Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy materiał z bananów, który wkrótce może zastąpić poliester

Już teraz jest wykorzystywany do produkcji stylowych i przede wszystkim solidnych toreb i plecaków.
.get_the_title().

Qwstion, szwajcarska marka specjalizująca się w produkcji plecaków i toreb, rewolucjonizuje branżę tekstyliów. Jej designerzy i przedsiębiorcy przez kilka lat pracowali nad stworzeniem nowego, innowacyjnego materiału, który wyparłby z rynku szkodliwe dla środowiska syntetyki, zwłaszcza powszechnie wykorzystywany w branży odzieżowej poliester. We współpracy z farmerami z Filipin oraz ekspertami od produkcji tkanin z Tajwanu udało im się zaprojektować Bananatex – ekologiczny i trwały materiał powstały z włókien owocu abacá, czyli banana manilskiego.

Bananatex powstał z potrzeby zrewolucjonizowania branży odzieżowej. Wiele marek, zwłaszcza tych outdoorowych, bazuje na materiałach syntetycznych: poliestrze, nylonie, akrylu, które, podobnie jak inne formy plastiku, są trudne w przetworzeniu. Co więcej, podczas prania wydzielają cząsteczki mikroplastiku, które trafiają do odpływów wodnych, a wraz z nimi w ostateczności do wód mórz i oceanów.

Źródło: Carryology

Qwstion przez kilka lat eksperymentował z różnymi alternatywnymi materiałami – konopiami, bambusem czy lnem.

W końcu designerzy marki usłyszeli o owocu abacá, należącym do rodziny bananowatych.

Roślina ta występuje w regionach tropikalnych, głównie na terenie Malezji i Filipin. To właśnie w tym drugim kraju rozpoczęto pozyskiwać surowiec.

Źródło: Furukawa Plantaciones
Źródło: Glatfelter

W odróżnieniu od innych naturalnych materiałów, ten produkowany z owocu abacá nie wymaga dużej ilości wody czy pestycydów ani dodatkowych kosztów.

Banan manilski występuje w ramach bogatego, zróżnicowanego ekosystemu i rośnie wśród innych egzotycznych roślin.

Sam owoc w niczym nie przypomina znanych nam z supermarketów bananów i nie nadaje się do jedzenia. Farmerzy wykorzystują długie włókna rośliny w postaci łodyg i odcinają tylko je, pozostawiając korzeń w ziemi, dzięki czemu może ona dalej rosnąć. Długie korzenie abacá zapobiegają dodatkowo erozji gleby.

Źródło: Hochparterre
Źródło: lauschsicht

Materiał produkowany z włókien banana manilskiego jest miękki i lekki, ale jednocześnie mocny i wytrzymały.

Naturalna woskowa powłoka sprawia, że jest on też wodoodporny. Idealnie nadaje się na plecaki i torby, i to właśnie te produkty znajdują się w ofercie Qwstion. Zostały one wyprodukowane bez wykorzystanie plastikowych elementów – nie mają zamków, a zamyka się je przez zawinięcie. Plecaki i torby od Qwstion są w stu procentach biodegradowalne.

Źródło: Qwstion
Źródło: Carryology

Marka chce dzielić się technologią produkcji Bananatex z innymi firmami z branży odzieżowej, ale i nie tylko. Do Qwstion napłynęło już wiele zgłoszeń od zainteresowanych zakupem innowacyjnego materiału.

Źródło: Green Product Award

Tekst: AO

DESIGN