Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Seks już nie interesuje samotnych mężczyzn tak jak kiedyś

Eksperci mówią, że na dłuższą metę to może być pozytywne zjawisko.
.get_the_title().

Aż 81 proc. singli przepytanych przez Match.com przyznaje, że seks nie jest już dla nich tak ważny jak w czasach przed pandemią. Według naukowców współpracujących z Matchem statystyki dotyczące słabnącego libido są efektem nałożenia się na siebie przyczyn biologicznych i społecznych wywołanych przez pandemię. Potwierdzają to także niezwiązani ze stroną badacze: dr Helen Fisher i dr Justin Garcia.

Nie można zamknąć ludzi we własnych domach i oczekiwać, że ich fizjologia pozostanie taka sama. Wszyscy cierpieliśmy, dopamina spadła, testosteron spadł, seks stał się mniej ważny. Im więcej uprawiasz seksu, tym więcej go chcesz i analogicznie – im mniej uprawiasz seksu, tym chcesz go mniej. Single uprawiający mniej seksu byli dodatkowo bardzo zestresowani – mówi dr Helen Fisher.

Tylko 11 proc. singli jest zainteresowanych przypadkowym seksem.

Naukowcy zauważyli również nową tendencję wśród mężczyzn – zaczęli oni poświęcać znacznie więcej czasu i uwagi nowej relacji oraz bardziej doceniają kontekst intymnych spotkań. Coraz więcej singli stosuje zasadę tzw. ‘trzech randek’, czyli chce odbyć z potencjalną partnerką co najmniej kilka udanych randek przed pierwszym pocałunkiem czy seksem.

Ahmed Nishaath/Unsplash.com

Zmiana wśród samotnych mężczyzn jest spowodowana również tym, że wielu z nich doświadcza potraumatycznego wzrostu z powodu pandemii, więc koncentruje się na własnym dobrym samopoczuciu. Podczas licznych lockdownów wiele osób doceniło potencjał prawdziwych, głębokich relacji a nie luźnych spotkań bez zobowiązań.

Nowe hobby zamiast seksu?

Według badań 72 proc. przedstawicieli pokolenia Z i 69 proc. millenialsów postanowiło wykorzystać czas, który zyskali dzięki lockdownom, na nowe hobby. Dr Fisher zaznacza, że mężczyźni obecnie więcej śpią oraz umieją się lepiej odprężyć, co poniekąd zastąpiło seks w kwestii odreagowania codziennego stresu. Zjawisko jest globalne, a nowa kultura randkowania, w której mężczyźni szukają zdrowszych i głębszych relacji może, zdaniem ekspertów, doprowadzić do zwiększenia wskaźnika stabilności rodziny i szczęśliwych małżeństw.

Zdjęcie główne: Satyam HCR/Unsplash.com
Tekst: MZ

SURPRISE