Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W 2070 roku prawie 3,5 mld ludzi może żyć w ekstremalnym upale

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ich badaniu więcej osób zrozumie, że zmiany klimatyczne realnie wpływają na warunki życia ogromnej liczby ludzi.
.get_the_title().

Prognoza klimatyczna na 2070 rok nie napawa optymizmem. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Martena Scheffera z holenderskiego uniwersytetu w Wageningen opublikowała właśnie raport, z którego wynika, że za 50 lat prawie 3,5 miliarda ludzi będzie żyć w warunkach ekstremalnego upału i suszy. Naukowcy stworzyli najpierw mapę zasiedlenia, która pokazuje, na jakich terenach mieszka większość populacji, po czym zestawili te dane z temperaturą w tych regionach – okazało się, że większość ludzi żyje w miejscach, gdzie średnia temperatura roczna waha się w granicach 11-15 stopni Celsjusza. Drugie miejsce zajmują regiony, gdzie średnia roczna to 20-25 stopni Celsjusza.

Ludzie mieszkali w podobnych temperaturach aż przez 6 tys. lat, dlatego też badacze nazwali przedział między 11 a 25 stopniami Celsjusza „klimatyczną niszą”.

Następnie naukowcy skorzystali z prognozy klimatycznej z raportu IPCC, z którego wynika, że nawet gdyby państwa trzymały się warunków paryskiego porozumienia klimatycznego, średnia temperatura i tak wzrośnie o 3 stopnie Celsjusza. Okazuje się, że przy takim wzroście znaczna część ludzi mieszkać będzie w regionach spoza dotychczasowej klimatycznej niszy.

fot. gray paradigma / źródło: deviantart

Ziemia rozgrzewa się szybciej niż ocean, więc ogrzewa się o więcej niż 3 stopnie. Przewiduje się, że wzrost populacji nastąpi w miejscach, w których już teraz jest gorąco, głównie w Afryce Subsaharyjskiej, dlatego też przeciętna osoba żyć będzie w warunkach wyższej temperatury. W ten sposób więcej ludzi trafi do cieplejszych miejsc, które staną się jeszcze bardziej gorące, dlatego stwierdzamy, że w świecie cieplejszym o 3 stopnie Celsjusza przeciętny człowiek będzie żyć w temperaturze wyższej o 7 stopni Celsjusza – mówi współautor badania Tim Lenton.

Regiony, o których mówi naukowiec, to nie tylko Afryka Subsaharyjska, ale też Australia, Indie, Ameryka Południowa i część Bliskiego Wschodu.

W samych Indiach w warunkach ekstremalnego upału żyć będzie aż miliard osób. Naukowcy prognozują, że łącznie zmiany dotkną niemal 3,5 miliarda ludzi. – Mamy nadzieję, że to badanie uzmysłowi konsekwencje zmian klimatycznych w bardziej ludzkich kategoriach – konkluduje Lenton.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu