystaniu prawdziwego tytoniu. Pierwszym produktem tego typu, dostępnym na polskim rynku, był dość popularny już IQOS. Urządzenie składa się z podgrzewacza oraz etui z akumulatorem. Palacze analogowi będą musieli przyzwyczaić się do zmian. Według badań podgrzewanie jest mniej szkodliwe niż analogowe palenie, ale to dość nowa technologia, więc na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Oczywiście najlepiej byłoby rzucić palenie, do czego serdecznie zachęcamy, ale fajnie gdyby to była wasza decyzja – nie zakazów czy nakazów, bo w ich skuteczność jakoś ciężko nam póki co wierzyć. Warto pamiętać, że wszystkie wyroby tytoniowe i wyroby zawierające nikotynę są szkodliwe. A z pewnością najbardziej szkodliwe z nich są papierosy.

Jak działają podgrzewacze? Dość prosto. Podgrzewacze to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują tytoń, ale nie spalają go – jedynie podgrzewają. Papieros spala się w temperaturze 900 stopni, natomiast IQOS to maksymalnie 350 stopni Celsjusza. W Polsce badania nad tą technologią przeprowadził m. in. Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem naukowców substancje wytwarzane podczas podgrzewania tytoniu mają znacznie mniej destrukcyjny wpływ na komórki niż te powstające podczas palenia papierosów. Wytwarzany w ten sposób aerozol zawiera nikotynę oraz średnio 90-95 proc. mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy. Podgrzewacze tytoniu to lepsza alternatywa dla osób, które mogą szukać mentoli na tzw. czarnym rynku lub samodzielnie próbować aromatyzować tytoń. Nielegalne produkty z szarej strefy, w przeciwieństwie do podgrzewaczy tytoniu, nie są przebadane i nie wiadomo, jaki mają na nas wpływ. Nie wiadomo też dokładnie, jakie związki chemiczne wytworzą się po dodaniu substancji aromatyzujących, jak i po ich spaleniu.

Kolejną alternatywą są e-papierosy, które w Polsce zdążyły się już zadomowić na dobre. Jaka jest różnica między e-papierosami a podgrzewaczami tytoniu? E-papierosy podgrzewają specjalny płyn z nikotyną – ale tu też warto zaznaczyć, że nie zawsze pozyskiwana jest ona z tytoniu. Płyn może pochodzić również ze źródeł laboratoryjnych, więc warto się upewnić, co kupujemy.

Forum Konsumentów na swojej stronie www.zakazmnetoli.pl poleca też witrynę www.jakrzucicpalenie.pl, na której zasmuceni fani mentolowego dymka mogą znaleźć mnóstwo porad i linków, które pomogą im rzucić palenie.

SURPRISE