Paryskie muzea udostępniły online ponad 300 tys. prac. Część z nich można pobrać za darmo!
Badania dowodzą, że wizyty w galeriach sztuki, teatrach czy muzeach, wydłużają życie. Jednak nawet taki argument nie jest w stanie przekonać wszystkich do odwiedzania tych instytucji. Niekiedy kojarzą się one z nudą i zadęciem. Zdaje się, że w największym stopniu dotyczy to muzeów. Panujący w nich klimat często onieśmiela: ktoś wpatruje się w 15 minut w obraz, na który my ledwie rzuciliśmy okiem, ktoś inny prowadzi ze swoim towarzyszem dyskusję na temat zmieniającego się na przestrzeni lat stylu artysty, o którego istnieniu jeszcze chwilę temu nie wiedzieliśmy, a pod znanym nam obrazem, który naprawdę mieliśmy ochotę zobaczyć, kłębi się akurat wycieczka szkolna. Zamiast zniechęcać się do muzeów i ogólnie do obcowania ze sztuką, można urządzić sobie prywatną wystawę we własnym domu i na własnych zasadach.
To dzięki temu, że 14 paryskich muzeów udostępniło online setki tysięcy dzieł sztuki ze swoich kolekcji, z czego ponad 100 tys. trafiło do domeny publicznej.
Za tym przedsięwzięciem stoi Paris Musées – instytucja, która zrzesza 14 muzeów działających w stolicy Francji. Powstała ona po to, by te przybytki kultury miały spójny plan działania w ramach realizacji jednej misji, która zakłada przede wszystkim sukcesywne powiększanie, odpowiednią konserwację oraz prezentację zbiorów, a także wspólne działania na rzecz szerzenia kultury.
Kluczowy ich element stanowi digitalizacja i udostępnienie zbiorów, żeby dostęp do nich miało jak najszersze grono odbiorców.
Paris Musées wychodzi bowiem z założenia, że popularyzacja znajdujących się w paryskich muzeach dzieł sztuki będzie działała na korzyść zarówno tych instytucji, jak i miasta, które umocni swoją pozycję mekki spragnionych kulturalnych doznań turystów.
Dlatego to przedsięwzięcie prowadzone jest na tak dużą skalę i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Strona z udostępnionymi zbiorami jest user friendly.
Można używać filtrów, które pozwolą odszukać dzieła m.in. po autorze, lokalizacji czy nawet kolorystyce lub materiale, z którego zostało wykonany.
Zalogowani użytkownicy mają możliwość zapisywania swoich ulubionych prac, tworząc tym samym prywatne zbiory dzieł sztuki. A zanim one powstaną można przejrzeć te przygotowane przez Paris Musées, które stworzyło online kilka gotowych kolekcji pogrupowanych tematycznie, np. Moda Kobieca czy Paryż podczas rewolucji.
Wszystkie udostępnione materiały są wysokiej rozdzielczości. O ile licencja na to pozwala, można je dowolnie użytkować prywatnie, a przede wszystkim – pobrać i wydrukować. Tak właśnie jest w wypadku ponad 100 tys. dzieł.
Przy każdej udostępnionej pracy znajdziemy informację o jej licencji, jak również kilka szczegółów dotyczących samego dzieła – jego autora, roku powstania czy nazwy muzeum, w którym się obecnie znajduje.
Dodamy, że sukcesywnie mają się pojawiać online kolejne prace. A tych w zbiorach paryskich muzeów jest w sumie około miliona.
To czyja praca u was zawiśnie – Rembrandta czy Moneta?
Wirtualne zbiory Paris Musées znajdziecie tutaj.
Zdjęcia główne (od lewej): Roger Rouffiange, 1936/Palais Galliera; Felix Ziem. 1945-1948/musée des Beaux-arts de la Ville de Paris, Petit Palai; Emile Levy, 1894/Musée Carnavalet, Histoire de Paris
Tekst: KD