Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Już w tę niedzielę wielkie sprzątanie Dzielnicy Wisły – nieformalnej dziewiętnastej dzielnicy Warszawy. Pomożecie?

Wielu mieszkańców Warszawy tegoroczne wakacje spędzi nie nad hotelowym basenem czy nad brzegiem morza w jakimś ciepłym kraju, a na schodkach i plażach nad Wisłą. Żeby przyjemniej się nam tam wczasowało, zróbmy najpierw generalne porządki!
.get_the_title().

„Warszawska Wisła z roku na rok przyciąga coraz więcej osób” – czytamy na fanpage’u Dzielnicy Wisła, czyli projektów wiślanych miasta, które są realizowane latem na bulwarach i plażach nad Wisłą. – „W samym centrum miasta mamy do dyspozycji przestrzeń, która pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na wakacjach. Przestronne plaże, tereny zielone, liczne restauracje i klubokawiarnie, kluby sportowe oraz szeroka oferta żeglugowa, to tylko fragment tego, co można zobaczyć, odwiedzić, zwiedzić nad Wisłą.” Tłumy gromadzące się na bulwarach wiślanych od momentu, kiedy tylko zrobiło się ciepło i mimo trwającej pandemii, potwierdzają prawdziwość tego opisu. Lubimy bywać nad Wisłą: wypoczywać, bawić się, socjalizować, relaksować. A czy równie tłumnie stawimy się również na wielkim sprzątaniu tego obszaru, które odbędzie się już w tę niedzielę (26 lipca)?

W chwili pisania tego tekstu udział w wydarzeniu na Facebooku zadeklarowały zaledwie… 33 osoby.

Zainteresowanych jest teoretycznie ponad 300 kolejnych. Jakby nie patrzeć – te liczby nie są powalające. Dlatego bez zbędnej zwłoki dajemy znać co, jak i kiedy.

W niedzielę od godziny 15:00 do 17:00 odbędzie się akcja sprzątania nad rzeką. Żeby wziąć w niej udział, należy stawić się na jednej z plaż: Romantycznej, Saskiej, Poniatówce, ZOO/Rusałce lub na Białołęce.

Na miejscu otrzymacie rękawiczki, maseczki oraz biodegradowalne worki na śmieci.

Dodatkowo w każdej z tych lokalizacji będą urzędować eksperci z zakresu ekologii, którzy z chęcią podzielą się swoją wiedzą i zainspirują do dbania o środowisko.

Na sprzątających będą też czekały artystyczne atrakcje. Pewnie wielu z was kojarzy „Papierową łódeczkę” – pływającą rzeźbę projektu Marka Sułka, która od 2014 roku cumuje między mostem Józefa Poniatowskiego a Łazienkowskim. W niedzielę czeka ją lifting: Dzielnica Wisła zaprasza na wspólne odmalowania łódeczki z wykorzystaniem ekologicznych farb i szablonów ze zwierzakami zamieszkującymi nadwiślańskie tereny. „Dla osób, które jeszcze poszukują wrażeń, mamy do zaoferowania rewers graffiti” – dodają organizatorzy. – „Oczyszczając nadwiślański mural, uwiecznimy na nim hasło tegorocznego sezonu nad Wisłą.” Ten event odbędzie się na bulwarach w okolicach budynku Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

A tegoroczne hasło Dzielnicy Wisła brzmi: odŻYJ rzEKO.

Tego typu akcje są potrzebne, gdyż niestety bywalcy terenów nad Wisłą często nie zachowują porządku. W tym roku na bulwarach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, który ma ograniczyć gromadzenie się tam ludzi ze względu na pandemię. Śmieci pozostawiane codziennie na schodkach i plażach świadczą o tym, że niekoniecznie jest on przestrzegany.

Procenty, a także – jak zauważyli autorzy regulaminu Dzielnicy Wisła z Zarządu Zieleni Miejskiej m.st. Warszawy – luźna atmosfera, sprzyjają łamaniu reguł współżycia społecznego.

A jedną z nich jest właśnie utrzymanie porządku we wspólnej przestrzeni. Pracownicy sprzątający nadwiślańskie tereny dwoją się i troją, by utrzymać je w czystości. Kosze opróżniane są raz codziennie, a w weekendy nawet 2 razy dziennie. Niestety, główny problem polega na tym, że nie wszystkie śmieci trafiają do koszów. Wystarczy przespacerować się w weekendowy poranek brzegiem Wisły, żeby zobaczyć skalę problemu. Nie ma więc innej rady – trzeba wspólnie zakasać rękawy do pracy!

??????????????

A tych, których nie mogą się zjawić na sprzątaniu, zachęcamy do wrzucenia znalezionej podczas spaceru plastikowej butelki do śmieci – plogging dalej w modzie!

Więcej informacji na temat niedzielnego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęć: DzielnicaWisla.UM.Warszawa.pl
Tekst: KD

TU I TERAZ