Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 najciekawszych seriali teen drama, które musicie obejrzeć

Stworzenie serialu dla nastolatków mogłoby wydawać się proste – napisać komediowo-dramatyczny scenariusz, znaleźć oryginalnych bohaterów, wpleść trochę atmosfery miłości, problemy i voila! Czasy jednak się zmieniają, a widzowie stają się coraz bardziej wymagający. Właśnie dlatego wybraliśmy 10 seriali o nastolatkach, które musicie obejrzeć.
.get_the_title().

1. „Euforia”

To produkcja, która w doskonały i dobitny sposób pokazuje, jak bardzo problemy współczesnej młodzieży różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Na początek należy zadać sobie zasadnicze pytanie: dokąd zmierza świat? W dobrym czy złym kierunku? Twórcy serialu pokazują, jak współczesne technologie i wiele innych czynników wpływają na tak zwane pokolenie Z. Nie boją się podjąć trudnych tematów – wszelkiej maści używek, gwałtu, narkotyków czy wątpliwości co do własnej orientacji. I, w przeciwieństwie do innych seriali z tego gatunku, pokazują to w sposób niezabarwiony niewinnością czy niepewnością. Przedstawieni tu nastolatkowie mają prawdziwe problemy, bardzo podobne do tych, z którymi musi się mierzyć dzisiejsza młodzież.

Widz zostaje brutalnie wprowadzony do ich świata, obserwując z bliska i bez żadnej maskarady to, czego próbujemy nie dostrzec na co dzień.

2. „Chilling Adventures of Sabrina”

Trudno byłoby znaleźć osobę, której losy czarownicy Sabriny są całkowicie nieznane. Netfliksowa wersja jej przygód ukazuje jednak zupełnie inną niż dotąd nastolatkę. Jest zdecydowanie bardziej mroczna, bezwzględna, ale i kochająca, a także rozdarta. Wybory, przed którymi zostaje postawiona, nie są łatwe, a do tego coraz bardziej napędzają koło zbliżającego się zła, ranią jej bliskich i ją samą.

Serial klimatem przypomina takie produkcje, jak „Dziecko Rosemary” i „Egzorcysta”.

Prezentuje zmagania się młodej osoby z jej podwójną naturą – pół czarownicą i pół człowiekiem.

3. „Sex Education”

To serial, który w bardzo szybkim tempie zyskał ogromną popularność. Co tak bardzo przyciągnęło do niego widzów? Sceny seksu? Nietypowy tytuł?

Produkcja ta jest zdecydowanie nieszablonowa, zawiera kontrowersje i pikanterie.

Jej tematyka nie skupia się wyłącznie na problemach seksualnych nastolatków, ale w o wiele głębszy sposób wchodzi w uczucia bohaterów i prezentuje ich indywidualne osobowości, które są tutaj całkowitym miszmaszem. Otwiera drzwi do intymnych i głęboko skrywanych sekretów młodych ludzi, które niestety często pozostają ignorowane. „Sex Education” to serial, który zarówno bawi, jak i składnia do głębokiej refleksji.

4. „Plotkara”

Plotkara to serial, który na przestrzeni lat dorobił się miana kultowego. Warto zwrócić uwagę szczególnie na jego scenariusz.

Twórcy serialu nie poszli na łatwiznę, ponieważ w każdym z odcinków pojawia się nowa intryga, która zmusza widzów do łapania się za głowę.

Plusem produkcji jest też bardzo dobra gra aktorska. Bohaterowie, którzy są bardzo różnorodni, przechodzą wewnętrzne przemiany, pokazują widzowi, jak radzić sobie z problemami ( czasem nawet kosztem mniej lubianej koleżanki 😉 ). Plotkara to perfekcyjna odskocznia od rzeczywistości do świata wypełnionego dolarami i ubraniami od projektantów.

5. „Glee”

Czytając opis serialu, trudno o gorsze pierwsze wrażenie – grupa nastolatków, amerykańskie liceum, rozterki, a do tego jeszcze chór. To wszystko już było! Na szczęście produkcja ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej niż jej nieszczęsny opis.

Każdy członek Glee Club (odpowiednio przerysowany) posiada wachlarz oryginalnych cech, które czynią z niego postać z krwi i kości.

