Zanieczyszczenie powietrza powoduje znaczące zmiany w strukturze mózgów dzieci

Coraz więcej grup badawczych z całego świata analizuje, jak zanieczyszczenia wpływają na ludzkie ciało. Wnioski z najnowszego badania sugerują, że coraz gorsza jakość powietrza powoduje zmiany w mózgach małych dzieci.
.get_the_title().

Naukowcy z barcelońskiego Instytutu Zdrowia na Świecie (ISGlobal) postanowili przyjrzeć się temu, na jakim etapie rozwoju dzieci narażone są na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń. Okazuje się, że zarówno będąc w brzuchu mamy, tak i w pierwszych latach życia ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza może znacząco zmienić rozmiar i strukturę mózgu dziecka. Wnioski naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Pollution.

Zanieczyszczenie powietrza najbardziej wpłynęło na połączenia mózgowe u dzieci w ciągu pierwszych 8,5 roku, chociaż dzieci przed ukończeniem piątego roku życia doświadczyły największych zmian – czytamy w artykule studyfinds.org.

Nowym aspektem badania jest to, że zidentyfikowano okresy podatności na zanieczyszczenie powietrza. Zmierzyliśmy ekspozycję za pomocą dokładniejszej skali czasowej, analizując dane z miesiąca na miesiąc, w przeciwieństwie do poprzednich badań, w których analizowano dane dotyczące trymestru ciąży lub lat dzieciństwa. W tym badaniu analizowaliśmy co miesiąc narażenie dzieci na zanieczyszczenie powietrza od poczęcia do 8,5 roku życia – mówi główna autorka badania Anne-Claire Binter z ISGlobal.

Zespół przeanalizował dane od 3515 dzieci. Naukowcy oszacowali narażenie każdego z nich na dzienny poziom dwutlenku azotu i pyłu zawieszonego w domu podczas ciąży matki i później – w czasie dorastania dziecka.

Kiedy dzieci miały od 9 do 12 lat, zostały poddane skanom mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI), a badacze przyjrzeli się łączności strukturalnej i objętości różnych struktur mózgu.

Okazało się, że im wyższe były poziomy zanieczyszczenia, tym większe zmiany w mikrostrukturach istoty białej (jeden z dwóch podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego) w mózgach. Ekspozycja na drobne cząsteczki wpłynęła natomiast na obszary zaangażowane w rozwój funkcji motorycznych i uczenie się. Badacze wiążą również zmiany w mózgach z zaburzeniami psychicznymi (schizofrenią, spektrum autyzmu i zaburzeniami ze spektrum obsesyjno-kompulsywnego). Będą kontynuować projekt, żeby odkryć, jakie są możliwe długoterminowe skutki narażenia mózgu na zanieczyszczenia powietrza.

Tekst: AC
Zdjęcie: S./Unsplash

ZDROWIE