Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gust muzyczny zdradza, jaki mamy styl przywiązania

Nikogo nie dziwi, że słuchamy piosenek, które odzwierciedlają naszą obecną sytuację czy doświadczenia z przeszłości. Nowe badania pokazują jednak jeszcze jeden związek między muzyką a stanem emocjonalnym i mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego tak chętnie wybieramy konkretne zespoły.
.get_the_title().

Naukowcy z University of Toronto odkryli, że teksty ulubionych piosenek ludzi odpowiadają ich stylom przywiązania. Według jednego z autorów badania, Ravina Alaei, oznacza to, że wybory muzyczne nie tylko odzwierciedlają i potwierdzają nasze uczucia w danym momencie, ale także ujawniają znacznie głębsze wzorce. Badania opublikowano w czasopiśmie Personal Relationships.

Autorem teorii przywiązania jest brytyjski lekarz i psychoanalityk John Bowlby. Zakłada ona, że brak obiektów znaczących (matki, ojca, opiekuna) we wczesnym dzieciństwie i/lub niepoświęcanie dziecku czasu i uwagi, mają negatywny wpływ na jego rozwój emocjonalny, co może ujawnić się na różnych etapach życia.

Początkowo wyróżniano styl bezpieczny, unikowy i lękowy (nieraz również lękowo-unikowy). Po latach dodano do nich kolejny: zdezorganizowany.

W teorii na podstawie określenia stylu przywiązania można przewidzieć wzorce zachowań, a także sposoby budowania relacji z innymi, w tym również relacji romantycznych. Osoby o bezpiecznym stylu przywiązania otwarcie się komunikują, mówią o swoich emocjach, nie mają problemu z zaufaniem, tworzą trwałe i zdrowe relacje. Styl unikowy charakteryzuje się tym, że taka osoba wciąż ma potrzebę 'uciekania z relacji’. Chce być blisko, ale jednocześnie obawia się intymności i zależności, ma problem z zaufaniem.

Osoby o stylu lękowym boją się odrzucenia, bardzo szybko się angażują i dużo dają od siebie, co może przerodzić się w nadmierną potrzebę kontrolowania partnera/partnerki, zazdrość i niepokoje związane z rozpadem związku. Styl zdezorganizowany może wykształcić się u dzieci, które doświadczyły przemocy, a rodzic jest dla nich jednocześnie 'bezpieczną bazą’ i zagrożeniem. W późniejszym życiu osoba taka uważa siebie za mało wartościową, nieatrakcyjną, widzi zagrożenia w relacjach z innymi. Może być pasywna i nieśmiała lub agresywna. Żyje w ciągłym strachu.

Naukowcy zapytali około 570 osób, jakie są ich ulubione piosenki, a następnie przeanalizowali ich teksty, żeby dopasować je do stylów przywiązania. Uczestnikom zadali pytania o ich doświadczenia romantyczne.

Po przeanalizowaniu ponad 7000 piosenek okazało się, że ludzie preferowali piosenki z tekstami, które odpowiadały ich stylowi przywiązania.

Osoby ze stylem bezpiecznym lubiły: 'I Got You Babe’ Sonny&Cher, 'At Last’ Etty James i 'Rhythm of Love’ Plain White T’s. Te z unikowym stylem przywiązania słuchały 'No Scrubs’ TLC, 'Take A Bow’ Rihanny i 'The Hills’ The Weeknd. Uczestnicy z lękowym stylem wybierali 'Wrecking Ball’ Miley Cyrus, 'Hotline Bling’ Drake’a i 'Every Breath You Take’ zespołu The Police. Osoby z lękowo-unikającym stylem preferowały 'I’m Not The Only One’ Sama Smitha, 'I Can’t Make You Love Me’ Bonnie Raitt i 'Rolling in the Deep’ Adele.

Naukowcy przeanalizowali także teksty ponad 800 hitów Billboardu od 1946 do 2015 roku. Okazuje się, że teksty piosenek stały się z czasem bardziej unikające i mniej bezpieczne. Wniosek? Zespół uznał, że 'odzwierciedla to społeczne trendy rosnącego wycofania się ze społeczeństwa’.

Popularne teksty muzyczne przebiegają równolegle z socjologicznymi trendami wykluczenia społecznego – ludzie cenią sobie niezależność zamiast poleganie na innych i czują się bardziej odizolowani – mówi Ravin Alaei.

Eksperci zwracają uwagę, że muzyka oczywiście może pomóc nam rozumieć swoje emocje, przetwarzać je i wyrażać, jednak może też sprawić, że utkniemy w określonym stanie. Jeżeli osoba lękowa i zaniepokojona, będzie słuchać tekstów, które nie dają nadziei, są smutne i dotyczą ciężkich przeżyć, to możliwe, że dodatkowo 'przejmie’ te emocje. Dlatego warto mieć świadomość, że wybierana muzyka na nas oddziałuje. Ravin Alaei zaleca, żeby kontrolować, jak wpływają na nas konkretne piosenki i jeżeli zauważymy, że wzmacniają uczucia destrukcyjne i negatywne, to lepiej przestawić się na te, które dadzą nam bezpieczeństwo.

W kolejnych badaniach naukowcy sprawdzą, czy słuchanie muzyki z tekstami, które dokładnie opisują doświadczenia ludzi w związkach, pomaga, czy przeszkadza w umiejętnościach nawiązywania relacji.

Tekst: AC
Zdjęcie: Muhammad-taha Ibrahim

SPOŁECZEŃSTWO