Wylicytuj telewizor na aukcji sztuki – wyjątkowa okazja już 15 stycznia

15 stycznia odbędzie się wyjątkowa aukcja, podczas której będziecie mogli wylicytować obraz Wojciecha Brewki wraz z... telewizorem The Frame marki Samsung.
.get_the_title().

Pandemia koronawirusa okazała się dobrym czasem dla rynku sztuki. Choć wiele stacjonarnych wydarzeń z oczywistych przyczyn odwołano, aktywność twórców przeniosła się do świata wirtualnego. Najdroższym ubiegłorocznym obrazem był „Triptych Inspired by the Oresteia of Aeschylus” Francisa Bacona z 1981 roku, który wylicytowany został podczas aukcji online w nowojorskim oddziale Sotheby’s pod koniec czerwca za 84,6 mln dolarów.

Boom na sztukę widać także na polskim rynku. Portal Artinfo.pl opublikował właśnie dane za 2020 rok, z których dowiadujemy się, że rynek dzieł sztuki w Polsce osiągnął w ubiegłym roku wynik aż 380 mln złotych.

To absolutny rekord i wzrost obrotu o niemal o 30 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem (w 2019 było to 294,9 mln złotych). Najdrożej sprzedanym obrazem okazał się „M22” Wojciecha Fangora, o którym więcej pisaliśmy tutaj. Płótno zostało sprzedane za 7,3 mln złotych i tym samym pobiło rekord aukcyjny na rodzimym rynku. Na drugim miejscu uplasował się „Portret prof. Karola Gilewskiego” pędzla Jana Matejki, który został wylicytowany za ponad 6,9 mln złotych, a na trzecim – „Dzieci i zwierzęta” Tadeusza Makowskiego (niespełna 4,5 mln). Dużym echem odbiła się także sprzedaż obrazu „Tak” Agaty Bogackiej – płótno przedstawiające kobietę w trakcie czynności fizjologicznych zostało wylicytowane za 118 tys. złotych.

wojciech fangor „m 22” / źródło: desa unicum

Internetowe aukcje sztuki cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zaskakujące? Może nie aż tak, gdy weźmie się pod uwagę kilka czynników, które mają zarówno pośredni jak i bezpośredni związek z pandemią. Wiele osób miało ostatnio okazję, by trochę zwolnić, a dodatkowy czas wykorzystać na coś zupełnie nowego – na przykład zainteresować się sztuką. W parze z nim niejednokrotnie szło zgłębianie ofert sprzedażowych, bo inwestowanie w sztukę postrzegane jest przez kolekcjonerów jako dobra lokata kapitału na niepewne czasy. Jednocześnie w świat licytacji online łatwiej jest wejść osobom, które dotychczas nie miały do czynienia z domami aukcyjnymi. W końcu wielu z nas na hasło „licytacja sztuki” stają przed oczami sceny z filmów, na których szacowne, elitarne i sędziwe gremium licytuje jakieś starożytne artefakty. Jak się w takim gronie odnaleźć? Aukcje online nie wywołują takich skojarzeń i nie powodują tego typu problemów – w końcu prawie każdy z nas licytował coś kiedyś w internecie.

A co, jeśli powiemy wam, że wkrótce na aukcji sztuki będzie można wylicytować także telewizor?

Zapytacie pewnie, co telewizor ma wspólnego ze sztuką – i słusznie. W tym przypadku nie jest to wcale naciągane połączenie. Mowa bowiem o Samsung The Frame. To wysokiej klasy telewizor, ale z dodatkową funkcją wyświetlania dzieł sztuki w trybie uśpienia, zamknięty w minimalistycznej ramie, takiej jak do obrazów. Dzięki niemu centralny i najczęściej największy ekran w domu przestał być tylko telewizorem, ale stał się faktycznym i nowoczesnym elementem wystroju wnętrza.

samsung the frame

Jeżeli niczego na nim nie oglądamy, możemy wyświetlać na ekranie to, co chcemy – może to być jeden z 1200 obrazów z połączonej z telewizorem biblioteki z Art Store albo nasze własne zdjęcia, które dzięki specjalnym filtrom też będą przypominać dzieło sztuki. My proponujemy również obraz „Night Cruising” Wojciecha Brewki – współzałożyciela warszawskiej galerii officyna art & design oraz Stowarzyszenia PROPAGANDA SZTUKI, pomysłodawcy Dziedzińca Kulturalnego Jerozolimskie 107 oraz dyrektora programowego festiwalu artystycznego o nazwie Festiwal Przenikania. Przede wszystkim jednak Wojciech Brewka jest malarzem. W ciągu ostatniej dekady jego prace były prezentowane na ponad 50 wystawach – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych – w Warszawie, w Łodzi, w Sopocie i Krakowie, ale też w Brukseli i w Nowym Jorku.

wojciech brewka „night cruising” (2020)

To właśnie „Night Cruising” Wojciecha Brewki będziecie mogli wylicytować razem z telewizorem The Frame. Aukcja obejmuje zarówno obraz na płótnie, jak i jego cyfrową wersję, która przygotowana została z myślą o telewizorze.

Licytacja odbędzie się 15 stycznia w warszawskim Domu Aukcyjnym Art in House o godzinie 19:30. Można także licytować zdalnie – online, telefonicznie czy przez zlecenie z limitem. Więcej informacji na temat aukcji znajdziecie tutaj. Zachęcamy do udziału i życzymy wam szczęścia w licytacji!

samsung the frame

Tekst‌ ‌powstał‌ ‌we‌ ‌współpracy‌ ‌z‌ ‌firmą‌ ‌Samsung‌ ‌

KULTURA I SZTUKA