Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

NADA Villa Warsaw to niezwykła weekendowa wystawa. 44 galerie sztuki w starej willi w centrum Warszawy

NADA Villa Warsaw odbędzie się 16–19 maja 2024 roku w historycznej Willi Gawrońskich w Warszawie. W programie aż 44 galerii z 27 miast i 3 kontynentów, spotkania z artystami i artystkami. To pierwsze w Polsce wydarzenie tej skali, które łączy sztukę współczesną z historią. Wstęp wolny.
.get_the_title().

Główną częścią wydarzenia są wystawy przygotowane przez zaproszone galerie z całego świata i Polski, ze szczególnym naciskiem na gości z Europy Środkowej i Wschodniej. Wspólnie z organizacją NADA  z Nowego Jorku organizatorzy Villa Warsaw – Michał Kaczyński, Marta Kołakowska i Joanna Witek-Lipka – w ramach naboru do pierwszej edycji wydarzenia wyselekcjonowali 44 podmioty, które prezentują w kilkadziesiąt osób tworzących sztukę współczesną. 

Willa, zaprojektowana w 1924 roku przez Marcina Weinfelda, przez 100 lat była świadkiem doniosłych wydarzeń historycznych i politycznych. Budynek do lat 90. mieszczący ambasadę Jugosławii, teraz staje się miejscem dialogu między różnorodnymi galeriami z całego świata, tworząc przestrzeń do inspirujących spotkań i wymiany kulturalnej. 

Wspólna wystawa w przestrzeniach willi wykreuje dialog między pracami artystów i artystek, a wyjątkowym duchem tego miejsca. W ramach festiwalu będziemy mogli zobaczyć między innymi grupę rzeźbiarską Paweła Althamera, 'Astronauci’, 2023 –są to rzeźby z aluminium przedstawiające postaci astronautów w naturalnej wielkości, prace będą wystawione w ogrodzie Willi. 

Karolina Mełnicka, specjalnie dla NADA Villa Warsaw przygotowała serię prac ze szkła o tytule 'Mud After’, 2024. Prace przedstawiają nakładające się na siebie odciski stóp, które mogły powstać podczas tańca. Szkło pochodzi z recyclingu rozbitych butelek. Olaf Brzeski przedstawi rzeźbę zatytułowaną 'Wampir’ z 2023 roku – to duża ceramiczna głowa, która zostanie umieszczona w sercu marmurowych schodów. Dzieło harmonijnie współgra z neobarokową architekturą pałacu, podkreślając jego majestatyczny charakter. (Galeria Raster, Warszawa, PL).

Gvantsa Jishkariani, zaprezentuje dzieło 'Historia Bólu’, 2023 – to gobelin stworzony przez młodą gruzińską artystkę, nasycony wrażliwością na współczesne problemy społeczno-polityczne (Galeria The Why Not, Tbilisi, GE).

Wśród uczestników znajdują się również galerie, które brały udział w poprzednich edycjach Villa Raster i są obecne na rynku sztuki od ponad 20 lat: Jocelyn Wolff z Paryża prezentujący prace Santiago de Paoli, galeria Zero… z Mediolanu z pracą wideo Yuri’ego Ancarani, a także berliński Plan B z wyborem najnowszych prac Cipriana Mureșana oraz neon 'Pełny Żołądek Pusty Księżyc’, 2013-2024 Flaviu Cacoveanu, który zostanie pokazany na przednim balkonie budynku. 

Całość uzupełni także bogaty program towarzyszący, który będzie można oglądać przez wszystkie 4 dni festiwalu.

Podczas wydarzenia uwagę przyciągną performanse artystyczne. Zuzanna Wrońska zaprasza na performance 'STALKING’, który odbędzie się 17 i 18 maja. Widowisko to jest eksploracją granic między byciem obserwatorem a uczestnikiem. 'Otwórz lub zamknij oczy, graj na własne ryzyko, bądź śledczym i nie wracaj niewinny’ – to hasło przewodnie widowiska. 

Emma Szumlas natomiast, wraz z Turnus Gallery zaprezentuje FLESH AND BLOOD FAIRY TALES – closing guide’, performans inspirowany ekstrawagancją przyjęć ambasadorskich i bogactwem neobarokowej architektury willi. 

Gosia Mycek zaprasza uczestników NADA Villa Warsaw do performance ’Na ruinach patriarchatu zbudujemy nowy świat’, który od czwartku do soboty będzie można oglądać w przestrzeni BWA na 2-gim piętrze Willi.

’Model Villi stał się inkubatorem dla galerii, które rozwinęły niezależną wizję i odważną strategię działania. Bardzo cieszymy się, i jesteśmy podekscytowani tym, że wspólnie z New Art Dealers Alliance zorganizujemy Villę w Polsce. Naszą pasją jest wspieranie galerii na całym świecie,” – powiedział Jeffrey Rosen z Misako & Rosen i współprezes zarządu NADA.

Wystawa jest czynna od czwartku do niedzieli w godzinach: czwartek, 16 maja godziny 15-19, 17-19 maja (piątek-niedziela) 12-19. Wstęp wolny.

Więcej informacji o NADA Villa Warsaw newartdealers.org/warsaw



KULTURA I SZTUKA