Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bezśnieżna zima sprawiła, że resorty narciarskie już przestawiają na letnie sporty

Co mają robić ośrodki narciarskie, gdy sezon jest tak krótki? Unijny projekt pomaga im się dostosować do zmian klimatu.
.get_the_title().

Tegoroczna zima w wielu krajach zaliczała się do najcieplejszych w historii. Z tego powodu wiele europejskich resortów narciarskich miało problemy. Wysokie temperatury i brak śniegu sprawiły, że zamknięto wiele stoków i kurortów. A to dopiero początek, w końcu zmiany klimatyczne postępują i będzie tylko cieplej. Dlatego w ramach unijnego projektu już teraz bada się, w jaki sposób tego rodzaju miejsca mogą reagować na zmiany klimatyczne, by dalej działać.

Jednym z rozwiązań są sporty letnie. Ze stoków Sankt Corona am Wechsel w Austrii usuwane są właśnie resztki śniegu, by zrobić na nie miejsce.

Sezon narciarski skończył się wcześniej, niż oczekiwano. Dlatego nasz zespół zajmujący się budową tras jest już na stokach i odśnieża, aby można było tu jeździć na rowerze górskim – mówi Karl Morgenbesser, operator wyciągu w Sankt Corona am Wechsel. Inne dostępne atrakcje to letni tor saneczkowy i piesze wędrówki.

fot. Archiv SLF

Współfinansowany przez Unię Europejską projekt, który ma pomóc ośrodkom narciarskim w dostosowaniu się do zmian klimatycznych, nosi nazwę TranStat.

Bierze w nim udział dziewięć ośrodków narciarskich z Austrii, Słowenii, Włoch, Francji i Szwajcarii. W ramach projektu testowane są przeróżne rozwiązania. Niewielkie Sankt Corona am Wechsel już teraz generuje więcej pieniędzy ze sportów letnich niż zimowych, więc można przypuszczać, że i dla innych ośrodków jest nadzieja. W ciągu najbliższych dwóch lat TranStat ma także opublikować wytyczne dotyczące przyjaznych klimatowi miejsc do uprawiania sportów zimowych.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu