Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koniec chowu klatkowego coraz bliżej! Domagają się tego nawet wielkie korporacje spożywcze

Wielkie firmy branży spożywczej – wśród nich Ferrero, Nestlé, Mondelēz International czy Unilever – wystosowały list do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego , w którym wspierają główny postulat Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 'Koniec Epoki Klatkowej', czyli unijny zakaz hodowli klatkowej.
.get_the_title().

Wśród sygnatariuszy listu znajdują się takie firmy jak ALDI Nord, Barilla Group, Fattoria Roberti, Ferrero, Inter IKEA Group, Jamie Oliver Group, Le Groupement Les Mousquetaires, Mondelēz International, Nestlé oraz Unilever. Wspierają one unijny zakaz hodowli klatkowej, którego pierwszym etapem miałby być zakaz hodowli klatkowej kur niosek.

W liście do Komisji Europejskiej i członków Parlamentu Europejskiego podkreślają, że 'systemy bezklatkowe są szeroko rozpowszechnione, opłacalne ekonomicznie i zapewniają lepsze warunki bytowe dla kur’.

List jest potwierdzeniem szerszego biznesowego trendu. Poza sygnatariuszami listu, ponad 1000 przedsiębiorstw w Europie – detalistów, producentów i dostawców usług gastronomicznych – zrezygnowało już z klatek dla kur niosek lub zobowiązało się do tego do 2025 roku.

fot. Olga Kononenko / źródło: unsplash

Widzimy, że zmiany na poziomie europejskim nastąpią prędzej czy później – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego 'Koniec Epoki Klatkowej’. – Zamiast bezczynnie na te zmiany czekać, możemy się do nich w Polsce przygotować. Robią to już Czechy, Niemcy czy Słowacja, nasi sąsiedzi, którzy już rozpoczęli wygaszanie chowu klatkowego kur niosek. Niestety w planach Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski nie widziałam żadnego punktu, który dotyczyłby dobrostanu kur niosek. Nie rozumiem, dlaczego jest to pomijany temat, skoro hodujemy rocznie w Polsce ponad 40,5 miliona kur. W liście chwalone są cele Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej 'Koniec Epoki Klatkowej’. Autorzy inicjatywy, czyli fundacja Compassion in World Farming razem ze swoim polskim oddziałem Compassion Polska, domagają się wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej. Inicjatywę poparło niemal 1,4 mln obywateli i obywatelek UE.

Możliwa zmiana dotyczyłaby ponad 340 mln zwierząt hodowanych w systemie klatkowym w krajach Unii Europejskiej – w tym prawie 42 mln zwierząt hodowanych w Polsce.

Wnioskodawcy ze wspomnianego Komitetu Obywatelskiego są już po spotkaniu z Komisją Europejską. Teraz czeka ich wysłuchanie w Parlamencie Europejskim.

Zdjęcie główne: materiały prasowe/Compassion Polska

Zmiany Klimatu