Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodzi mężczyźni łamią kwarantannę częściej niż kobiety

Tak przynajmniej sprawa wygląda w Wielkiej Brytanii. Sprawdzili to naukowcy.
.get_the_title().

Niełatwo jest wytrzymać lockdown. Tęsknimy za spotkaniami twarzą w twarz, wizytami w restauracjach i w kinie, a nawet za zakupami robionymi bez konieczności dezynfekowania rąk. Nagle musimy spędzać całą dobę z naszymi domownikami, co dla wielu bywa nową i trudną sytuacją. W ciekawym położeniu znaleźli się niektórzy młodzi dorośli – osoby, które już wyprowadziły się z domu rodzinnego, na przykład na studia, ale za sprawą pandemii musiały tam wrócić. Właśnie nad nimi pochylili się psychologowie z brytyjskich uczelni University of Sheffield i Ulster University. Badacze wzięli pod lupę łącznie 2 tys. młodych Brytyjczyków w wieku od 13 do 24 lat.

Okazało się, że to mężczyźni mający od 19 do 24 lat podczas lockdownu byli najbardziej skorzy, by spotkać się z kimś, z kim nie mieszkają.

Zrobiła to aż połowa z nich, podczas gdy w grupie kobiet w tym samym wieku było to jedynie 25 proc.

fot. Ben Garratt / źródło: unsplash

Generalnie badania ujawniły, że grupą najczęściej łamiącą zasady izolacji społecznej byli mężczyźni w wieku od 19 do 21 lat. Z ankiet przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wynika, że aż 30 proc. z nich zostało upomnianych przez policję, by opuścili dane miejsce, a aż 22 proc. dostało z tego powodu mandat lub trafiło do aresztu. W przypadku kobiet w tym samym wieku upomnienie dotyczyło zaledwie 11 proc. W grupie w wieku od 22 do 24 lat upomniano z kolei 25 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Dlaczego tak się dzieje? – Wiemy, że mężczyźni na ogół podejmują większe ryzyko. Psychologowie ewolucyjni zawsze tłumaczyli to chęcią popisywania się… Podejmują większe ryzyko, a więc ich procesy decyzyjne są przez to kształtowane. Dlatego ich zachowanie ma dla nich samych sens – tłumaczy jedna z autorek badania Liat Levita z University of Sheffield.

Badania wykazały także, że mężczyźni w wieku 19-24 pozytywnie postrzegają rówieśników łamiących zasady, co może niepokoić zwłaszcza w kontekście stopniowego rozluźniania obostrzeń.

Psychologowie zaobserwowali także, że aż połowa badanych odczuwa obecnie większy niepokój niż przed pandemią – najgorzej sprawa wygląda w przypadku najmłodszych nastolatków. Ci, których poziom niepokoju był najwyższy, najczęściej trzymali się wszystkich zasad dotyczących dystansowania, z kolei wyższe poziomy depresji z reguły prowadziły do łamania tych zasad. Na koniec pozytywna informacja: aż 30-40 proc. badanych ze wszystkich grup wiekowych deklaruje, że lub spędzać czas ze swoimi rodzicami podczas pandemii.

Zdjęcie główne: Mark Claus/Unsplash
Tekst: NS

SURPRISE