Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego internautów tak fascynuje lobotomia?

Memy i tiktoki, które odwołują się do tego neurochirurgicznego zabiegu, stają się viralem.
.get_the_title().

Lobotomia to jedna z metod operacji mózgu, polegająca na przerwaniu połączenia między płatem czołowym a innymi częściami tego organu. Zyskała popularność w latach 30. XX wieku, kiedy to na szeroką skalę przeprowadzano ją na osobach cierpiących na choroby psychiczne, takie jak schizofrenia i depresja. Co ciekawe, lobotomii częściej były poddawane kobiety niż mężczyźni.

Ze względu na kontrowersyjne rezultaty lobotomia z czasem pokryła się złą sławą, a lekarze przestali ją przeprowadzać. Dlaczego więc stała się tak popularna na współczesnych mediach społecznościowych?

Hasztag #lobotomy na TikToku przekroczył 467 mln wyświetleń.

Większość udostępnianych filmików oraz memów dotyczy ironicznej chęci poddania się temu zabiegowi. Zainteresowanie operacją doprowadziło również do powstania kolejnej trendującej estetyki.

@newtonfinnigan Replying to @mikir0art Finding Rare Aesthetics so you don’t have to Pt. 3 #findyouraesthetic #aesthetic #lobotomychic #2000s #indievibes #aestheticfinder #findyouraestheticstyle ♬ Disaster – KSLV Noh

Użytkowniczkom social mediów podoba się look, w którym z pustym wzrokiem i grymasem na twarzy wpatrujemy się w ścianę, niczym pacjenci poddani lobotomii. Do estetyki dochodzą elementy minimalistycznego, niechlujnego makijażu, symbole religijne oraz – podobnie jak w zaliczającym niedawno powrót heroin chic – romantyzowanie chorób psychicznych.

@dissociativepout #dissociativepout #fyp #alanabc #alanachampion #chloecherry #lilyrosedepp ♬ original sound – Masashi🎐

Tiktokowy powrót lobotomii łączy w sobie metaironię, nihilizm i przede wszystkim dystans. Twórcy memów i internetowej estetyki idealizują dawne metody leczenia, ignorując ich kontekst i negatywne skutki uboczne.

Fascynacja lobotomią bywa jednak mechanizmem radzenia sobie z objawami chorób psychicznych.

Kulminacja ostatnich wydarzeń, takich jak pandemia oraz obecny stan polityki i gospodarki sprawiły, że stan psychiczny wielu osób się pogorszył – mówi Umair Akram, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Lincoln. – Wiele z nich wierzy, że lobotomia mogłaby im pomóc. Ich obsesja polega na romantyzowaniu obniżonego napięcia, zwiększonej apatii i letargu oraz uspokojenia, które w przeszłości zapewnić miało wykonanie zabiegu.

@user264354627227♬ Dominique – Singing Nun

Choć memy i filmiki na temat lobotomii mogą wydawać się dość nieszkodliwym trendem, eksperci zauważają, że ich obecność zbiega się w czasie z rosnącym poczuciem bezsilności pośród młodych kobiet.

Ten mem prowadzi donikąd – podsumowuje James Cohen, ekspert ds. kultury cyfrowej. – Musimy dokonać pozytywnych zmian systemowych, które pokażą młodym kobietom, że mają władzę i siłę sprawczą w życiu, bez korzystania z lobotomii.

Zdjęcie główne: Robina Weermeijer/Unsplash.com
Tekst: OP

SPOŁECZEŃSTWO