Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego młodzi z TikToka mają obsesję na punkcie rozwoju płata czołowego?

Nowe zainteresowanie pokolenia Z? Płat czołowy, który szczyt swojego rozwoju osiąga około 25. roku życia.
.get_the_title().

Biorąc pod uwagę, że większość z nas nie jest raczej ekspertami od mózgu, wyjaśnijmy: płat czołowy jest jednym z podstawowych obszarów kory mózgowej człowieka. Uznaje się, że wysoki stopień jego rozwinięcia sprawia, że wyróżniamy się na tle innych ssaków. Dzięki niemu myślimy, planujemy, analizujemy i podejmujemy decyzje. Płat czołowy odpowiada też za pamięć prospektywną, mowę, koncentrację, osobowość, kontrolę impulsów i zdolności motoryczne. W pełni rozwinięty jest około 25. roku życia. Jakie znaczenie ma ta wiedza dla 'zetek’?

Pokolenie Z rozbudziło internetowe szaleństwo na punkcie płata czołowego, wierząc, że osiągając 25. rok życia, podejmujemy lepsze decyzje i zaliczamy mniej wpadek, więc te popełnione do tego czasu 'się nie liczą’.

Przypadkowe zainteresowanie? Nic z tych rzeczy. Najstarsi zoomerzy mają teraz właśnie 25 lat. I zdaje się, że na poważnie rozkręcili mózgowy trend. Hasło 'frontallobe’ ma na TikToku obecnie 29,3 miliona wyświetleń, a na Twitterze młodzi użytkownicy odliczają czas do momentu, gdy wszystko stanie się lepsze. Okazuje się, że w istocie nie jest to jedynie 'wymysł’ młodych użytkowników mediów społecznościowych, a w tych nadziejach jest ziarno prawdy.

@gwen__brown “It’s really like the year of like just realizing stuff” – @kyliejenner #FlexEveryAngle #momsoftiktok #momtok #motherhood #frontallobe #consciousness #25 #therapy #healing #growth #gainingconsciousness #motherhoodjourney #parentsoftiktok #parents #cyclebreaker #fyp #foryou #foryoupage ♬ Love You So – The King Khan & BBQ Show

W rozmowie z portalem Dazed wyjaśnia to dr Sarah MacPherson z Uniwersytetu w Edynburgu. Ekspertka mówi, że kora przedczołowa może być podzielona na różne regiony. Jeden obszar (grzbietowo-boczna kora przedczołowa) jest odpowiedzialny za funkcjonowanie wykonawcze lub regulację i kierowanie myśleniem, aktywnością emocjonalną i ruchową, a inny, zwany korą oczodołowo-czołową, jest kluczowy w przewidywaniu i otrzymywaniu nagród. Obie części nie rozwijają się w jedną noc. Potrzebują czasu.

Różnice w tempie dojrzewania tych odrębnych obszarów czołowych i ich powiązań z innymi obszarami mózgu mogą wyjaśniać, dlaczego młodzi dorośli podejmują bardziej emocjonalne i mniej racjonalne decyzje oraz wykazują zwiększone poszukiwanie doznań i podejmowanie ryzyka – wyjaśnia dr MacPherson. W relacjach na TikToku 'zetki’ potwierdzają, że czują różnicę i dopiero teraz widzą, jak głupie decyzje podejmowały.

Pojawia się jednak jeszcze jeden wątek (a nawet zagrożenie): ludzie, którzy mają teraz dwadzieścia kilka lat, chcą 'przedłużyć’ swoje dzieciństwo. Roczniki, które obecnie studiują i jeszcze nie osiągnęły 25. roku życia, znalazły się w trudnej sytuacji. Jeżeli pracują, zarabiają bardzo mało, widzą, że nie mają takich perspektyw, jak ich rodzice, obserwują inflację i rosnące koszty życia. 46 proc. 'zetek’ nie planuje potomstwa, wiedząc, że nie będzie ich stać na utrzymanie rodziny. Sytuacja na świecie sprawiła, że tradycyjne scenariusze na życie przestały wydawać się prawdopodobne. A potem jeszcze nadeszła pandemia.

@andyy.mp4 it’s fun idk #frontallobe #fyp #swifttok ♬ Bejeweled – Taylor Swift

Badania potwierdzają, że COVID i izolacja bardzo odbiły się na psychice młodych, którym odebrano chociażby możliwość zakończenia szkoły z rówieśnikami i cieszenie się początkiem studiów.

To sprawiło, że przedstawiciele pokolenia Z pragną desperacko przedłużyć okres dorastania (bawić się na całego, budzić się na kacu, podejmować złe decyzje, robić przypałowe rzeczy) i zrzucić winę na słabo rozwinięty płat czołowy. Dr Sarah MacPherson uczula, że taki trend może być mało korzystny dla rozwoju psychicznego, nie da się bowiem 'oskarżać mózgu’ o sypianie z toksycznym byłym czy relacje na insta po pijaku, a potem nagle obudzić się w dniu 25. urodzin i uznać się za dojrzałego. Niestety. Nie na tym polega dorastanie.

Magazyn Dazed dostrzega jednak w mózgowym trendzie dosyć smutną prawdę o młodym pokoleniu, które desperacko poszukuje konkretnego, biologicznego wyjaśnienia problemów. W pewnym sensie 'obwinianie’ za niepowodzenia niedojrzałego płata czołowego może być zachowaniem obronnym, które zagłusza rozpacz spowodowaną kryzysem klimatycznym, rosnącymi kosztami wynajmu mieszkania czy traumami z przeszłości.

Tekst: AC
Zdjęcie: Joyce McCown/Unsplash

TU I TERAZ