Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zmniejszyć overthinking, czyli paraliż analityczny

Paraliż analityczny może dotknąć nas wszystkich. Na szczęście da się z nim wygrać.
.get_the_title().

Overthinking, czyli paraliż analityczny, to po prostu natrętne myśli, których nie możemy się pozbyć. Nasze mózgi zostały zaprogramowane tak, by szukać zagrożeń i opracowywać plan, jak im zaradzić, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Te zagrożenia mogą się opierać na naszych doświadczeniach z przeszłości lub scenariuszach w rodzaju 'co by było, gdyby…’.

Zazwyczaj łączy je jedno: są negatywne.

Niestety, jako że dotyczą przeszłości lub przyszłości, a nie teraźniejszości, nie mamy na nie wpływu. Zostajemy z obsesyjnymi myślami, z którymi nic nie możemy zrobić. Zwykle dotyczy to osób, które miały szczególne życiowe trudności, doświadczyły traumy, są podatne na stany lękowe czy obniżony nastrój, są bardzo wrażliwe, zestresowane, a nawet osłabione – jak widać wachlarz jest szeroki. Na szczęście z paraliżem analitycznym można się uporać.

W przypadku uporczywych myśli, których trudno się pozbyć, warto jest zastosować strategie skoncentrowane na emocjach, czyli dokładnie określić, co czujemy w związku z wydarzeniem, o którym myślimy, a następnie zająć się tymi uczuciami. Przydatne jest też skoncentrowanie na problemie: w przypadku wydarzeń z przeszłości warto pomyśleć, co by się zrobiło inaczej, gdyby raz jeszcze przyszło nam się zmierzyć z czymś podobnym. W przypadku wydarzeń z przyszłości, warto sobie z kolei wyobrazić co najmniej dwa prawdopodobne scenariusze, ale też zaakceptować fakt, że na wszystko nie jesteśmy w stanie się przygotować.

Warto także zastanowić się nad tym, dlaczego overthinking przydarza nam się akurat w tej chwili.

Pamiętajcie o tym, że paraliż analityczny najczęściej spotyka zestresowanych i zmęczonych, dlatego warto kontrolować poziom stresu i odpoczywać. W oderwaniu się od obsesyjnych myśli może wam także pomóc rozproszenie uwagi – zajmijcie się więc czymś, co sprawia wam radość albo spotkać się z osobami, które lubicie.

Tekst: NS

ZDROWIE