Domy nad wodą – 5 najciekawszych projektów z cyklu „Najlepsze domy w Polsce”

Są zupełnie różne – jedne bardzo nowoczesne, inne nawiązują do lokalnej zabudowy albo łączą tradycję ze współczesnymi rozwiązaniami w architekturze – ale wyróżnia je to, że są świetnie zaprojektowane i otwierają się na piękno naturalnego otoczenia, zapewniając domownikom niesamowite widoki oraz bliskość przyrody. Wybraliśmy 5 naszych ulubionych realizacji domów położonych nad jeziorami, stawami lub rzekami. Przedstawiamy je w kolejności losowej.
1. Nemo House, proj. Mobius Architekci

Architektura Nemo House – domu zaprojektowanego przez Przemka Olczyka, właściciela pracowni Mobius Architekci – została całkowicie podporządkowana mazurskiemu krajobrazowi. Zabudowa niemal nie zakłóca pejzażu. Przejeżdżając wzdłuż jeziora Jeziorak, możecie nawet nie zauważyć tego budynku, bo jego bryła wkopana w ziemię nabrzeża znajduje się poniżej poziomu terenu.



Od strony jeziora dom jest przeszklony i unosi się lekko ponad gruntem. Wszystkie główne strefy budynku zaplanowano w układzie liniowym równolegle do linii demarkacyjnej jeziora. Dlaczego? Aby z każdego pomieszczenia roztaczały się jak najlepsze widoki na malowniczą okolicę.
Tu przeczytacie więcej o Nemo House.
2. RE: Lakeside house, proj. REFORM Architekt

Ten dom z pozoru składa się z dwóch pięter, jednak w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje – wszystko zależy od tego, z której strony na niego patrzymy. Każda z części stanowi jedną, zwartą bryłę. Całość wygląda jak pudełka, które poukładano jedno na drugim.



Wytyczne właścicieli domu, obostrzenia oraz układ terenu z dużym spadkiem (pochyły teren od północy do południa ma aż 4 metry spadku) stanowiły punkt wyjścia dla architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Kolejną inspiracją była oczywiście piękna i malownicza lokalizacja, dlatego wszystkie pomieszczenia domu skierowano w stronę jeziora.
Tu przeczytacie więcej o RE: Lakeside house.
3. Dom Kadr w Brodnickim Parku Krajobrazowym, proj. Dom Architektów

Dom w Brodnickim Parku Krajobrazowym to ekologiczny budynek otwarty na wspaniałe widoki doliny rzeki Drwęcy. Jego architektura nie konkuruje z otoczeniem, lecz wtapia się w ścianę lasu. Szklana fasada południowa wprowadza naturę do środka, zacierając granicę pomiędzy wnętrzem a tym, co na zewnątrz.



Dom Kadr znajduje się na podwyższeniu – to rozwiązanie zabezpiecza go przed okresowymi wylewami rzeki. Budynek został zaprojektowany i zrealizowany przez Emilię Durka-Zielińską i Walentego Durka, właścicieli manufaktury Dom Architektów. Dla projektantów ważne było stworzenie ekologicznego i bezpiecznego miejsca do życia, wysoka rzemieślnicza jakość wykonania, wykorzystanie materiałów łatwych do zrecyklingowania oraz stworzenie zdrowego mikroklimatu (dom „oddycha” wraz z mieszkańcami).
Tu przeczytacie więcej o Domu Kadrze.
4. Pasterska Chata nad Jeziorem Czorsztyńskim, proj. Grupa Projektowa HOLA

Nagrodzoną prestiżową nagrodą Red Dot Pasterską Chatę zaprojektowano od początku do końca z poszanowaniem lokalnej tradycji oraz krajobrazu. W tym wyjątkowym domu połączono tradycyjną architekturę z innowacyjnymi rozwiązaniami budowlanymi i nowoczesnym wnętrzem.



Kształtem, kolorystyką oraz materiałami budynek nawiązuje do zabudowy pasterskiej. Jest zamknięty od strony dojazdu, a od strony jeziora otwiera się dużymi przeszkleniami na oszałamiające widoki na Pieniny oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Za jego projekt i realizację odpowiada Grupa Projektowa HOLA, założona przez Monikę i Adama Bronikowskich.
Tu przeczytacie więcej o Pasterskiej Chacie.
5. Barka Cieślika, proj. Anta Architekci

Barka Cieślika to pokryty trzciną dom – azyl, który zapewnia bliskość natury, równowagę, bezpieczeństwo oraz spokój. Otoczony stawami budynek doskonale wpisuje się w malowniczy krajobraz. Jest niczym łódź, którą zacumowano nad brzegiem wody.



Współczesna bryła zaprojektowana przez Daniela Cieślika z pracowni Anta Architekci łączy nowatorskie spojrzenie na architekturę z szacunkiem dla tradycji i otaczającej natury. Wszystkie okna Barki Cieślika skierowane są na staw. Duże przeszklenia pozwalają na obserwację natury, są jak ramy żywego obrazu, który zmienia się wraz z porami roku.
Tu przeczytacie więcej o Barce Cieślika.
Tekst: AB
Zdjęcie główne: Pasterska Chata / Barka Cieślika / RE: Lakeside house