15 prostych sposobów na ograniczenie ilości plastiku w naszym codziennym życiu

Niewielkie zmiany dziś, ogromny wpływ na nasze jutro.
.get_the_title().

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku generujemy ponad 300 milionów ton plastikowych śmieci – to tyle, ile wynosi łączna waga wszystkich żyjących na świecie ludzi. Współczesna produkcja plastiku skupia się głównie na opakowaniach i produktach jednorazowych, które stały się integralną częścią codziennego życia każdego z nas. Po jednorazowym wykorzystaniu większość z nich ląduje w śmieciach, ale jedynie 9 proc. nadaje się do tego, aby je przetworzyć i powtórnie wykorzystać. 12 proc. plastikowych odpadów zostaje spalonych, a reszta – 79 proc. – zaśmieca nasze środowisko naturalne. Największe rzeki świata transportują plastikowe śmieci do mórz i oceanów, gdzie co roku ląduje ponad 8 milionów ton odpadów.

Jeżeli nie zmienimy procesów produkcji i naszych zachowań konsumpcyjnych, w 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb.

Każdy z nas ma wpływ na to, ile plastikowych odpadów wyląduje ostatecznie w naszych lasach, morzach i oceanach. Każdy może wprowadzić niewielkie zmiany do swojego codziennego życia, które będą miały ogromny wpływ na to, w jakim stanie środowisko naturalne Ziemi znajdować się będzie w niedalekiej przyszłości. Oto 15 prostych rzeczy, które każdy z nas może zmienić i tym samym przysłużyć się do ograniczenia plastiku w naszym otoczeniu.

1. Zrezygnuj z jednorazowych plastikowych sztućców. Noś przy sobie zestaw sztućców wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej albo z drewna.

Źródło: Bright Zine

2. Odmawiaj korzystania z plastikowych, jednorazowych słomek, które stały się symbolem marnotrawstwa i niezrównoważonej konsumpcji. Korzystaj ze słomek wielokrotnego użytku, na przykład stylowych słomek z bambusa.

Źródło: Heinrich Böll Stiftung Cambodia

3. Dziewczyny – zrezygnujcie ze szkodliwych dla środowiska produktów, z których korzystacie w czasie miesiączki: tamponów z aplikatorami i podpasek w plastikowych opakowaniach. Marki takie jak Dame, Mooncup czy THINX oferują przyjazne środowisku alternatywy.

Źródło: kidy.pl

4. Zainwestuj w kubek na kawę wielokrotnego użytku i zrezygnuj z papierowych kubeczków z plastikową przykrywką.

Źródło: lifo.gr

5. Zacznij korzystać z kosmetyków dostępnych w wersji bez plastikowego opakowania.

Źródło: ChickAdvisor

6. Odmawiaj, gdy kasjer pyta się, czy potrzebna ci plastikowa torba na zakupy. Korzystaj z własnej torby wielokrotnego użytku.

Źródło: Life Without Plastic

7. Wybieraj produkty spożywcze, które w sklepie leżą “luzem”, zamiast tych w plastikowych opakowaniach.

Źródło: rentokil.com

8. Pakuj swoje drugie śniadanie i lunch w pojemniki wykonane z bezpiecznych dla środowiska materiałów. Zamień plastikowe pojemniki na te szklane.

Źródło: ecdevelopment.org

9. Zamiast myć zęby plastikową szczoteczką, zainwestuj w przyjazną naturze szczoteczkę bambusową.

Źródło: brushwithbamboo.com

10. Unikaj kosmetyków zawierających mikroplastik, czyli peelingów i past do zębów z kolorowymi drobinkami czy kosmetyków do makijażu z brokatem.

Źródło: AveSeena

11. Wybieraj drewniane wieszaki zamiast tych wykonanych z plastiku.

12. Zwalcz nawyk kupowania wody w plastikowych butelkach. Szkodliwe jest nie tylko jej opakowanie, ale także znajdujące się w niej mikrocząsteczki plastiku. Naucz się pić filtrowaną wodę z kranu, przechowywaną w szklanej lub metalowej butelce wielokrotnego użytku.

Źródło: Evening Standard

13. Przestaw się na elektroniczną rachunkowość. Ograniczając ilość listów, pomagasz zniwelować poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które są półproduktem produkcji papieru.

Źródło: LiveatPC.com

14. Zacznij korzystać z toreb na śmieci wykonanych z biodegradowalnych materiałów.

Źródło: Office Depot

15. Uprawiaj plogging – jogging połączony ze zbieraniem śmieci.

Źródło: Palmetto Pride

Tekst: AO

Zmiany Klimatu