Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Don’t Look Up’ i Billie Eilish. W Los Angeles wyróżniono twórców, którym planeta nie jest obojętna

Adam Mckay, Billie Eilish i Jon Stewart otwierają listę twórców, którzy poza swoją działalnością artystyczną, przekazują informacje o stanie środowiska i edukują. W USA rozdano nagrody EMA 2022.
.get_the_title().

Environmental Media Association to organizacja non-profit założona w 1989 roku przez Cindy Horn i Lyn Lear. EMA współpracuje z przemysłem rozrywkowym, aby podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa, wysuwać najpilniejsze problemy planety na pierwszy plan popkultury i inspirować kolejne pokolenia twórców.

Stowarzyszenie nagradza artystów, którzy wyróżniają się na tle innych, jeżeli chodzi o przekaz środowiskowy i swoją działalność na rzecz planety.

Tegoroczna gala odbyła się na neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla parkingu w Sunset Studios w Los Angeles. Na stołach pojawiły się wegański przekąski, a w kieliszkach ekologiczne wina. Nagrody przyznano w różnych kategoriach, m.in. literatura faktu, opowiadania, komedia, muzyka, innowacje.

Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego otrzymał ’Don’t Look Up’ Adama McKaya. W filmie wystąpiła gwiazdorska obsada: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence i Meryl Streep. Czarna komedia zebrała świetne recenzje na całym świecie. 'Don’t Look Up’ pobił rekordy Netflix, osiągając 152 miliony obejrzanych godzin w ciągu pierwszych siedmiu dni – co czyni go najczęściej oglądanym w pierwszym tygodniu filmem w historii platformy.

Twórcy współpracowali również z organizacją Count Us In, która stworzyła kampanię dotyczącą zmian klimatu. Te działania skłoniły ponad pół miliona ludzi do podjęcia działań w sprawie globalnego ocieplenia.

Na gali nagrodę odebrała również Billie Eilish. Piosenkarka została doceniona za wykorzystywanie swoich ogromnych zasięgów do wspierania spraw środowiskowych.

Billie i jej mama, Maggie Baird, wspólnie otrzymały nagrodę Missions in Music za bycie wzorem do naśladowania w działaniach na rzecz klimatu i sprawiedliwości żywnościowej. Chodzi o zorganizowanie imprezy przypominającej festiwal, podczas której wystąpili mówcy, pokazano filmy dokumentalne, wymieniano się ubraniami i edukowano na temat diety roślinnej.

Młoda twórczyni bardzo zwraca uwagę, żeby wszystkie wydarzenia, w których uczestniczy, były przyjazne dla środowiska (kompensowały emisję, generowały jak najmniej odpadów i by była na nich żywność roślinna). Eilish z mamą założyły również Support+Feed, czyli organizację non-profit, której celem jest walka z kryzysem klimatycznym poprzez zapewnienie społecznościom pozbawionym bezpieczeństwa żywności dostępu do posiłków roślinnych.

Wyróżnienia zgarnęli również 6-odcinkowy serial dokumentalny 'The End is Nye’ (o naturalnych i nienaturalnych zagrożeniach dla ludzi), Nikki Reed (odebrała nagrodę Innovator Award za zrównoważoną linię biżuterii, która łączy świat technologii, sztuki i środowiska), serial 'Yellowstone’ za najlepszy dramat telewizyjny, 'Eating Our Way to Extinction’ za najlepszy film dokumentalny i talk-show 'The Problem with Jon Stewart’.

Zdjęcie: kadr z filmu 'Don’t Look Up’

Zmiany Klimatu