Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Powodów jest naprawdę dużo

Agencja badawcza Zymetria wraz Polskim Związkiem Firm Deweloperskich przyjrzała się wynajmującym mieszkania w Polsce. Myślicie, że jest słabo? Okazuje się, że większość jest zadowolona!
.get_the_title().

Ostatnie lata z pewnością sprawiły, że wielu z nas pomyślało poważnie o swoim miejscu na Ziemi. Dotyczy to także mieszkania, w którym chcąc nie chcąc spędzaliśmy sporo czasu zwłaszcza podczas lockdownów. Wynajmowane, własne, z rodzicami? Modeli jest wiele i nic dziwnego – część z nas nie chce wikłać się w kredyty na lata, inni zmuszeni byli powrócić do domu rodzinnego podczas pandemii, jeszcze inni ponad wszystko cenią sobie mobilność. Dziś przyjrzymy się właśnie tym, którzy wynajmują.

Obiegowa opinia brzmi, że rynek wynajmu nie wygląda różowo. Ale co sądzą o tym sami wynajmujący? Agencja badawcza Zymetria zapytała ich o zdanie.

Badanie zlecił Polski Związek Firm Deweloperskich i wzięło w nim udział 910 osób w wieku od 18 do 50 lat, które wynajmują mieszkanie w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców. Objęto nim zarówno osoby najmujące lokale prywatnie, jak i w systemie instytucjonalnym (PRS – Private Rented Sector), gdzie wynajmuje się mieszkanie od firmy.

Kto wynajmuje mieszkanie w Polsce i dlaczego? Z badania wynika, że jest to zwykle para z dzieckiem. W przypadku najmu prywatnego aż 61 proc. osób ma mniej niż 34 lata, a jeśli chodzi o najem instytucjonalny są to zwykle bezdzietne kobiety po 35 roku życia.

Od 23 do 26 proc. badanych deklaruje, że wynajmuje, bo nie chce kredytu, a 23 proc. ceni sobie mobilność i elastyczność.

Znaczna część badanych zdecydowała się na wynajem właśnie z powodu przeprowadzki do innego miasta. Czy są zadowoleni z najmu? Okazuje się, że tak: deklaruje to 88 proc. najemców prywatnych i aż 97 proc. instytucjonalnych. Badani widzą wiele plusów swojej sytuacji, wśród nich wygodną lokalizację (44 proc.), łatwość zmiany mieszkania (38 proc.), a także możliwość szybkiego usamodzielnienia się, jaką daje wynajmowane M (31 proc.). Atrakcyjna dzielnica i bliskość terenów zielonych to kolejne zalety, które wymieniają ankietowani (kolejno: 24 i 21 proc.).

W tej beczce miodu znajduje się jednak łyżka dziegciu. Badani, szczególnie ci, którzy korzystają z wynajmu prywatnego, zwracają bowiem uwagę także na minusy. 32 proc. z nich obawia się, że nie odzyska kaucji, a 30 proc. – że zostanie obciążone kosztami w razie zniszczeń. Co trzeciemu ankietowanemu nie podoba się także to, że nie może urządzić mieszkania po swojemu. Najemcy instytucjonalni rzadziej skarżą się na te aspekty.

I nic dziwnego, bo wynajem w systemie PRS ma wiele korzyści: lokalizacja mieszkań jest korzystna, a standard wyższy, są nowoczesne, kompletnie wyposażone i odnowione, a w razie usterek wynajmujący zgłasza się do biura obsługi klienta, które od ręki rozwiązuje problem.

System powstał z myślą o osobach, które cenią sobie mobilność. Niekiedy umowę można podpisać nawet online! Dzięki temu przeprowadzka do innego miasta robi się znacznie prostsza i mniej stresująca. Zwłaszcza że wynajmujący nie musi się martwić choćby o to, czy wszystkie sprzęty, które znajdzie w swoim nowym lokum, są w dobrym stanie – ten system w zasadzie to gwarantuje. To dobre rozwiązanie także dla tak zwanych gniazdowników, czyli osób, które choć mają od 25 do 34 lat, wciąż mieszkają z rodzicami. W 2020 roku było ich w Polsce aż 47,5 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem w historii tego badania. Oczywiście często przyczyną tego zjawiska jest brak środków, ale też niechęć do kredytów i niepokój o przyszłość. Wikłanie się w dwuletnią czy nawet roczną umowę wynajmu jest trudną decyzją, gdy nie ma się pewności co do tego, czy nasza sytuacja finansowa nie ulegnie zmianie za kilka miesięcy. System PRS bierze to pod uwagę, umożliwiając elastyczny sposób wynajmu – po co podpisywać umowę na rok, skoro można tylko na kilka miesięcy? Wynajem instytucjonalny rozwija się w naszym kraju dynamicznie i trudno się temu dziwić, bo odpowiada na potrzeby osób współczesnych, które cenią sobie komfort i mobilność.

Badania Polskiego Związku Firm Deweloperskich generalnie przestawiają więc sytuację na rynku wynajmu mieszkań w nader korzystnym świetle. A jak do tematu wynajmu podchodzą przedstawiciele pokolenia Z? Zajrzyjcie do naszego magazynu, aby się przekonać.

Zdjęcie główne: Annie Spratt/Unsplash.com

TU I TERAZ