Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Domy, które wtapiają się w las – 5 najciekawszych projektów z cyklu ‘Najlepsze domy w Polsce’

Wybraliśmy najciekawsze projekty domów, które nie konkurują z naturalnym otoczeniem, lecz doskonale się w nie wpisują.
.get_the_title().

Zieleń wycisza, relaksuje, pomaga nam odzyskać równowagę. Przebywanie w otoczeniu natury ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Nic dziwnego, że marzymy o tym, aby zamieszkać tuż obok lasu. A jeszcze lepiej, gdy dom pomaga nam chłonąć ten kontakt z przyrodą. Jak zaprojektować taki budynek? Wybraliśmy dla was 5 realizacji z cyklu ’Najlepsze domy w Polsce’, które pokazują, że architektura może harmonijnie współgrać z naturą. To domy, w których zacierają się granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, pozwalając, aby las przenikał do środka.

1. Dom jak Las, proj. pracownia 81.waw.pl

Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który idealnie wpasował się w otoczenie. W pełni przeszklone ściany doświetlają budynek i wpuszczają sosnowy las do wnętrza. Ten projekt udowadnia, że można mieszkać bardzo blisko natury oraz żyć z nią w zgodzie.

ZDJĘCIA: NATE COOK

– Nie chcieliśmy zakłócić istniejącego stanu na działce, którym był sosnowy las. Woleliśmy stworzyć bryłę, która nie będzie narzucać swojej formy, ale wtopi się w krajobraz. Tak powstał pomysł podzielenia prostopadłościennej bryły na mniejsze i poprzesuwaniu ich względem siebie. Wynika to także z funkcji, jaka znajduje się w poszczególnych bryłach. W miejscu rozsunięć zlokalizowaliśmy okna. Dzięki temu wysokie pionowe ściany boczne współgrają harmonijnie z lasem – opowiada architektka Anna Paszkowska-Grudziąż.

Tu przeczytacie więcej o Domu jak Las.

2. Circle Wood House, proj. Mobius Architekci

To dom o bardzo ciekawej formie. Wygląda jakby został wyciosany w ogromnym pniu. Za sprawą materiałów, kolorystki i owalnej formy Circle Wood House doskonale wtapia w naturalny krajobraz puszczy gęsto porośniętej sosnowym lasem.

ZDJĘCIA: PAWEŁ ULATOWSKI

– Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń oraz kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy architekt Przemek Olczyk.

Tu przeczytacie więcej o Circle Wood House.

3. Dom Wtopiony w Las, proj. Z3Z ARCHITEKCI

To kolejny przykład architektury świetnie wkomponowanej w otaczającą ją naturę. Dom zaprojektowany przez Mateusz Zajkowskiego i Emilię Chomiuk, mimo swojej śmiałej formy, sprawia wrażenie jakby od zawsze stał na leśnej działce, wrośnięty w zieleń.

Zdjęcia: MARCIN MULARCZYK, FOTORADARMM.PL

Wnętrza nie odciągają uwagi od lasu, nie konkurują z nim, lecz harmonijnie wpisują się w naturalne otocznie, zapewniając domownikom widoki na porośnięte bluszczem sosny. Dzięki ogromnym przeszkleniom zieleń wprost wlewa się do środka. – Szczególnie ciekawy efekt dają narożne okna z szybami łączonymi w narożniku bez słupka. Powodują, że las jest niemal na wyciągnięcie ręki – opowiadają projektanci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI.

Tu przeczytacie więcej o Domu Wtopionym w Las.

4. Dom w Żabiej Woli, proj. Piotr Kuczia

Dom w Żabiej Woli zaprojektowany przez Piotra Kuczię jest odpowiedzią na naturalne otoczenie. Pasy pionowych desek elewacyjnych nawiązują do pni sąsiadujących drzew, a kolor drewna zastosowanego na fasadach sprawia, że budynek niemal stapia się z krajobrazem. Do kolorystyki drzew odnosi się nie tylko drewno na elewacjach, ale i białe obwódki okien, które nawiązują do kory brzóz.

ZDJĘCIA: RADEK GAŁCZYŃSKI, MARCIN CZECHOWICZ

Dom w Żabiej Woli to świetny przykład zrównoważonej architektury, która współgra z naturalnym krajobrazem. W tym projekcie zastosowano deski elewacyjne z recyklingu i szyby z odpadów, a we wnętrzu kilkusetletnie drewno z rozbiórki starych fundamentów. Zrobiono z niego m.in. stopnie schodów, medialną niszę, stolik w pokoju dziennym oraz zabudowę ściany w sypialni.

Tu przeczytacie więcej o Domu w Żabiej Woli.

5. Dom Grzyb, proj. pracownia prosty architekt

Jednorodzinny dom Grzyb, zaprojektowany przez pracownię Barbary Ziemby, stoi na skraju lasu. Doskonale wtapia się w otoczenie. Jego wygląd oraz wnętrza zmieniają się zgodnie z rytmem natury, w zależności od pogody, pór dnia i roku.

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRACOWNI PROSTYARCHITEKT.PL

Elewacje i dach budynku obłożono wiórem osikowym. Kolor okładziny zmienia się wraz z upływem czasu, dzięki czemu dom jeszcze bardziej upodabnia się do otaczającego go krajobrazu. Natura ma duże znaczenie również we wnętrzu. Przez każde okno widoczny jest las – te widoki stanowią najpiękniejsze elementy dekoracyjne pomieszczeń. Dom Grzyb ‘żyje’ więc rytmem przyrody. W zależności od pogody, pory dnia oraz roku zmieniają się jego wnętrza oraz wygląd zewnętrzny.

Tu przeczytacie więcej o Domu Grzybie.

Zobaczcie też 5 najciekawszych projektów domów nad wodą.

Tekst: AB
Zdjęcie główne: Dom Wtopiony w Las/ Dom jak Las/ Circle Wood House

DESIGN