15 prostych sposobów na ograniczenie ilości plastiku w naszym codziennym życiu
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku generujemy ponad 300 milionów ton plastikowych śmieci – to tyle, ile wynosi łączna waga wszystkich żyjących na świecie ludzi. Współczesna produkcja plastiku skupia się głównie na opakowaniach i produktach jednorazowych, które stały się integralną częścią codziennego życia każdego z nas. Po jednorazowym wykorzystaniu większość z nich ląduje w śmieciach, ale jedynie 9 proc. nadaje się do tego, aby je przetworzyć i powtórnie wykorzystać. 12 proc. plastikowych odpadów zostaje spalonych, a reszta – 79 proc. – zaśmieca nasze środowisko naturalne. Największe rzeki świata transportują plastikowe śmieci do mórz i oceanów, gdzie co roku ląduje ponad 8 milionów ton odpadów.
Jeżeli nie zmienimy procesów produkcji i naszych zachowań konsumpcyjnych, w 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb.
Każdy z nas ma wpływ na to, ile plastikowych odpadów wyląduje ostatecznie w naszych lasach, morzach i oceanach. Każdy może wprowadzić niewielkie zmiany do swojego codziennego życia, które będą miały ogromny wpływ na to, w jakim stanie środowisko naturalne Ziemi znajdować się będzie w niedalekiej przyszłości. Oto 15 prostych rzeczy, które każdy z nas może zmienić i tym samym przysłużyć się do ograniczenia plastiku w naszym otoczeniu.
1. Zrezygnuj z jednorazowych plastikowych sztućców. Noś przy sobie zestaw sztućców wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej albo z drewna.
2. Odmawiaj korzystania z plastikowych, jednorazowych słomek, które stały się symbolem marnotrawstwa i niezrównoważonej konsumpcji. Korzystaj ze słomek wielokrotnego użytku, na przykład stylowych słomek z bambusa.
3. Dziewczyny – zrezygnujcie ze szkodliwych dla środowiska produktów, z których korzystacie w czasie miesiączki: tamponów z aplikatorami i podpasek w plastikowych opakowaniach. Marki takie jak Dame, Mooncup czy THINX oferują przyjazne środowisku alternatywy.
4. Zainwestuj w kubek na kawę wielokrotnego użytku i zrezygnuj z papierowych kubeczków z plastikową przykrywką.
5. Zacznij korzystać z kosmetyków dostępnych w wersji bez plastikowego opakowania.
6. Odmawiaj, gdy kasjer pyta się, czy potrzebna ci plastikowa torba na zakupy. Korzystaj z własnej torby wielokrotnego użytku.
7. Wybieraj produkty spożywcze, które w sklepie leżą “luzem”, zamiast tych w plastikowych opakowaniach.
8. Pakuj swoje drugie śniadanie i lunch w pojemniki wykonane z bezpiecznych dla środowiska materiałów. Zamień plastikowe pojemniki na te szklane.
9. Zamiast myć zęby plastikową szczoteczką, zainwestuj w przyjazną naturze szczoteczkę bambusową.
10. Unikaj kosmetyków zawierających mikroplastik, czyli peelingów i past do zębów z kolorowymi drobinkami czy kosmetyków do makijażu z brokatem.
11. Wybieraj drewniane wieszaki zamiast tych wykonanych z plastiku.
12. Zwalcz nawyk kupowania wody w plastikowych butelkach. Szkodliwe jest nie tylko jej opakowanie, ale także znajdujące się w niej mikrocząsteczki plastiku. Naucz się pić filtrowaną wodę z kranu, przechowywaną w szklanej lub metalowej butelce wielokrotnego użytku.
13. Przestaw się na elektroniczną rachunkowość. Ograniczając ilość listów, pomagasz zniwelować poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które są półproduktem produkcji papieru.
14. Zacznij korzystać z toreb na śmieci wykonanych z biodegradowalnych materiałów.
15. Uprawiaj plogging – jogging połączony ze zbieraniem śmieci.
Tekst: AO