Dzięki temu nikt nie jest w produkcji nijaki. Wspomniany chór, który nadaje serialowi musicalowego charakteru, jest jego (zaskakująco) ogromną zaletą. Repertuar jest zbiorem wszelkich rodzajów muzyki – The Doors przeplatają się z Lady Gagą, „Deszczowa piosenka” z Rihanną. Scenariusz również zasługuje na wyróżnienie. Dialogi są dowcipne, często w bardzo cięty sposób. To serial, który z odpowiednim dystansem oglądać może każdy, nie biorąc jego uproszczeń za naiwność, a przerysowania za sztuczność.

6. „Atypowy”

Kolejna produkcja, która na pierwszy rzut oka zdaje się bazować na oklepanym schemacie. Nic bardziej mylnego. Atypowym jest tutaj osiemnastolatek z autyzmem. Jego postać jest tylko punktem wyjścia do szerokiej opowieści o całej NT (neurotypowej/nietypowej? Zdecydujcie sami) rodzinie. Różnorodność bohaterów, ich mocno zarysowane charaktery czy relacje między nimi wypadają bardzo naturalnie, słodko-gorzko i prawdziwie.

Ten serial to opowieść, która jest świetną lekcją dla każdego, kto kliknie przycisk „start” na swoim ekranie.

Do tego wyjątkowo piękną, zarazem prostą i skomplikowaną, opowiedzianą z ogromnym wyczuciem i jeszcze większą dawką humoru.

7. „Riverdale”

Serial jest oparty na serii Archie Comics, którą zapoczątkowano niemal 80 lat temu. Uwspółcześnienie bohaterów było strzałem twórców w dziesiątkę. Riverdale to tytułowe miasteczko, w którym każdy każdego zna, a plotki rozchodzą się w mgnieniu oka – sytuacja powszechnie znana. Śmieć jednego z członków serialu zmienia jednak całkowicie życie wszystkich mieszkańców i z odcinka na odcinek wyciąga na wierzch coraz bardziej przerażające i głębiej skrywane sekrety. Poza morderstwem, w fabule przeplatają się wątki miłosne, skomplikowane relacje z rodzicami czy szkolne problemy.

Wszystkie te elementy budują wyjątkowość serialu, który nazwano nawet „Twin Pekas” dla młodzieży.

8. „The End of The F***ing World”

Ciężko o znalezienie serialu lepiej odchodzącego od schematów.

Opleciona nastrojową muzyką produkcja z odpowiednio wyważonym czarnym humorem to wspaniały powiew świeżości. Wielkie brawa z pewnością należą się reżyserom, Jonathanowi Entwistle’yowi oraz Lucy Tcherniak, którzy w wyjątkowy sposób pokierowali młodymi aktorami, uchwycili jedyne w swoim rodzaju kadry, nadali serialiwi charakter i styl, jakiego nie mieliśmy dotąd okazji widzieć w żadnej innej produkcji. Dwójka nastolatków, kompletnie nieobliczalna i interesująca, nie tylko bawi widza, ale przede wszystkim pokazuje, do jak nieracjonalnych czynów mogą doprowadzić człowieka problemy i zniszczona psychika. Na wyróżnienie zasługuje także muzyka, która idealnie dopełnia poszczególne sceny.

9. „Skins”

Największym atutem tego serialu są jego bohaterowie – trudni, zagubieni w otaczającym ich świecie, nie całkowicie źli i nie kryształowi. Ich losy dotykają widza w tak mocny sposób, że zaczyna się z nimi identyfikować, przeżywać ich ból na własnej skórze.

Do tej pory nie wymyślono serialu, który w bardziej dobitny, szczery, pozbawiony cenzury i naiwnego moralizatorstwa sposób mówił o życiu młodzieży i jej problemach.

„Skins” nie daje jednoznacznych odpowiedzi i recept na zło. Bohaterowie sami dokonują wyborów – czasem bardzo dobrych, a czasem bardzo złych, z których potem konsekwencjami muszą się mierzyć. Serial ukazuje, jak wielką wartością w życiu każdego człowieka jest przyjaźń i miłość, a także, że relacje z rodziną bywają niekiedy niełatwe, ale bez niej suma summarum jest jeszcze trudniej.

10. „Beverly Hills, 90210”

90210 można uznać za jeden z pierwszych seriali z gatunku teen drama i zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii. Grupa przyjaciół, którą mieliśmy okazję tutaj poznać, przeżywała wzloty i upadki, kolejne romanse, kłótnie, kryzysy rodzinne. Zawsze jednak udawało im się ocalić przyjaźń.

To serial, który pokazał kilku pokoleniom, jak ważni są w życiu ludzie, na których można bezwzględnie polegać.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z serialu „Euforia”

TU I TERAZ