Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najważniejsze muzea i galerie udostępniły za darmo swoje rzeźby. Można je pobrać i wydrukować w 3D

Chcielibyście do woli napawać się majestatycznym 'Dawidem' Michała Anioła? Teraz to możliwe. Dzięki tej inicjatywie każdy może mieć swoją prywatną kolekcję wydrukowanych dzieł sztuki.
.get_the_title().

Chociaż instytucje kultury mają obecnie pod górkę z dotarciem do miłujących sztukę odbiorców, to wciąż znajdują niekonwencjonalne sposoby na to, aby przyciągnąć do siebie tłumy. W mniej tradycyjny, ale bardzo efektywny sposób docierają do koneserów sztuki nowymi metodami. Jakiś czas temu pisaliśmy o Luwrze, który bezpłatnie udostępnił możliwość wirtualnej wycieczki po swoim muzeum, a także o nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej MoMA, które na czas społecznej izolacji udzieliłp dostępu do kursów m.in. z historii mody, sztuk wizualnych, fotografii i teorii artystycznych.

Tym razem największe muzea i instytucje kultury na świecie, we współpracy z organizacją Scan the World i wielbicielami sztuki, stworzyły bazę 18 tys. kultowych rzeźb, elementów architektury i przedmiotów codziennego użytku.

Wśród nich są m.in. fragmenty greckich waz czy narzędzia z okresu starożytnego Egiptu, które zostały dokładnie zeskanowane, zmapowane, a następnie przystosowane do wydruku w technologii 3D. Dzieła pochodzą z czasów od epoki starożytnego Egiptu aż po współczesność. Niech was nie przerazi ta mnogość możliwości! Archiwum można łatwo filtrować między innymi po dacie powstania, miejscu pochodzenia, wymiarach czy nurcie, do którego należą dzieła.

Trójwymiarowe modele rzeźb można pobrać za darmo tutaj, a następnie wydrukować za pomocą drukarki 3D.

’Udostępniając kulturę, zachęcamy do dzielenia się swoimi skanami, historiami i wytworami w celu przybliżenia masom materialnego dziedzictwa’ – wyjaśniają twórcy bazy dzieł sztuki. W akcji udział wzięły ponad 2 tys. instytucji, w tym najważniejsze muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne.

Każdy z obiektów poza precyzyjnym skanem został opisany przez muzealnych kustoszy i miłośników kultury.

Przy dziełach pojawiają się także informacje o oryginalnych wymiarach, objętości wkładu potrzebnego do wykonania wydruku i długości czasu, jaki zajmie wydrukowanie obiektu w danej drukarce wykorzystującej technologię 3D.

Zdjęcia: Scan the World
Tekst: Dominika Szymańska

KULTURA I SZTUKA