Tradycyjne budownictwo podhalańskie i najnowsze technologie – polscy architekci zaprojektowali pierwszy taki dom na świecie

Willa Wesoła będzie nie tylko jednym z najbardziej nowatorskich projektów, ale też największym drewnianym budynkiem w kraju.
.get_the_title().

Pracownia Karpiel Steindel Architektura znana jest z łączenia tradycyjnych elementów budownictwa podhalańskiego z nowoczesną architekturą. Takie rozwiązania widzieliśmy m.in. w Willi Frame i The Boats – niewielkich domach w Kościelisku, za które Izba Architektów RP przyznała zakopiańskiej pracowni pierwszą nagrodę w plebiscycie Salon Architektury 2020. Teraz architekci zaprezentowali projekt stworzony z jeszcze większym rozmachem.

Willa Wesoła to pierwszy dom na świecie, który w tak nowatorski sposób połączy tradycyjne budownictwo podhalańskie z technologiami XXI wieku.

Budynek, który powstaje u wylotu Doliny Strążyskiej, będzie miał ogromne okna i otwarte przestrzenie. W Willi Wesołej ultrawielkie przeszklenia mają sięgać aż do wierzchołków okolicznych smreków. Olbrzymie rozpiętości pomieszczeń i okien wymagają zastosowania konstrukcji stalowego kosza, na której zostanie wybudowany dom z drewna. Stalowy 'kosz’ zostanie obudowany drewnem i szkłem. Kluczowe będzie uwzględnienie dystansów na śrubach. – Będziemy je co kilka miesięcy dokręcać, by drewniana konstrukcja w końcu osiadła na stali. Wymaga ona niezwykłej precyzji. Na tej konstrukcji będzie można się doktoryzować – opowiada Jan Karpiel-Bułecka jr. Ostatecznie szkło, stal, drewno i kamień zespolą się w całość.

Skala inwestycji robi wrażenie – dom zaprojektowany przez pracownię Karpiel Steindel Architektura ma przewyższyć wszystkie realizowane dotychczas budynki drewniane w kraju.

Dla architektów największym wyzwaniem jest osiadanie domu. Elementy poziome osiadają przez pewien czas po zakończeniu budowy, dlatego w projekcie bardzo precyzyjnie przewidziano, w jakim stopniu budynek osiądzie w ciągu kolejnych lat. Pozostawiono odpowiednie rezerwy, aby wszystkie elementy po jakimś czasie bezpiecznie się spotkały. – Ten projekt to spełnienie naszych marzeń o zaprezentowaniu wspaniałych umiejętności podhalańskich rzemieślników, cieśli i kamieniarzy – podkreśla Jan Karpiel Bułecka jr.

Źródło: karpielsteindel.eu
Opracowanie: AB

DESIGN