Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Międzynarodowe firmy mogą zmieniać świat na lepsze” – mówi Flora Schmitlin, kierownik programu Harmony firmy Mondelez International

Flora Schmitlin, kierownik ds. programu Harmony w Europie firmy Mondelez International, odpowiada na nasze pytania.
.get_the_title().

Największy producent ciastek na świecie, Mondelēz International, chce, żeby pszenica, z której wypiekane są miliony ciastek, pozyskiwana była z zachowaniem równowagi w przyrodzie i lokalnej bioróżnorodności. Realizowany w sześciu europejskich krajach program Harmony obejmuje od roku również Polskę i polskich rolników. Zlokalizowana w Płońsku fabryka produkuje takie ciastka jak Lubisie czy Delicje, wykorzystując pszenicę pozyskaną w sposób odpowiedzialny. Co to oznacza? Rolnicy objęci programem Harmony dostarczający pszenicę dbają o pszczoły, ograniczają ilość zużywanej wody, dwutlenku węgla i pestycydów.

Firma zapowiedziała, że do 2022 roku wszystkie jej ciastka w Unii Europejskiej będą produkowane wyłącznie z pszenicy pozyskanej w sposób przyjazny dla środowiska.

 

Konsumenci przy zakupach, coraz częściej zwracają uwagę na wpływ jaki firmy mają na środowisko. Firmy z kolei coraz częściej starają się odpowiadać na zmieniające się warunki i potrzeby konsumentów i środowiska. Zmiany w przypadku globalnych, międzynarodowych firm mają gigantyczny wpływ na środowisko.

Postanowiliśmy zapytać Florę Schmitlin, szefową programu Harmony w Europie, o to jak sprawdza się ten projekt oraz o dalsze plany.

 

F5: Czym właściwie jest program HARMONY?

Flora Schmitlin: Pomysł rozpoczęcia programu Harmony miał swój początek 12 lat temu we Francji. Jako największy producent ciastek i czekolady na świecie, za cel postawiliśmy sobie produkcję w trosce o środowisko i zapobieganie globalnemu ociepleniu. Główne założenia projektu to zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń, redukcja zużycia wody, dbanie o jakość gleby, pozyskiwanie surowców w sposób zrównoważony. W tym obszarze współpracujemy z lokalnymi rolnikami, których w tym momencie jest aż 1700 – z Francji, Włoch, Czech czy właśnie Polski.

U polskich rolników zaopatrujemy się w pszenicę, z której powstają takie ciastka jak Delicje czy Lubisie.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w programie HARMONY?

Ciekawe pytanie! Najważniejsza dla mnie w Harmony jest nasza karta zasad wyznaczająca rygorystyczne standardy, które muszą spełniać nasi partnerzy. Dotyczą one np. ilości używanych pestycydów i nawozów sztucznych lub ograniczenia emisji CO2. Dzięki niej możemy zachować także lokalną bioróżnorodność, co jest dla mnie bardzo istotne. Każdy ze współpracujących z nami rolników jest zobowiązany do przeznaczenia 3 proc. swoich upraw pod rośliny miododajne, dzięki czemu tworzymy szczególne, całoroczne miejsca dla pszczół czy motyli, będące źródłem pyłków i nektarów.

Jakie są dalsze plany firmy związane z produkcją w trosce o środowisko?

Rozszerzenie programu Harmony, tak aby do 2022 roku inicjatywa objęła wszystkie ciastka produkowane w Unii Europejskiej. W chwili obecnej jest to 60 proc. ciastek. Poprzez zrzeszenie jeszcze większej ilości partnerów chcemy zapobiegać zmianom klimatu, promując zrównoważone praktyki rolnicze. Działając w sposób zrównoważony od samego początku łańcucha dostaw, chcemy być przykładem dla całej branży.

Działając z troską o środowisko naturalne, dajemy znać naszym konsumentom, że międzynarodowe firmy mogą podejmować inicjatywy zmieniające świat na lepsze.

Jak poznać produkty objęte programem HARMONY?

Produkty objęte programem są sygnowane specjalnym znaczkiem z ilustracją pszenicy.

Twoje ulubione ciastko Mondelez?

Ha, ha, chyba ciastka Granola! Niestety jeszcze nie są dostępne w Polsce.

Zmiany Klimatu