Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jakub Żulczyk napisał scenariusz filmu do projektu brytyjskiego „The Guardian”

„Europeans” to międzynarodowy projekt, który poświęcony został Brexitowi i zmianom zachodzącym w związku z nim w Europie. Żulczyk znalazł się w gronie siedmiu wybranych z całej Europy pisarzy, którzy biorą w nim udział.
.get_the_title().

Za stworzeniem projektu „Europeans” stoi brytyjski dziennik „The Guardian” oraz grupa teatralna Headlong. Znalazły się w nim filmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Irlandii oraz Polski. Każdy z nich w wyjątkowy sposób podejmuje temat skutków Brexitu. Za scenariusze produkcji odpowiadają pisarze pochodzący z wymienionych krajów. Jakub Żulczyk znalazł się w elitarnym gronie siedmiu autorów tekstów, którzy wybrani zostali z całej Europy przez „The Guardian” oraz Headlong. Jego trwająca niecałe 8 minut etiuda zatytułowana „Borders” wyreżyserowana została przez Amy Hodge.

Pisarz skupił się w niej na granicach państw i ich postrzeganiu przez mieszkańców Europy.

Głównym bohaterem „Borders” jest kierowca ciężarówki, w którego rolę wcielił się Jacek Koman, znany m.in. z produkcji „Moulin Rouge” (2001) oraz „Kochaj i tańcz” (2009). Opowiada on o swojej trwającej od lat 90. karierze za kółkiem, o poświęceniach, których wymaga ta praca, a także doświadczeniach, jakie z niej wyniósł. Najwięcej uwagi poświęca jednak tytułowym granicom – w swojej 30-letniej karierze miał okazję przebyć ich naprawdę wiele. Zarówno tych wschodnich, które kojarzą mu się z irytacją i zmęczeniem, jak i zachodnich, które przemierza obecnie.

Jego zdaniem najlepszym, co mogło się przydarzyć mieszkańcom Europy, było wprowadzenie strefy Schengen, dzięki której w 26 państwach zniesiono kontrole graniczne.

Porównuje ich otwarcie do otwarcia się świata na ludzi. Ci jednak, aby otworzyć się na niego, muszą najpierw wzajemnie sobie zaufać i przestać się siebie bać.

Etiuda „Borders” napisana przez Jakuba Żulczyka to kolejny wielki sukces polskich pisarzy.

Jeszcze niedawno mieliśmy okazję cieszyć się z przyznania Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Nie zapominajmy też o gigantycznym zainteresowaniu książkami Andrzeja Sapkowskiego, na podstawie których nakręcony został serial „Wiedźmin”, uznany za najpopularniejsze dzieło w historii Netfliksa.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: The Guardian

TU I TERAZ