Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Parlament Europejski przyjął Nature Restoration Law. Co to znaczy?

Obecnie nawet 80 proc. europejskich siedlisk jest w kiepskim stanie. Zmieni się to dzięki przyjętym w ubiegłym tygodniu przepisom.
.get_the_title().

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął Nature Restoration Law, czyli nowe przepisy dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych. 329 europosłów zagłosowało za ich przyjęciem, 275 było przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.

Dzięki Nature Restoration Law Unia Europejska ma osiągnąć swoje cele klimatyczne i te, które związane są z bioróżnorodnością, a także zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe.

Kluczowa jest odbudowa siedlisk, które znajdują się w złym stanie: do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały odbudować ich minimum 30 proc., do 2040 roku – 60 proc., a do 2050 roku – 90 proc. Obejmuje to zarówno lasy, jak i obszary trawiaste, tereny podmokłe, rzeki i jeziora. W pierwszej kolejności, czyli w ciągu najbliższych 6 lat, państwa członkowskie powinny się szczególnie zająć obszarami Natura 2000. Powinny też dbać o to, by stan ekosystemów, które udało się odbudować, znów się nie pogorszył.

Państwa członkowskie będą musiały pracować nad tym, aby na obszarach trawiastych wzrosła liczba motyli, krajobraz rolniczy stał się bardziej zróżnicowany i pojawiło się w nim więcej ptaków, a w glebach mineralnych na gruntach uprawnych było więcej węgla organicznego.

Istotnym elementem jest też odbudowa torfowisk, które znacząco obniżą emisje związane z rolnictwem.

Do 2030 roku państwa UE będą musiały odtworzyć 30 proc. torfowisk i ponownie nawodnić przynajmniej 1/4. Cel na 2040 rok to 40 proc., a na 2050 rok – 50 proc. 25 tys. kilometrów rzek będzie musiało natomiast zostać przekształconych w rzeki o swobodnym przepływie. – To ważny dzień dla Europy. Odchodzimy od ochrony i zachowywania zasobów przyrodniczych na rzecz ich odbudowy. Nowe przepisy pomogą nam też wywiązać się z wielu zobowiązań międzynarodowych dotyczących środowiska. Dzięki rozporządzeniu odbudujemy zdegradowane ekosystemy. Odbędzie się to z szacunkiem dla sektora rolnego – państwa członkowskie otrzymają tu elastyczność. Dziękuję naukowcom za to, że dostarczają dowodów naukowych i walczą z negowaniem zmiany klimatu. Dziękuję też młodym ludziom, którzy przypominają nam, że nie mamy ani planety B, ani planu B – skomentował po głosowaniu César Luena, poseł Parlamentu Europejskiego.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Wolfram Steinberg/dpa/picture alliance

Zmiany Klimatu