Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Protestujemy, bo pamiętamy…” – uczestniczki Powstania Warszawskiego przeciwko homofobii

Uczestniczki Powstania Warszawskiego dobitnie wypowiedziały się przeciw dyskryminacji osób LGBT+.
.get_the_title().

W sobotę mija 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji stowarzyszenie Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi wypuściło spot, w którym głos zabierają dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego – Wanda Traczyk-Stawska (pseudonim Pączek) oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska (pseudonim Grodzka). W niespełna 30-sekundowym filmie Powstanki mówią o skutkach faszyzmu i o tym, do czego może doprowadzić jego odrodzenie. – Protestujemy, bo pamiętamy. Najpierw był różowy trójkąt, potem gwiazda, a na końcu my, powstańcy – mówi w spocie Anna Przedpełska-Trzeciakowska, zwracając uwagę na fakt, że wykluczanie jednej grupy daje przyzwolenie na wykluczenie kolejnych. W poruszającym filmie

Powstanki dobitnie wypowiadają się przeciwko dyskryminacji osób LGBT i protestują przeciw toczącej Polskę homofobii.

Gdy się mówi, że osoby LGBT to nie ludzie – mówi Przedpełska-Trzeciakowska, nawiązując do czerwcowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, o której szerzej pisaliśmy tutajotwiera się równie przerażającą perspektywę wykluczenia.

W czasie powstania walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich ludzi. Dla wszystkich – dobitnie podkreśla Wanda Traczyk-Stawska. To nie pierwszy raz, kiedy uczestnicy powstania nagrali swój apel. „Dwa lata temu uczestniczki i uczestnicy tamtych wydarzeń powiedzieli, jak bardzo boli ich zestawienie znaku Polski Walczącej – symbolu nadziei i walki z okupantem, z falangą i krzyżem celtyckim – znakami wykluczenia i nienawiści” – napisało stowarzyszenia Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi. Przyczynkiem do powstania tegorocznego filmu był ubiegłoroczny marsz równości w Białymstoku.

Osoby, które na własne oczy widziały, do czego doprowadził faszyzm, wiedzą też jakie skutki może mieć jego odrodzenie – dlatego też postanowiły zabrać głos.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Powstańcy wypowiadają się przeciwko dyskryminacji osób LGBT+. „Nie będziemy obojętni wobec dehumanizacji mniejszości, przypominającej najgorsze czasy, w których mieliśmy okazję żyć. Uważamy, że mamy obowiązek zabrać głos w obronie ludzi słabszych” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym 15 czerwca w odpowiedzi na homofobiczny komentarz prezydenta przez Związek Powstańców Warszawskich i Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Tekst: NS

TU I TERAZ